Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

kavarna_head_2_155039.png

Kavárna Universitas je prostorem pro setkávání s osobnostmi, které mají co říct jak studentům a akademikům, tak široké veřejnosti.

Formou přednášek, panelových diskusí či workshopů umožňuje nahlédnout hlubší souvislosti otázek, jež si klade dnešní člověk a společnost. Pestrým výběrem témat a hostů přispívá ke všeobecnému vzdělání za hranicemi univerzitních studijních programů.


kdy:  zpravidla každé třetí úterý v měsíci v 17:00 hod.
kde: Klub 29 (Sv. Anežky České 29, Pardubice)
vstupné: zdarma

ŘÍJNOVÁ KAVÁRNA UNIVERSITAS
Radosti a nesnáze českého akademického studia metalu
Miroslav Vrzan
úterý 17. října 2023 | 17:00 – 19:00 | Klub 29

V rámci tradičního projektu Kavárna Universitas zvou naši studenti veřejnost 17. října od 17 hodin do Divadla 29 na přednášku Radosti a nesnáze českého akademického studia metalu. Hostem totiž bude Miroslav Vrzan z Ústavu religionistiky na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity, jehož zájmem jsou studia metalu a náboženství. Akademik je také zakladatelem Czech Metal Studies a Metal Studies in Central and Eastern Europe, a také organizátorem každoročních odborných konferencí o metalu v Brně.

Akce probíhají za podpory Univerzity Pardubice a Statutárního města Pardubice.


Od října 2023 probíhají akce Kavárny Universitas v Klubu 29 Divadla 29 zpravidla každé třetí úterý v měsíci v čase 17 – 19h s možností posezení při kávě či jiném nápoji.

Vstupné na všechny akce je dobrovolné, přičemž výtěžek putuje na charitativní účely přes organizaci vybranou vystupujícími hosty. Bližší informace o uskutečněných i plánovaných setkáních naleznete na sociálních sítích.

Tým Kavárny Universitas tvoří studentky a studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice:  Zdeňka Horáčková, Lukáš Jadrný, David Němec.

Program Kavárny Universitas v roce 2023

změna programu vyhrazena

17. 10. 2023 Miroslav Vrzal: Radosti a nesnáze českého akademického studia metalu

21. 11. 2023 listopadová Kavárna Universitas


Minulé Kavárny Universitas

ÚNOROVÁ KAVÁRNA UNIVERSITAS
Současná klimatická krize v kontextu etiky a estetiky
David Rozen

úterý 28. února 2023 | 17:00 – 19:00 | Klub 29

Jaké jsou souvislosti mezi environmentální etikou a estetikou? Jakým způsobem ovlivnil romantismus náš způsob vidění přírody? A proč dnes nestačí romantická negace extraktivismu? S přednáškou v rámci studentského projektu Kavárna Universitas vystoupil a k diskusi vedl David Rozen z katedry filosofie a religionistiky FF UPCE.

BŘEZNOVÁ KAVÁRNA UNIVERSITAS
Nadpřirozeno pod mikroskopem aneb Jak vědci zkoumají okultismus

Antonín Kudláč
úterý 21. března 2023 | 17:00 – 19:00 | Klub 29

Další z cyklu přednášek pro veřejnost vedl PhDr. Antonín Kudláč, Ph.D., odborný asistent na Katedře literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice. 

DUBNOVÁ KAVÁRNA UNIVERSITAS
Průvodce po Galaktickém centru. Střed Mléčné dráhy a další galaktická centra

Soňa Ehlerová
úterý 25. dubna 2023 | 17:00 – 19:00 | Klub 29

Další z cyklu přednášek pro veřejnost povede RNDr. Soňa Ehlerová, Ph.D., působí při Astronomickém ústavu Akademie věd ČR 


 

KVĚTNOVÁ KAVÁRNA UNIVERSITAS
Co znamená poslouchat aneb Co chceme od audioknih

Lukáš Vavrečka
úterý 23. května 2023 | 17:00 – 19:00 | Klub 29

Může poslech audioknih vést k hlubšímu pochopení literatury? Je cizí interpretace zdrojem konfliktu nebo bodem, kde začíná dialog? A co nám audioknihy prozradí o literární teorii?


Kavárna Universitas: Průvodce po Galaktickém centru

Centrální oblasti galaxií patří k nepřehlédnutelným a unikátním částem galaxií, a to i v případě, že se nejedná o galaxie s aktivním jádrem. Často tu probíhá intenzivní tvorba hvězd, plynu je tu více, než bývá v galaxiích obvyklé, a v samotném centru většiny galaxií sedí velmi hmotná čern…

Novinky

dsc_7878_200786.jpg
27. 03. 2023

Fotoreport: Dubnová Kavárna Universitas

Hostem druhé letošní Kavárny Universitas byl Antonín K. K. Kudláč z Katedry literární kultury a slavistiky. Pod tématem Nadpřirozeno pod mikroskopem Aneb jak vědci zkoumají okultismus pan doktor hovořil o tom, proč jevy vymykající se běžné lidské zkušenosti mnoho lidí neodolatelně přitahují…