Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

grygar_186522.jpg

Tým byl nově ustaven a pracuje od jara 2022. Projekt „Podoby legitimizace násilí“ je řešen členy Katedry filosofie a religionistiky Univerzity Pardubice.

doc. Mgr. Filip Grygar, Ph.D.
Vedoucí vědeckého týmu

Fakulta filozofická
466 036 626

Vědecký tým se zabývá

  • dokumentací fungování mechanismů opravňujících násilí,
  • analýzou různorodé podoby násilí s ohledem na rozlišení diskurzivního násilí a strukturálního násilí,
  • mapováním fungování násilí v různém společenském, náboženském a historickém kontextu, a to včetně kontextu modernity,
  • prokázáním  existence spojovacích prvků v legitimizaci násilí napříč historickými obdobími a různými náboženskými i nenáboženskými tradicemi,
  • poukazuje na destabilizující nebo naopak homogenizující dopad násilí pro společnost.

Klíčová slova

legitimizace násilí; mechanismy násilí; diskurzivní a strukturální násilí; náboženská a nenáboženská podoba legitimizace násilí; násilí v modernitě

Členové vědeckého týmu

  • doc. Filip Grygar, Ph.D.
  • ThDr. Jan Rokyta Ph.D.
  • Mgr. František Novotný, Ph.D.
  • Mgr. Ondřej Krása, Ph.D.
  • Mgr. Matěj Cíbik, Ph.D.
  • Mgr. Tadeáš Vala
  • Mgr. Radek Haňka

Řešené projekty

Doba realizace projektu Název projektu
2022–2024  Podoby legitimizace násilí

Vybrané publikace

F. Grygar: Odvrácená strana legendy: Otto Hahn v kontextu nacistického Německa. In: Teorie vědy 41, 1, 2019, s. 59–110. 

F. Grygar: Ke zrodu a pádu legendy o německých atomových vědcích, kteří z morálních důvodů nechtěli sestrojit atomovou bombu pro nacistické Německo. In: DVT XLV, 4, 2012, s. 251–271.
J. Rokyta: Nacisté, křesťané a eutanazie. In: Theologická revue 84, 1, 2013, s. 47–91. 

Zamýšlené publikace

F. Grygar: Ke zrodu a pádu legendy o německých atomových vědcích, kteří z morálních důvodů nechtěli sestrojit atomovou bombu pro nacistické Německo.
J. Rokyta: Podoby legitimizace násilí v Čechách v 15. století
Název kolektivní monografie: Podoby legitimizace násilí v kultuře a dějinách

Popis činnosti

Záměrem projektu je rozbor a zdokumentování fungování mechanismů opravňujících násilí. Ty nabývají rozmanitých podob v odlišném společenském, náboženském a historickém kontextu. Důraz bude kladen na prokázání existence styčných prvků v legitimizaci násilí napříč historickými obdobími, tradicemi, náboženským i nenáboženským, sekulárním kontextem. Přínos projektu spočívá v jeho trans-kulturním a trans-historicky komparativním potenciálu a v analýze problému legitimizaci násilí s dopadem na současnost.

Filosofie a religionistika zde neslouží jako teoretické nebo historické vědy, ale zabývají se konkrétními vybranými fenomény. Podoby legitimizování násilí v jazyce, předsudcích, stereotypech, vědeckých aktivitách, náboženském diskurzu, jsou prezentovány na okruhu modernity, dále na modernitě vzhledem k politickým náboženstvím, na okruhu tradičních společností a na okruhu mimoevropského myšlení v současnosti. Jako aktuální problém, který zároveň dobře zapadá do komparativního záměru projektu, je zapojeno téma současného radikálního islámu. Tematizovaná psychologická stránka násilí se nevztahuje k patologii individuálních jedinců či násilníků, nýbrž se pohybuje v rovině sociální psychologie, například pracuje s pojmem paranoie. Zatímco jednotlivé výstupy projektu budou dokumentovat různé podoby legitimizace násilí, v obecné rovině se projekt v daných okruzích problémů drží rozlišení diskurzivního násilí a strukturálního násilí. Strukturální násilí je spojené s výkonem moci a je vztažené k hierarchické struktuře. Ve vztahu ke společnosti je destabilizujícím nebo naopak homogenizujícím. Koncept diskurzivního násilí problematizuje rozdíl mezi slovy a činy a věnuje se primárně slovně produkovanému násilí, které za některých okolností může mít vliv na jednání.

Tématem bude pozice modernity a) k vědě či aktivitám vědců, například v době nacistického Německa nevynucená účast vědců při sestrojování jaderných zbraní; b) vzhledem k politickým náboženstvím. Analyzovány dále budou: střet modernity ve službách politického náboženství s pohledem tradiční společnosti; předmoderní křesťanské mytologie a strukturální násilí, například mytologie jako zdroj motivace k násilí; rovina nábožensky motivovaného násilí u současných radikálních muslimů.