Published: 13.09.2023
Jak se asi cítí osamělá matka dospívajícího syna, který se po nehodě nachází roky ve vegetativním stavu? Co si asi říkali rodiče Jeníčka a Mařenky v noci předtím, než odvedli své děti do lesa? Co prožívá člověk, když ho opustí partner?
Jaké to je, když bojujete s nepopsatelnou tajemnou nákazou, která vás vyřadí ze společnosti? Co se honí hlavou alkoholikovi, který způsobil dopravní nehodu a převrátil druhému člověku život vzhůru nohama? A jaké to musí být, když se vrátíte domů z práce a najdete v bytě neznámou mrtvolu? Kde jsou hranice lidského vědomí? Co se můžete dočíst v nevyžádané poště? Je lidská tolerance opravdu upřímná, nebo je to spíš zbabělost, která se schovává za požadavek korektnosti? Jak na podvodníka, který zneužije vaší dobromyslnosti? A je vůbec možné omládnout?
Odpovědi na tyto otázky anebo alespoň podněty k zamyšlení nad nimi najdete v knize povídek Z mlhy života, které přeložily studentky a student studijního programu Německý jazyk pro odbornou praxi Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Kniha s ilustracemi Marcely Jaklové vyšla v nakladatelství Pavel Mervart. Autorský tým ve složení Jana Hegedüschová, Natalie Vaitová, Jana Polochová, Martin Palmieri, Karolina Jana Machačová, Monika Salavcová, Kateřina Fialová, Jana Nunvářová a Lucie Hánová vedla Helena Jaklová, která je jeho součástí a povídkový soubor edičně připravila.
Kniha povídek Z mlhy života obsahuje jedenáct překladů povídek Clemense Meyera a Clemense J. Setze. Oba prozaikové reprezentují současnou německou a rakouskou literární tvorbu a jsou mnohdy díky neotřelému pohledu na skutečnost označováni za kontroverzní. Společným jmenovatelem hlavních postav povídek je intenzivní vnímání vlastního já a jeho konfrontace s vnějším světem. Povídky tematicky odrážejí současný stav mezilidských vztahů, společnosti a tápání jedince ve vnitřním i vnějším světě. Hrdinové povídek jsou vykresleni jako věční a neúnavní hledači, jejichž konfrontace dospívají do neočekávaných a originálních situací se surrealistickým nádechem. V okamžicích osobních krizí jako by se snažili vykročit z mlhy života do opravdového žití. Výsledkem jejich odhodlání jsou však díky tlakům zvnějšku i vlastní slabosti většinou jen jakási polovičatá řešení.
Příjemné chvíle nad knihou přejí pardubičtí germanisté.