Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

univerzitapardubiceziskalaocenenihrawardautorjjambor17334619813797565.jpg

Plánování výuky a praxe II. (v socioekonomicky znevýhodněném prostředí) 

Vyučující: prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., PhDr. Marcela Ehlová, Ph.D.

Rozsah: seminář/ 16 hodin

Cíle: Účastníci poznají vzdělávací realitu v plné šíři, aplikují znalosti a rozvíjí zkušenosti s plánováním výuky v socioekonomicky znevýhodněném prostředí. Studenti aktivně pracují na konkrétní přípravě pro své pedagogické praxe a reflektují své vlastní zkušenosti z výuky žáků. Aplikují poznatky získané studiem problematiky specifického soužití v současné škole. V praxi propojují individuální a sociální reality života specifických skupin v dimenzi pedagogické (výchova a vzdělávání) a interpersonální (sociální). Orientují se v základních problémech výchovného poradenství a práce se socioekonomicky znevýhodněnou skupinou žáků. Navrhují a tvoří vyučovací hodiny podle cílů hodiny, vhodně propojují učivo a užívají aktivizační techniky, hodnotí výsledky plánování výuky a praxe. Respektují duchovní život a náboženství.

Témata:

  1. Specifika školního prostředí, ohrožené dítě, specifická intervence, příklady a způsoby řešení v praxi. Principy a strategie diferencované výuky s důrazem na potřeby a možnosti socioekonomicky znevýhodněných studentů. Praktické techniky a metody plánování výuky, které podporují inkluzi a zohledňují různorodost v socioekonomicky znevýhodněném prostředí.
  2. Kompetence učitele v socioekonomicky znevýhodněném prostředí: Rozvoj komunikačních a interpersonálních dovedností pro efektivní práci se socioekonomicky znevýhodněnými žáky.
  3. Plánování a praxe výuky žáka s odlišným mateřským jazykem.
  4. Plánování spolupráce mezi rodinou a školou. Komunikace s rodiči. 
  5. Plánování vzdělávání minoritních skupin v majoritní společnosti (s ohledem na pedagogické zvláštnosti v práci s menšinovými a etnickými skupinami).
  6. Výchovné poradenství v praxi současné školy. Spolupráce s pedagogickým týmem a dalšími profesionály pro podporu sociálního a emocionálního rozvoje žáků.


Forma a způsob hodnocení: ústní zápočet

Požadavky na studenta: 100% účast

Způsob ověření naplnění cílů účastníky: Porozumění sledované problematice a to účastí v řízených diskusích, zvládání empirické argumentace vlastních názorů s oporou o odbornou literaturu a zdroje. Prezentace a analýza videoprojekce.

Literatura:

ČAPEK, Robert. Učitel a rodič: spolupráce, třídní schůzka, komunikace. Vyd. 1. Praha: Grada, 2013. 184 s. ISBN 978-80-247-4640-1.
Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
JARKOVSKÁ, L. a kol. Etnická rozmanitost ve škole: stejnost v různosti. Praha: Portál, 2015.
KOLDINSKÁ, K. Sociální integrace cizinců. Praha: Portál, 2015
PRŮCHA, J. Multikulturní výchova. Praha: ISV, 2000.
ŠIŠKOVÁ, T. Menšiny a migranti v České republice. Praha: Portál, 2001.
MOREE, Dana. Základy interkulturního soužití. Praha: Portál, 2015.
MERTIN, V. - KREJČOVÁ, L. eds. Problémy s chováním ve škole – jak na ně: Individuální výchovný plán. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer ČR, a.s., 2013. ISBN 978-80-7478-026-4.
MŠMT: Vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních
NOVOSAD, L. Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním. Praha: Portál. 2009. ISBN 978-80-7367-509-7.
související legislativa a další vybrané texty na aktuální témata