Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_3622_201975.jpg

Published: 17.04.2023

V Divadle 29 v Pardubicích se 13. dubna odehrál LitCon. Akce pořádaná Katedrou literární kultury a slavistiky, kde studenti i akademici představují svoje odborné, publicistické či umělecké projekty. Zvláštním hostem programu sedmého ročníku byl spisovatel, literární redaktor a absolvent pardubické univerzity, Vojtěch Záleský.

Záleský přítomným představil svou novinku, která vyšla teprve v březnu, román s názvem Převzetí, který kombinuje prvky urban fantasy a thrilleru. Atmosféru knihy autor připodobnil k seriálům Supernatural a Peaky Blinders. „Žánr thrilleru jsem se snažil okořenit fantastickým prvkem, snažil jsem se dát tomu nějakou jinakost, kterou čtenář u běžného typu téhle literatury nenajde, chtěl jsem přinést nějaký nový čtenářský zážitek,“ vysvětluje Záleský.

Začínajícím spisovatelům Záleský radí, aby se nebáli stát si za tím, co vytvořili a nesnažili se přizpůsobit tomu, co je aktuálně na knižním trhu populární. „Důležité je to, co do knihy autor vloží svého, čím se odliší. Co zaručí, že čtenář si jeho knihu najde v tom obrovském množství dalších knih místo té další,“ říká literární redaktor.

Stěžejní je podle Záleského zejména využívání sociálních sítí, na kterých je sám velmi aktivní, a to hlavně kvůli propagaci své tvorby. V zahraničí je to běžné. Nakladatelství může autora snadněji zapojit do různých propagačních akcí.

"Proto radím autorům, čím víc jsou činní a aktivnější na sociálních sítích, domlouvají si například vlastní besedy v knihovnách a na školách, tak tím zaručí, že se jejich jméno dostane do povědomí širší veřejnosti a tím jdou naproti tomu, aby se jejich knížka prodávala," dodává Záleský.

Jako redaktor a pracovník nakladatelství však usnadněnou pozici na knižním trhu nemá. Výhodu ale vidí v tom, že oproti jiným autorům zná procesy, které se odehrávají v zákulisí a ví, jak připravit rukopis, který dokáže zaujmout.

Cesta každého zaměstnance každého nakladatelství je úplně stejná jako cesta každého autora, který nám pošle rukopis. I ten můj musel projít určitými schvalovacími procesy. Nakonec jiný rukopis, který jsem u nás zkoušel nabízet, byl odmítnut, a to prostě znamená, že to není záležitost nějakých kontaktů, nebo nějakého upřednostnění, ale opravdu o tom mluví knížka jako taková,“ líčí Záleský.

I přes aktuální problémy s přehlcením knižního trhu vidí Záleský situaci pozitivně. „Já bych řekl, že teď má naopak začínající autor obrovskou šanci svoji knížku vydat, protože spousta tuzemských nakladatelů chce pracovat s českými autory, řekl bych, že to je takový boom. My chceme ukázat, že čeští autoři jsou na stejné úrovni jako ti světoví, protože nemáme rádi takovou tu větu: ‚Na českého autora je to dobrý.‘ Právě proto se hodně nakladatelů ubírá tím směrem, že oslovuje autory, aby s nimi spolupracovali, aby jim nabízeli rukopisy. Nakonec nejlepší příležitost, kdy svoji knihu vydat, je teď,“ uzavírá Záleský. 


Foto: Petr Špaček, Univerzita Pardubice