Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

p604370397202.JPG

Published: 11.06.2024

Ve dnech 2. až 8. června se konal první ročník Letní školy environmentální filosofie. Akci organizovala Univerzita Pardubice ve spolupráci s Center for Environmental and Technology Ethics - Prague (CETE-P).

Klášter Hejnice hostil po dobu jednoho týdne 40 studentek a studentů ze všech koutů světa. Většina účastníků pocházela z konsorcia evropských univerzit spolupracujících na environmentálních tématech (Univerzita Pardubice, Vratislavská univerzita, Univerzita Komenského v Bratislavě, Univerzita ve Wageningenu). Studující z konsorciálních univerzit měli tu výhodu, že mohli čerpat finanční podporu v rámci programu Erasmus Blended Intensive Programme. Ostatní dorazili na vlastní náklady, a to i přesto, že cestovali z tak vzdálených míst, jako jsou Portugalsko, Norsko, Nizozemsko nebo Jihoafrická republika.

Hlavní náplní školy byly přednášky a semináře špičkových výzkumnic a výzkumníků, jako jsou Leonie N. Bossert, Iwona Janicka, Urszula Lisowska nebo Vincent Blok. Doktorandky a doktorandi filosofie, inženýrství nebo energetiky tak diskutovali o tématech jako udržitelná umělá inteligence, eko-feminismus či bio-miméze.

Středem pozornosti letní školy nebylo pouze abstraktní teoretizování, ale také návštěva nedalekého hnědouhelného polského dolu Turów, kam se účastníci vypravili druhý den školy.

Za zvláštní pozornost stojí modelová situace, ve které se účastníci rozdělili do osmi různých skupin ovlivněných dolem v Turówě. Skupiny zahrnovaly polskou i českou vládu, ale také budoucí generace nebo mimo-lidské entity. Cílem těchto skupin bylo dohodnout se na kompromisu. Nebylo překvapením, že jediné, na čem se skupiny shodly, byla potřeba zavření dolu. Všichni zapojení si mohli na vlastní oči vyzkoušet, jak komplikované je řešení otázky, kdy a jak má být důl uzavřen.

Letní škola se však nenesla pouze v pochmurném duchu. Účastníci se bavili u ohně, podnikali výlety v Jizerských horách, promítali filmy, hráli šachy, soutěžili ve filosoficko-hospodském kvízu nebo zpívali na karaoke večírku.

Zpětná vazba od studujících potvrzuje, že první ročník byl velmi zdařilým pokusem o navázání mezinárodní spolupráce mladých vědců a vědkyň v boji proti klimatické zkáze. Tento úspěch organizátory utvrdil v přesvědčení, že by se Letní škola environmentální filosofie měla konat každoročně.

Dobrou zprávou je, že ročník 2025 je již potvrzený, a to pod záštitou Vratislavské univerzity.

Dvě přednášky z Letní školy environmentální filosofie jsou ke zhlédnutí online zdezde.


Text: Serhij Kiš | Foto: Julita Skotarska a Petr Urban