Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

František Šmahel | Foto: Richard Kličník

Published: 15.01.2025

Když před mnoha lety přebíral na Univerzitě Pardubice čestný doktorát slavný český historik, profesor František Šmahel, uspořádala profesorka Milena Lenderová na jeho počest středověký banket. Nyní, když profesor Šmahel 5. ledna letošního roku zemřel, je nám všem historikům více než jasné, že to právě on připravil svým celoživotním dílem nesmírně pestrý a bohatý středověký banket nám. 

Jeho životní cesta byla lemovaná mnoha životními úspěchy i obtížemi. Za komunistického režimu musel čelit mnoha komplikacím na cestě za vzděláním i uplatněním – neváhal se ani nechat zaměstnat jako dělník v ostravských dolech, aby si zlepšil svůj kádrový profil a mohl být přijat ke studiu historie na FF UK, ani neodmítl sedlo tramvajáka, když musel z politických důvodů v sedmdesátých letech opustit místo historika v ČSAV. Ani v těchto profesích nepřestával bádat nad historií pozdního středověku, z něhož nejvíce energie věnoval vzdělanosti, filozofii, a zejména fenoménu husitství, jež nahlížel z mnoha možných úhlů. Jeho nejobsáhlejší dílo, čtyřsvazková Husitská revoluce, je počin nevídaný, nesmírně inspirativní a nadčasový, nejen pro samotnou obsahovou stránku, ale i pro způsob, jakým František Šmahel přemýšlel o společnosti a jejích zákonitostech a v jakých tematických linkách historické jevy popisoval. Šmahelův komplexní přístup k historii dokázal při práci s husitským tématem hluboko pronikat do různých fenoménů nejen teologických a politických, ale i sociálních, národnostních etc., jenž měly pro vývoj husitského hnutí nemenší důležitost než samotné výrazné osobnosti a politický kontext. 

Profesoru Šmahelovi bych však chtěla vzdát hold ještě za další přednosti, které ve svém životě a práci uplatňoval a které patří každému velkému vědci a učiteli. V naších vzpomínkách totiž zůstane zapsán jako člověk nesmírně laskavý, jako ochotný vedoucí a učitel, schopný adresovat svým studentům rady pochvalné i kritické, vždy však způsobem respektujícím a vstřícným. Tento jeho odkaz je v tomto směru univerzálně platný a zůstane vždy spojen se vzpomínkou na něj. 


Text: Mgr. Kateřina Ptáčková, Ph.D.
Foto: Richard Kličník