Published: 22.02.2024
Oblíbený debatní cyklus Čaj o páté pokračuje i v novém roce. V pondělí 19. února zahájil program letního semestru literární historik a editor Jan Wiendl, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Rodina Wiendlů pochází z Klatov, nedaleko německých hranic, kde docházelo k přirozenému míchání a proplétání obou národů.
„My jsme až do počátku 20. století byli německá rodina a k počeštění došlo naprosto bizarním způsobem. Pradědeček si vzal prababičku, která byla Češka. Rázná žena, šetřila se každá koruna, braly se dvoje noviny: německé a české. Tehdy prababička zavelela, že se budou číst pouze noviny české, jejich synové se pak již zcela identifikovali z českým prostředím,“ popisoval Jan Wiendl.
Stěžejním tématem rozhovoru byl životní příběh jeho otce, Františka Wiendla, jenž se aktivně podílel na protinacistických a protikomunistických odbojových aktivitách v Klatovech a na Šumavě. Jeho vzpomínky jsou zachyceny v knize Oplocený čas (vydala ji Revolver Revue v Praze v roce 2023).
„Táta už je, de facto, posledním žijícím člověkem, který v knize vystupuje a který může podávat přímé svědectví o skutečnostech politického procesu, odbojových aktivitách a věznění.“
František Wiendl se v letech 1948–1949 zapojil do šíření tiskovin a protikomunistických letáků. Společně s agentem-chodcem Aloisem Suttym převedli přes hranice do svobodného světa 30 osob. Podílel se také na mobilizaci britských letců v době, kdy se očekávala třetí světová válka.
„Táta tehdy dostal úkol a během jednoho dne a noci objel na motorce asi 1000 kilometrů po Čechách a Moravě. Zastavil se na různých adresách, kde předával zprávu RAF pilotům a vyzýval je, aby se zúčastnili velkého konfliktu na straně nekomunistického světa,“ uvedl jeho syn Jan Wiendl.
Celá 50. léta byl František Wiendl vězněn v jáchymovských lágrech i pevných věznicích. Na svobodu byl propuštěn na jaře 1960. Jeho situaci zažili tisíce lidí a ona sdílená zkušenost byla hlavní motivací, proč kniha v podobě rozhovoru mezi synem a otcem vznikla.
Důvěra v sebe sama, silná víra v individualitu a soběstačnost, ale také snaha pomoci potřebným, to jsou hodnoty, které stoletý František Wiendl reprezentuje a předává dalším generacím.
„Být vděčný, ale neočekávat vděk,“ to je uvědomění, které si Jan Wiendl od svého otce nese dál.
Další setkání z cyklu Čaj o páté se koná 11. března 2024 v univerzitní aule. Hosty budou Čestmír Strakatý a Andreas Papadopulos.
Foto: Radek Plžík, Univerzita Pardubice
Text: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE