Published: 29.04.2024
Brazilský expert Cicero Moraes, který je celosvětově známý rekonstrukcemi obličejů historických postav, vystoupil 24. dubna 2024 na Univerzitě Pardubice. Studentům i všem zájemcům v Pardubicích tento 3D designér se svými kolegy představil postupy ve všech fázích dokumentace i rekonstrukce objektů či historických předmětů.
Cicero Moraes a jeho čeští kolegové během přednášky s názvem Z chirurgie do archeologie a zase zpět – nové možnosti 3D dokumentace napříč obory představili studentům a zájemcům postupy ve všech fázích 3D dokumentace. Doporučili metodiku sběru dat, ukázali, jak si jen pomocí svého mobilu zajistit potřebná data k tomu, aby byla vytvořena přesná digitální kopie objektu zájmu a podali informace ke zpracování dat ve volně dostupných počítačových programech. Podělili se o příklady z praxe, např. z dokumentace korunovačních klenotů i relikviáře sv. Maura, z dokumentace rozsáhlého podzemí i celých měst. Nechyběla ani vědecká rekonstrukce obličeje podle lebky a popis využití metod v medicíně a ve veterinární praxi.
Výsledky 10 let trvajícího aplikovaného výzkumu přispěly k vylepšení metodiky 3D dokumentace a zdokonalení speciálního počítačového programu OrtogOnBlender.
Program mimo jiné umožňuje zpracovávání fotogrammetrických a videogrammetrických projektů a stal se silným nástrojem pro vytváření přesné 3D dokumentace. Vedle zpracování 3D dokumentace umožňuje zpracování dat z CT snímkování, magnetické rezonance a je vhodný pro navrhování i vytváření protetik v chirurgii či veterinární praxi. Dnes již funguje v nemocnicích 20 zemí světa a zachraňuje lidské životy.
„Je to ta nejkrásnější ukázka toho, jak i studium starých kostí s archeologických výzkumů může okamžitě působit na naši přítomnost a na naši budoucnost,“ uvedli členové výzkumného týmu.
Dr. Cicero André da Costa Moraes (41) je samouk, který ale dnes patří mezi absolutní špičku svého oboru. Rekonstrukcím obličejů se začal věnovat před deseti lety po traumatu s bandity. Podobizny historických osobností vytváří na základě vzájemných vztahů mezi tvarem dochované lebky a z něj vycházejícího obvyklého tvaru lidského obličeje. Mezi jeho nejnovější rekonstrukci patří pravděpodobná podoba tváře svatého Vojtěcha, hlavního patrona pražského arcibiskupství.
Foto: Adrián Zeiner a Martin Frouz