Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

kaa6b_110879.jpg

Katedra anglistiky a amerikanistiky            

Katedra anglistiky a amerikanistiky je dynamicky se rozvíjející katedra založená v roce 1992.

Katedra v současné době nabízí tyto studijní programy:

BAKALÁŘSKÉ STUDIUM

- Anglický jazyk pro odbornou praxi 

- Anglický jazyk pro vzdělávání

MAGISTERSKÉ STUDIUM

- Učitelství anglického jazyka (dvouleté navazující studium)

- Anglická filologie (dvouleté navazující studium)

- Učitelství anglického jazyka v kombinované formě (dvouleté navazující studium)

- English Philology (Master study programme for self-payers)

Anglický jazyk pro odbornou praxi je interdisciplinárním oborem filologického zaměření. Jádro tvoří praktické jazykové studium orientované na používání odborného jazyka v oblastech komerčních, administrativních a správních.  Studenti rozvíjejí svou komunikační kompetenci v anglickém (úroveň C1) i českém jazyce a získávají komplexní znalosti především v lingvisticky, literárně a kulturně orientovaných disciplínách. Dále se seznamují s problematikou překladatelství a tlumočnictví a osvojí si základní orientaci v ekonomických disciplínách, které si mohou prakticky ověřit v rámci měsíční praxe. Studium tak svým absolventům umožňuje nalézt široké uplatnění v orgánech státní správy a samosprávy, v soukromých podnicích s podílem zahraničního kapitálu, v obchodních firmách, v kulturních nadacích, v překladatelských agenturách apod. Tento obor lze studovat také jako dvouobor, a to v kombinaci s Filozofií, Religionistikou či Slavistickými studii zemí EU (polština, chorvatština, bulharština a slovinština).

Studenti oboru Anglický jazyk pro vzdělávání rozvíjejí svou komunikační kompetenci v anglickém jazyce na úroveň C1 a multikulturní sensitivitu, získávají poznatky z lingvistických a literárně-kulturních disciplín a procházejí rovněž základní profesní přípravou (tradičně tzv. pedagogicko-psychologickou). Absolventi se mohou uplatnit ve vzdělávacích institucích (např. jako asistenti) a ve veřejném sektoru. Získané vědomosti absolventa jsou však zejména východiskem pro navazující magisterské studium.
 
Navazující magisterský obor Učitelství anglického jazyka připravuje plně kvalifikované odborníky – učitele, jejichž profesní kompetence vychází z hlubokých znalostí v oblasti předmětové (lingvistika, literatura a kulturní studia) i profesní (pedagogika, psychologie, didaktika, oborová didaktika), z adekvátních didaktických dovedností (především dovednosti sociální a komunikativní), z osobnostní připravenosti i z obecného rozhledu.  Samozřejmostí je dosažení vysoké úrovně komunikační kompetence v anglickém jazyce (úroveň C2). Absolvent je rovněž plně vybaven pro případné další vzdělávání v doktorském stupni studia.

Navazující magisterský obor Anglická filologie připravuje plně kvalifikované odborníky – filology, jejichž profesní kompetence vychází z hlubokých znalostí oboru lingvistiky anglického jazyka, jeho struktury a historických proměn, a anglické a americké literatury chápané v širších kulturních a teoreticko-filozofických souvislostech. Samozřejmostí je dosažení vysoké úrovně komunikační kompetence v anglickém jazyce (úroveň C2). Absolvent je rovněž plně vybaven pro případné další vzdělávání v doktorském stupni studia.

Členové katedry jsou nejen kvalifikovanými vysokoškolskými pedagogy, ale rovněž odborníky se zaměřením na britská a americká kulturní studia a literaturu, na teorii a metodiku výuky anglického jazyka, lingvistiku a na odborný jazyk. Úspěšně se zapojují do vědeckovýzkumných projektů nejen domácích, ale i zahraničních a výsledky své práce pravidelně publikují. Pořádají také pravidelné konference a od roku 2008 vydávají American and British Studies Annual, recenzovaný odborný časopis zaměřený na široké spektrum témat z americké a britské literatury, výtvarného umění, hudby a dalších kulturních fenoménů včetně dějin kultury.

Katedra spolupracuje s univerzitami v České republice i v zahraničí a zapojuje se do různých programů jako například LPP Erasmus, CEEPUS a Visegradský fond. Studenti tak mají možnost využít těchto programů k zahraničním studijním pobytům.

Profesní specializace členů katedry:

Literárně-kulturní sekce:

doc. Mgr. Šárka Bubíková, Ph.D.

americká kulturní studia, americká literatura, literární kánon, dětství v literatuře a kultuře, populární literatura

Mgr. Olga Roebuck, M.Litt., Ph.D.

skotská literatura, britská kulturní studia, environmentální literatura

Mgr. Petra Kalavská, Ph.D.

současné britské drama, otázky genderu v britské literatuře 20. století

PhDr. Ladislav Vít, Ph.D.

poetika místa, místo a prostor v literatuře, Modernismus, zahradní architektura 18. století, cestopis

Mgr. Michal Kleprlík, Ph.D.

teorie a praxe překladu umělecké literatury, americké drama, kulturní studia britská

Lingvistická sekce:

PhDr. Petra Huschová, Ph.D.

sémantika, pragmatika, anglická stylistika, modalita v angličtině

PhDr. Šárka Ježková, Ph.D.

syntax anglického jazyka, analýza diskurzu, korpusová lingvistika a aspekty počítačové komunikace

Mgr. Eva Nováková, Ph.D.

lexikologie, morfologie, kontrastivní lingvistika, teorie překladu

Mgr. Ing. Markéta Blažková, Ph.D.

fonetika a fonologie, syntax, kontrastivní lingvistika

ELT Metodologie a didaktika:

doc. PaedDr. Monika Černá, Ph.D.

přípravné vzdělávání učitelů, vybrané aspekty TEFL, především předškolní jazykové vzdělávání

Mgr. Irena Reimannová, Ph.D.

sociální a pedagogická komunikace, moderní technologie ve výuce, ESP, angličtina v obchodním styku, e-learning, projektové a studentské praxe

prof. PhDr. Vladimíra Spilková,CSc

obecná didaktika, přípravné vzdělávání učitelů

Mgr. Helena Zitková, Ph.D.

pedagogické disciplíny, sociální a osobnostní rozvoj, přípravné vzdělávání učitelů

Praktický jazyk a ESP:

Mgr. Kateřina Keplová

jazyková cvičení, úvod do pedagogiky, testování a hodnocení

Mgr. Kateřina Mazurová

jazyková cvičení, akademické psaní, obchodní anglický jazyk

Mgr. Lukáš Hambálek

jazyková cvičení