Fakulta filozofická Univerzity Pardubice má staronového děkana. Od listopadu ji ve druhém čtyřletém funkčním období vede Jiří Kubeš.„Nastoupil jsem a krátce poté vypukl covid. To byly věci, které jsme nikdo nečekali. Nevěděli jsme pořádně, co dělat, ale poměrně rychle jsme nabrali dech a nastartoval…
Dr. Jan Frolík, člen Ústavu historických věd FF UPCE a Archeologického ústavu AV ČR v tomto videu představuje archeologický výzkum ve městě Kutná Hora. Dr. Frolík je odborníkem nad jiné povolaným, neboť právě v tomto městě prováděl mnoho let intenzivní archeologický průzkum na rozsáhlých plochách ze…
Proč nejstarší vinaři světa přimíchávali do vína krev a proč pohřbívali děti v jeskyni? Archeolog Jan Frolík z Fakulty filozofické zkoumá nejen tajuplnou jeskyni Areni v Arménii, která je nejstarším doloženým vinařstvím, ale také třeba útroby Pražského hradu, který byl rájem pohřbívání.Máte rád víno…
Co si psaly do deníčků ženy v 19. století a proč lidé vnímají negativně feminismus? Historička Milena Lenderová z Fakulty filozofické se zabývá dějinami žen a otázkami rovnosti pohlaví. Říká: I dnes přetrvává názor, že doménou ženy je domácnost.Věnujete se 19. století. Jak tehdy ženy žily? Celé 19. …
Jaké bylo dětství v 18. století? Bylo to více radosti nebo práce? Jak regulovaly obce dětské hry? A kdy děti přestaly vykat prarodičům? O tom hovořila paní profesorka Milena Lenderová v pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli, který natáčela Česká televize.Podívejte se na rozhovorPaní…
Patří mezi veřejně aktivní akademiky, bývá oslovována k přednáškám a příspěvkům téměř vždy, když se jedná o téma postavení žen a dětí, zejména v 19. století. Svou orientací na Francii vnesla do středoevropského prostoru nové pohledy na problematiku rodiny a ženské emancipace, působí na poli česko-fr…
Natálie Šumlanská občas neočekávaně zaklepe na dveře mé pracovny s čokoládou nebo jinou pozorností, a vždycky s nápady, co by bylo možné vylepšit při výuce češtiny pro pardubické Ukrajince, kterou Fakulta filozofická Univerzity Pardubice zabezpečuje. K tomuto rozhovoru jsme se sešly osobně třikrá…
Etnolog Tomáš Boukal podnikal za národy Mansů, Chantů nebo lesních Něnců pravidelné výpravy na Sibiř. Výsledkem výprav je mnoho odborných publikací i několik knih. Ta poslední se jmenuje Po stopách lidojeda. Co se stane, když je člověk sám v lese, stovky kilometrů nikde nikdo, a najednou přijde d…
Mezi knihy, které se v loňské bohaté předvánoční nabídce svým významem vyjímaly nad jiné, nepochybně patří Nekropole slovinského spisovatele Borise Pahora. Překlad tohoto věhlasného díla chyběl v českém kulturním prostředí více než padesát let. Dočkali jsme se jej díky Aleši Kozárovi, který působ…
Je mu 31. Vystudoval Materiálové inženýrství na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice a k tomu ještě filozofii. Nedávno už jako pedagog získal Patrik Čermák cenu ministra školství.
„Je to ocenění mé práce, které jsem se docela dost věnoval. Jsem poměrně mlád a kdybych přebíral…