Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Tomáš Šebek na UPCE

Published: 03.10.2023

Sympatický chirurg, nosící dvoje hodinky a člověk, co má rád věci pod kontrolou – i tak by se dal charakterizovat Tomáš Šebek, který 2. října zahájil sérii neformálních debat z cyklu Čaj o páté.

Do univerzitní auly dorazila v pondělní odpoledne spousta zájemců, kteří si přišli poslechnout zkušenosti a zážitky člověka, jenž se rozhodl zasvětit svůj život lékařské profesi a neváhal se vydat pomáhat lidem do nebezpečných oblastí. 

Tomáš Šebek je sám velmi bezproblémový, neboli „easy-going“, jak ho kolegové s oblibou označují, což přispělo k tomu, že se celá debata od samého počátku nesla v přátelské a odlehčené atmosféře. Velká část otázek směřovala k jeho působení v zahraničních misích mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. 

Na první misi odjel Tomáš Šebek v roce 2010 na zemětřesením zdevastované Haiti. Na dotaz, jak zvládá odloučení od rodiny, bez patosu odpovídá: „Ti největší hrdinové nejsou ti, co odjíždí na misi, ale ti, kteří zůstávají doma. Protože oni se o Vás bojí, oni Vás musí suplovat a poradit si se situacemi, na které jsou, pokud vedete partnerský život, minimálně dva.“

S obrovskou mírou entuziasmu se Tomáš Šebek věnuje naplno všemu, co dělá, a je to na něm vidět. Je spoluzakladatelem online lékařské poradny uLékaře.cz a zakladatelem neziskové platformy Ministr Zdraví, sdružující experty z různých oborů, kteří společně pozitivně ovlivňují a usilují o změny v systému českého zdravotnictví.

„Já mám práci jako koníčka. Řekl jsem si, že to, co budu dělat, mě zároveň musí bavit a když mě to nebaví, tak to jednoduše dělat nebudu,“ dodává Tomáš Šebek. Každý je zodpovědný sám za sebe a zdraví je stejná komodita jako rodina, dům nebo peníze. 

Závěr debaty byl věnovaný problematice digitálních technologií a umělé inteligence, ve kterých Tomáš Šebek vidí velkou budoucnost.  Pokud bude umělá inteligence bezpečná a regulovaná, přispěje v následujících letech k obrovské transformaci zdravotnictví. 


Foto: Petr Špaček, Univerzita Pardubice
Text: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE