Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

univerzitapardubiceziskalaocenenihrawardautorjjambor17334619813797565.jpg

Předložený vzdělávací program je zakončen závěrečnou ústní zkouškou a obhajobou závěrečné písemné práce. 

Závěrečná zkouška se koná před nejméně tříčlennou zkušební komisí, kdy v souladu s § 2 odst. 3 vyhlášky je alespoň 1 člen zkušební komise odborník v oblasti školství, který se nepodílí na uskutečňování příslušného vzdělávacího programu.

Závěrečná ústní zkouška 

Součástí závěrečné ústní zkoušky je pohovor o portfoliu účastníka studia, v rámci kterého jsou účastníkovi studia kladeny otázky z oblasti pedagogiky či psychologie a z obecné či oborové didaktiky dle obsahu portfolia. Obsah portfolia se řídí ustanovením § 2 odst. 1 vyhlášky. 

Cílem (sebe)hodnotícího pohovoru nad portfoliem je identifikovat vnímanou míru rozvoje profesních kompetencí účastníka studia, tj. jeho silných stránek a případných výzev pro zlepšení dle Kompetenčního rámce absolventa a absolventky učitelství.

Závěrečná písemná práce

Účastníkům je předem detailně vysvětlen smysl a cíle závěrečné písemné práce, poskytnuto přesné zadání i způsob jejího zpracování. 
Nejedná se o výzkumnou práci v tom smyslu, že by musela obsahovat vlastní výzkum účastníka a opírat se o vědeckou metodologii. Vychází ze zkušenosti a pedagogické praxe účastníka a má profesní přínos pro účastníka. Musí ovšem pracovat s vědeckými zdroji z oblasti pedagogiky, psychologie nebo (oborové) didaktiky a účastník musí při jejím zpracovávání odpovědně pracovat s informacemi a řídit se profesní etikou. Rozsah práce je dán 54 000 znaky včetně mezer (včetně příloh, literatury atd.).
Hodnocení závěrečné písemné práce je dáno dvěma posudky, a to posudkem vedoucího práce a oponentským posudkem.
Student je odpovědný za dodržování všech platných norem pro zpracovávání vědeckých písemných prací a publikací (ČSN/ISO 690, Směrnice Univerzity Pardubice č. 7/2019). Písemná práce obsahuje Zadání tématu závěrečné práce, které si student po jeho schválení na KVV vyzvedne a vloží do práce. Písemná práce se odevzdává ve dvou svázaných výtiscích v kroužkové vazbě (oboustranný tisk) a v elektronické formě ve formátu pdf se zasílá na mail jaroslav.myslivec@upce.cz.

Členové komise pro závěrečnou zkoušku

předseda: prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., PhDr. Mgr. Ilona Ďatko, Ph.D.
členové: PaeDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D., PhDr. Marcela Ehlová, Ph.D., PhDr. Mgr. Zdeněk Čermák, Mgr. Irena Reimannová, Ph.D.
odborník v oblasti školství, který se nepodílí na uskutečňování příslušného vzdělávacího programu
Členy komise pro závěrečnou zkoušku nominuje garant programu.

Termíny

Závěrečné zkoušky probíhají ve dvou termínech: květen/červen a srpen/září.

Student, který chce vykonávat závěrečnou zkoušku v květnu/červnu příštího roku, má povinnost odevzdat zadání tématu závěrečné práce do 30. května tohoto roku. (V červnu na katedře proběhne posouzení témat a jejich rozdělení mezi pracovníky KVV – o případných změnách budou studenti informováni.) Práci pak odevzdává do 15. dubna příštího roku.

Student, který chce vykonávat závěrečnou zkoušku ukončující DPS v srpnu/září příštího roku, má povinnost odevzdat zadání tématu závěrečné práce do 30. září tohoto roku. (V říjnu na katedře proběhne posouzení témat a jejich rozdělení mezi pracovníky KVV – o případných změnách budou studenti informováni.) Práci pak odevzdává do 15. června příštího roku.

Zadání tématu závěrečné práce (formulář zde) student předběžně zkonzultuje s vybraným pracovníkem katedry.

Studenti se přihlašují k závěrečné zkoušce prostřednictvím příslušného formuláře v den odevzdání závěrečné písemné práce. Vyplněné a vyučujícími jednotlivých předmětů podepsané indexy studenti odevzdávají 14 dní před termínem závěrečné zkoušky.

Návrhy témat závěrečných prací zde.