Published: 17.06.2020
Hiphopová detektivka, psychotická novela a pozoruhodná báseň v próze mohou získat letošní Cenu Jiřího Ortena. Mezi třemi nominovanými na prestižní ocenění pro autory prózy a poezie, jimž v době vydání díla není více než 30 let, jsou dva absolventi Fakulty filozofické – Přemysl Krejčík a Ladislav Slezák.
Svaz českých knihkupců a nakladatelů zveřejnil 16. června 2020 jména tří nominovaných 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena. Z 24 přihlášených titulů vybrala odborná porota jediný současný román o hiphopové komunitě Malej NY, jehož autorem je Přemysl Krejčík, novelu Svatá hlava Hany Lehečkové, která je poskládána z blouznivých a nespolehlivých zápisků schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici a originální báseň v próze Mount Anne Ladislava Slezáka, v níž sledujeme milostný vztah dvou lidí – Lamura a Milove. Jméno letošního vítěze či vítězky bude slavnostně vyhlášeno 15. září 2020 v Zrcadlové kapli v pražském Klementinu.
Nominace představují pro Fakultu filozofickou obrovský úspěch, neboť oba nominovaní muži jsou absolventy Katedry literární kultury a slavistiky.
|
Hiphopová detektivka Přemysla Krejčíka dle vyjádření odborné poroty „překračuje hranice žánru i subkultury. Zrychlený a silácký svět hip hopu tu velmi názorně předestírá problémy, které se týkají nejen raperů: sektářství, ješitnost, neschopnost dospět, pomíjivost, ale i potřebu nadhledu, usmíření a naděje.“ |
|
Báseň v próze Ladislava Slezáka je mezi nominacemi „důkazem, že dobrá poezie dovede nad jiné žánry přesvědčivě a elegantně přiblížit i téma obávané a těžko pochopitelné. Z lyrična vystupuje dramatický děj, z konkrétního příběhu se v básni stává podobenství.“ |
Přemysl Krejčík (nar. 1991) pochází z Nymburka, v současné době žije v Pardubicích, kde na filozofické fakultě vystudoval historicko-literární studia a navazující dějiny literární kultury. Nyní působí na Univerzitě Pardubice jako doktorand oboru historie. Je autorem básnických sbírek Křehké nepřenášet (2015) a Asfaltovej plameňák (2017), souboru sci-fi povídek Kybersex (2016), románu Univerzální katalog zoufalců (2016) a také jedním z autorů kolektivního krimi románu Šest nevinných (2015), který vznikl během veřejného nepřetržitého psaní, trvajícího 72 hodin. Jeho zatím poslední knihou je literárně-teoretický počin Zatmění po utopickém večírku: Sonda do české dystopické prózy 80. let 20. století (2019). Je také šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma a věnuje se psaní recenzí pro různá periodika. V roce 2004 založil hiphopovou skupinu, kde působil až do jejího zániku v roce 2014. Od sklonku roku 2017 je členem pardubické rapmetalové kapely Soundflip.
Ladislav Slezák (nar. 1990) vystudoval na Univerzitě Pardubice magisterský obor Dějiny literární kultury. V současné době je učitelem na střední škole v Hradci Králové. Zabývá se výchovou, vzděláváním a didaktikou humanitních oborů. Debutoval rozsáhlou básnickou skladbou Noc s klaunem (2013). Následovala sbírka veršů s názvem Monotónně znějící samoty (2015) a skladba Hořký letopočet (2017). V nakladatelství Trigon mu vyšla poéma Mount Anne (2019). Publikoval v časopisech Host, Dobrá adresa, Tahy, Partonyma, Plž a dalších.
Cena Jiřího Ortena je udělována autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka, Sára Vybíralová, Ondřej Macl a Anna Cima.