Publikováno: 14.09.2015
V požehnaném věku nedožitých 91 let zemřel ve čtvrtek, dne 10. září 2015, prof. PhDr. Radim Palouš, dr. h. c. mult., jeden z nejvýznamnějších českých pedagogů, filozofů, komeniologů a didaktiků s obrovským mezinárodním odborným i lidským renomé, který dlouhodobě spolupracoval s naší univerzitou, zejména s Fakultou filozofickou. Na její návrh se také stal v roce 2008 držitelem titulu „doctor honoris causa“ Univerzity Pardubice.
Prof. Radim Palouš po celý život projevoval jasné společenské a občanské postoje, postavené na hodnotách svobody, čestnosti, respektu a hluboké víry v člověka, které v něm upevnilo studium filozofie u prof. Jana Patočky, a zvláště orientace na porozumění myšlenkovému odkazu Jana Amose Komenského. Jako mluvčí Charty 77 a spoluzakladatel Československého helsinského výboru a Občanského fóra se stal přední tváří tzv. sametové revoluce. Jako první polistopadový rektor UK v Praze výrazně ovlivnil vzdělávací politiku státu vůči vysokým školám.
Na naší univerzitě pomohl založit filosofická studia, měl četné přednášky pro studenty oboru i další akademickou veřejnost, angažoval se v doktorském studiu a aktivně se zúčastňoval vědeckých konferencí. Jeho názory vyplývající z vysokého nadhledu a široké mezioborovosti pohledů, doplněné osobními etickými postoji hluboce ovlivňovaly několik generací studentů i akademických pracovníků. Pro nás byl výborným, nezištným kolegou s vysokou lidskou a odbornou autoritou, přitom skromný, vstřícný a vždy ochotný pomoci a podpořit mladší kolegy.
Odešel člověk, jehož ztráta je nejen pro obor filosofie velmi citelná. Zůstane navždy v naší mysli a srdcích jako vzor občana a člověka.
Čest jeho památce!