dsc735180802.jpg

Předsedkyně:
Doc. PaedDr. Monika Černá, Ph.D.

Členové:
PhDr. Marcela Ehlová, Ph.D.
Mgr. Michaela Konopíková, Ph.D.
Mgr. Lada Viková, Ph.D.
Ing. Jaroslav Myslivec, Ph.D.

Komise pro etiku ve výzkumu na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice byla ustavena 11. 4. 2023 rozhodnutím děkana FF UPCE za účelem přezkoumání návrhů společenskovědních základních a aplikovaných výzkumů zahrnujících lidské účastníky tak, aby tyto výzkumy byly v souladu s aktuálními místními a mezinárodními etickými kodexy a směrnicemi. Zvláštní důraz při posuzování projektových návrhů je kladen na respektování osobní důstojnosti, dodržování práv a zajištění bezpečnosti a kvality života účastníků výzkumu.

Komise posuzuje etické aspekty výzkumu zejména v případě, že: a) schválení etickou komisí vyžaduje poskytovatel finanční podpory či dotace; b) schválení etickou komisí je podmínkou možnosti vydání v renomované odborné publikaci (časopisecké, knižní, sborníkové).

Komise jedná na písemný podnět žadatele, který je zaměstnanec FF UPCE, případně student studující ve studijním programu uskutečňovaném na FF UPCE. Žádost musí být doručena na předepsaném formuláři, zaslaném v listinné či elektronické podobě předsedkyni komise. Žádosti o přezkum jsou posouzeny ve lhůtě do jednoho kalendářního měsíce od jejich přijetí. K posuzovaným výzkumným projektům vydává komise písemné stanovisko, a to souhlasné, nebo nesouhlasné.

Komise při posuzování výzkumu postupuje v souladu s principy svobodného výzkumu a vychází přitom z principů Evropské charty pro výzkumné pracovníky (EUR-lex 32005H0251), z Etického rámce výzkumu, jak jej přijala Vlády České republiky svým usnesením č. 1005 ze dne 17. srpna 2005, a dále z Etického kodexu UPCE schváleného na 5. zasedání sněmu Rady vysokých škol dne 17. května 2007 a přijatého kolegiem rektora Univerzity Pardubice dne 11. června 2007. Konkrétní etické směrnice a kodexy, z nichž při posuzování jednotlivých výzkumných návrhů s přihlédnutím k oborové příslušnosti žadatele členové KEV rovněž vycházejí, jsou k dispozici v sekci “oborové etické směrnice”.

Odkazy na oborové etické směrnice: