nkcr_ahoj_armenie_vernisaz_4_4_2023_web_19_201493.jpg

Published: 05.04.2023

Slavnostní vernisáž v pražském Klementinu otevřela mezinárodní výstavu Ahoj Arménie, "Բարև Չեխիա", kterou pořádá Národní knihovna ČR a Velvyslanectví Arménské republiky v ČR ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Slovanskou unií, z. s.

Rozsáhlá výstava nabízí k vidění pestrou mozaiku portrétů významných arménských osobností a nejkrásnějších přírodních a kulturních památek. Kromě fotografií je představen také výběr z fondů Národní knihovny a dosud nepublikované výsledky archeologického výzkumu, na kterém se podílí archeolog Jan Frolík z Ústavu historických věd FF UPCE.

Na průzkumu archeologických nalezišť v Arménii naši historici spolupracují od roku 2016, kdy poprvé odjeli v rámci projektu Apostolus (2016 – 2019). Studenti se věnovali geofyzikálním průzkumu deseti archeologických pravěkých nalezišť. Na předchozí úspěšný projekt navázal projekt Hayastan (2020 – 2022), který se zaměřil na digitální 3D dokumentaci arménského kulturního dědictví.

„I letos se tam vydám se třemi až čtyřmi nejlepšími studenty. Pro ně je to praxe, protože se zapojí do archeologického výzkumu. Snažím se ale práci kombinovat i s tím, že poznáváme Arménii, takže objíždíme i jiné památky,“ uvádí pan doktor Frolík.

Možnost provádět výzkum kolem jeskyně Areni je pro badatele výrazem obrovské důvěry, neboť žádný jiný výzkumný tým v lokalitě dosud nepůsobil.

Výstavu je možné navštívit do 16. května 2023. Ve dnech 18. a 25. 4. 2023 program doplní doprovodné přednášky dr. Jana Frolíka.

| 18. 4. 2023, 17.00 | Památky Arménie a jejich dokumentace. Projekty „Apostolus“ a „Hayastan“ | zasedací místnost, 1. patro | 0 Kč | cz

• V letech 2016 až 2022 probíhala dokumentace vybraných architektonických a archeologických památek v Arménii ve spolupráci s Ústavem archeologie a etnografie v Jerevanu. Přednáška přiblíží průzkum, geofyzikální měření a 3D dokumentaci těchto památek.

| 25. 4. 2023, 17.00 | Jeskyně Areni-1 v Arménii a počátky zpracování vína. Průzkum a archeologický výzkum v jeskyni a jejím zázemí | zasedací místnost, 1. patro | 0 Kč | cz

• V letech 2021 a 2022 probíhala geofyzikální měření a 3D dokumentace v jeskyni Areni-1, proslulé nejstaršími doklady lisování vína. V zázemí jeskyně byla archeologicky zkoumána sídliště obyvatel používajících jeskyni k práci s vínem a jako úkryt. Přednáška přiblíží průzkum, geofyzikální měření a 3D dokumentaci těchto památek.

Foto: Markéta Tichá, Národní knihovna ČR