Publikováno: 13.05.2025
Ve dnech 17.–22. dubna 2025 se Ilona Ďatko a Zdenka Šándorová z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické zúčastnily akademické mobility v rámci programu ERASMUS+ na Arménské státní pedagogické univerzitě Chačatura Abovyana v Jerevanu.
Tato mobilita navázala na desetiletou úspěšnou spolupráci mezi oběma institucemi a byla zaměřena na výzkumný projekt s názvem Sociální a edukační inkluze v České republice a Arménii se zaměřením na rodinu. Projekt představuje významnou výzvu pro teorii i praxi komparativní speciální a sociální pedagogiky v obou zemích a přináší hlubší pochopení kulturně podmíněných přístupů k podpoře rodin s dětmi se zdravotním postižením.
Součástí programu byla také výuka na Fakultě speciální a inkluzivní pedagogiky a odborná návštěva neziskové organizace Cesta štěstí, jednoho z mála denních center pro osoby s mentálním postižením v zemi. Proběhly rovněž společné korekční aktivity a příprava odborné publikace Arménská a česká rodina v zrcadle současnosti, zaměřené na rodiny pečující o dítě se zdravotním postižením.
Účastnice rovněž navštívily České velvyslanectví v Jerevanu, kde jednaly o možnostech další kulturní a akademické spolupráce. Významným obohacením pobytu bylo i poznání arménských velikonočních tradic, které zdůraznily duchovní hloubku a kulturní bohatství této zakavkazské země.
Arménie, jejíž historie sahá až do starověku, je považována za jednu z nejstarších křesťanských zemí na světě. Již v roce 301 přijala jako první stát křesťanství jako státní náboženství. Kulturní krajinu dodnes utvářejí staleté kláštery a kostely, mnohé z nich zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Národní identita je silně spojena s horou Ararat, která ač dnes leží na území Turecka, zůstává symbolem arménského dědictví a je součástí státního znaku.
Kulturní život Arménie je výrazně ovlivněn bohatou literární a hudební tradicí. Zmínku zasluhuje například epos David z Sasunu nebo dílo významného básníka Chačatura Abovyana, po němž nese jméno i hostitelská univerzita. Arménská kuchyně, založená na čerstvých surovinách a silném rodinném zázemí, i charakteristická pohostinnost místních obyvatel, tvoří nedílnou součást národní identity.
Výsledkem této mobility byla nejen příprava na další možné formy spolupráce v rámci programu ERASMUS+, ale také osobní i profesní obohacení účastnic. Desetileté partnerství mezi fakultami se tak nadále rozvíjí a přispívá k hlubšímu porozumění mezi dvěma rozdílnými, a přitom si blízkými kulturami.
Text a foto: Ilona Ďatko a Zdenka Šándorová, FF UPCE