Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Matt Field a další hosté přednášeli o budoucnosti společnosti

Publikováno: 03.04.2025

Ve spolupráci s Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice se ve středu 2. dubna uskutečnil další ročník akce Společnost a její správa, tentokrát zaměřený na budoucnost. Studenti a studentky měli možnost po celý den navštěvovat inspirativní přednášky, v nichž hosté reflektovali aktuální a palčivé otázky současného světa.

FF UPCE pozvala Tadeáše Žďárského z iniciativy Nerůst NaZemi, který se věnoval tématu neslučitelnosti nepřetržitého ekonomického růstu se snahou o záchranu planety. Stručně řečeno: chceme-li chránit Zemi, musíme hledat alternativu ke kapitalismu.

Dalším hostem byl Martin Richter, spoluzakladatel společnosti Aignos, který představil možnosti využití generativní umělé inteligence pro simulaci reality. Ve své přednášce se věnoval také negativním aspektům AI, zejména jejímu vlivu na uměleckou tvorbu. Jako příklad uvedl návrh titulní strany univerzitního časopisu, kde umělá inteligence vedla ke konformitě a potlačení autorského rukopisu.

Vyvrcholením celodenního programu byla přednáška Matta Fielda, britského velvyslance v České republice. Matt Field vystudoval antropologii, religionistiku a obchodní studia, byl tak ideálním hostem propojujícím ekonomické a humanitní zaměření obou fakult. Ve své anglicky vedené přednášce upozornil na to, že dnešní svět se mění rychleji než kdy dříve – možná nejvýrazněji od konce druhé světové války. Proto je podle něj klíčové neustále provádět reality check a reflektovat, co se kolem nás děje.

V souvislosti s umělou inteligencí zdůraznil, že každá krize přináší nové příležitosti. Zároveň připomněl, že Češi i Britové mají mnoho důvodů k hrdosti.

Své vystoupení zakončil Matt Field optimistickou výzvou: „Being curious is the greatest superpower.“


Foto: Adrián zeiner, Univerzita Pardubice
Text. Jan Pražák, Propagační centrum FF UPCE