Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

univerzitapardubiceziskalaocenenihrawardautorjjambor17334619813797565.jpg

Speciálně pedagogické přístupy v současné škole

Vyučující: PaeDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., PhDr. Marcela Ehlová, Ph.D.

Rozsah: seminář/ 8 hodin

Cíle: Studenti se orientují v širokém referenčním poli speciální pedagogiky napříč všemi věkovými kategoriemi. Rozvíjí schopnost porozumění a aplikace speciálně pedagogických přístupů v pedagogické praxi a schopnost adaptace na individuální potřeby žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Chápou systém péče o jedince se speciálními vzdělávacími potřebami v České republice včetně legislativy. Porozumí sledované problematice v řízených diskusích. Aplikují teoretické speciálně pedagogické přístupy v současné inkluzivní škole v kontextu vlastní praxe. V etopedické části předmětu studenti získají vhled do problematiky problémového a poruchového chování žáků ve škole. Využívají odbornou literaturu a další informační zdroje pro vlastní každodenní praxi a celoživotní vzdělávání o oboru. Dokáží analyzovat a kriticky zhodnotit efektivitu různých speciálně pedagogických přístupů v inkluzivním prostředí.

Témata:

  1. Pojetí speciální pedagogiky a inkluzivního vzdělávání, její principy a cíle. Legislativní rámec pro inkluzivní vzdělávání v České republice (Šándorová).
  2. Specifika speciálních vzdělávacích potřeb: Porozumění různým typům speciálních vzdělávacích potřeb. Diagnostika a hodnocení speciálních vzdělávacích potřeb. 
  3. Možnosti užití znalostí z jednotlivých oborů speciální pedagogiky ve vzdělávání (Psychopedie, Somatopedie, Logopedie. Tyflopedie. Surdopedie). (Šándorová)
  4. Etopedie. Nejčastější výchovné problémy ve škole a jejich možná řešení. (Ehlová)
  5. Pedagogická práce s žákem s AD(H)D. Speciálně pedagogické přístupy a metody: Diferenciované vzdělávání a individualizace výuky. Kompenzační pedagogika a podpora žáků se specifickými poruchami učení. (Ehlová)
  6. Podpora žáků s poruchami autistického spektra. Speciálně pedagogické přístupy k žákům se zdravotním postižením. Pedagogická podpora žáků se sociálně emocionálními obtížemi.(Šándorová)
  7. Spolupráce školy s dalšími subjekty–středisko výchovné péče, diagnostický ústav, výchovný ústav, dětský domov se školou. (Ehlová)


Forma a způsob hodnocení: ústní zápočet

Požadavky na studenta: 75% účast

Způsob ověření naplnění cílů účastníky: Porozumění sledované problematice z oboru speciální pedagogika, a to účastí v řízených diskusích, zvládání empirické argumentace vlastních názorů s oporou o odbornou literaturu a zdroje. 

Literatura:
LECHTA V. Inkluzivní pedagogika. Praha: Portál, 2016.
BARTOŃOVÁ, M., VÍTKOVÁ, M. Inkluze ve škole a ve společnosti jako interdisciplinární téma. Brno: Masarykova univerzita, 2016.
FISCHER, S. Speciální pedagogika: edukace a rozvoj osob se specifickými potřebami v oblasti somatické, psychické a sociální: učebnice pro studenty učitelství. Praha: Triton, 2014.
PIPEKOVÁ, J. Kapitoly ze speciální pedagogiky. Brno: Paido, 2010.
VÍTKOVÁ, M. (ed.). Integrativní speciální pedagogika. Integrace školní a sociální. Brno: Paido, 2004.
SLOWÍK, J. Speciální pedagogika. Praha: Grada, 2007.
BEZDĚKOVÁ, A. ADHD a ADD v dospívání - Dozrávání a překonávání krizí. Praha: Portál, 2018. 
KRULICHOVÁ, E., PODANÁ, Z., BURIÁNEK, J. Delikvence mládeže: Trendy a souvislosti. Praha: Triton. 2015.
KYRIACOU, CH. Řešení výchovných problémů ve škole. Praha: Portál, 2005. 
MERTIN, V. - KREJČOVÁ, L. eds. Problémy s chováním ve škole – jak na ně: Individuální výchovný plán. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer ČR, a.s., 2013. 
STANKOWSKI, Adam. Nástin problematiky etopedie a sociální patologie. Olomouc: Univerzita Palackého. Centrum podpory studentů se specifickými potřebami. 2021.
VÁGNEROVÁ, M. Psychologie problémového dítěte školního věku. 1. vyd.  Praha: Karolinum, 1997.
VOJTOVÁ, V. Kapitoly z etopedie I. Přístupy k poruchám emocí a chování v současnosti. Brno: MU, 2004.
Zákon č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže ve znění pozdějších předpisů
Související legislativa a další vybrané texty na aktuální témata