Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Novináři Čestmír Strakatý a Andreas Papadopulos zaplnili univerzitní aulu

Published: 13.03.2024

Klidná síla a energická včelička, i tak by se dali charakterizovat Čestmír Strakatý a Andreas Papadopulos, kteří 11. března zavítali na Univerzitu Pardubice v rámci cyklu Čaj o páté

Oba hosté se pohybují v mediálním prostoru, ale každý svou profesi vykonává trochu jiným způsobem. Čestmír Strakatý, moderátor, novinář a autor vlastního podcastu, má za sebou tisíc rozhovorů a zná své hosty především ze studia. Andreas Papadopulos, novinář a zahraniční zpravodaj České televize, naopak disponuje zkušenostmi z terénu a dění v cizině. 

Diváky, kteří v pondělí odpoledne zaplnili univerzitní aulu zajímala především náplň práce obou hostů - jak vypadá jejich běžný pracovní den. 

„Moje práce je extrémně flexibilní. Mám různé dny, které jsou různě náročné, ale člověk nakonec zjistí, že ta práce je něco, z čeho mentálně nevypadává. Stejně pořád přemýšlíte o tom, s kým budete mluvit a na co se budete ptát,“ uvedl Čestmír Strakatý

Andreas Papadopulos popsal svou pracovní rutinu následovně: „Práce zahraničních zpravodajů znamená vypravit se na dané místo, podívat se a následně to správně interpretovat, byť svým zrakem, ale na základě své znalosti, zkušenosti a historie.“

Velká část debaty se točila kolem rozhovorů a reportáží jako takových. Kolik času věnují oba hosté přípravám a rešerším, jaké je působení před kamerou? Jedná se o zaběhlou činnost, kterou občas zpestří nezbytná konfrontace?

„Novinařina je opředena spoustou stereotypů. V seriálech vidíte scény, kdy jde někdo chodbou a vrhá se na něj mufloní stádo novinářů, které řve páté přes deváté. To prostě není pravda, tak to nefunguje, není to tak dramatické,“ uvedl na pravou míru Papadopulos. 

Čestmír Strakatý dodal svůj pohled na nepolitické rozhovory: „Můj podcastový rozhovor by měl být konstruktivní, odhalující, měl by vést k poznání člověka. V takovém případě je konfrontace kontraproduktivní.“

Debata se stočila i k problematice veřejnoprávních medií a k českému duálnímu systému médií. Co přinesl médiím rozmach placeného obsahu? Jak těžké je se v tomto prostředí udržet? A jak pracovat s informacemi?

Andreas Papadopulos přišel s jasným postojem: „Načerpat zkušenost, postavit se do středu a klást otázky napravo i nalevo. Já jsem taková pilná včelička v úlu, která se vypraví pro med, pro informace, vrátím se do úlu sednu si doprostřed a budu rozdávat na všechny strany stejně. To je má filosofie v mediálním světě.“ 

„Já s tím souhlasím, ale problém je ten, že nemáme jen novináře, kteří by byli nestrannými pozorovateli, kteří informace přinesou. Část lidí, a je jich poměrně hodně, chtějí novináře, který bude na jejich straně a bude obhajovat jejich názor,“ uzavřel téma Čestmír Strakatý. 


Další setkání z Cyklu Čaj o páté se uskuteční 9. dubna v bistru Laborka. Tématem debaty bude Woke Culture v USA.

Foto: Radek Plžík, Univerzita Pardubice
Text: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE