Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

5_183082.jpg

Published: 24.04.2022

Chorvatsko-česká společnost uspořádala v pondělí 11. dubna v Českém domě v Záhřebu panelovou diskuzi Chorvatsko a Česká republika - 30 let poté u příležitosti 30. výročí založení Chorvatsko-české společnosti a 30. výročí mezinárodního uznání a navázání diplomatických styků s Českou a Slovenskou Federativní Republikou.

Fórum podpořilo Ministerstvo zahraničí a evropských záležitostí Chorvatské republiky a chorvatsko-české vztahy v posledních třech desetiletích zhodnotili velvyslanec ČR v Chorvatsku Milan Hovorka, předseda Chorvatsko-české společnosti Marijan Lipovac a  kroatistka a studentka historie Ústavu historických věd FF UPa Jindra Lavrenčíková. Vztahy mezi Chorvatskem a Českou republikou a jejich národy v tomto období lze podle velvyslance Hovorky charakterizovat pojmy emancipace, integrace a odhodlání.

Naše studentka Jindra Lavrenčíková představila vývoj vztahů mezi Chorvatskem a Českou republikou od roku 1992 do současnosti, a to v oblasti politiky, hospodářství, cestovního ruchu, kultury a vzdělávání a také ochrany národnostních menšin. Hovořila také o klíčových postavách společenských změn, prvním chorvatském prezidentovi Franjo Tudjmanovi a Václavu Havlovi, posledním prezidentovi Československa a prvním prezidentovi samostatné České republiky. Po vystoupení tří řečníků se rozvinula diskuse, ve které byly prezentovány konkrétní nápady na další zlepšení chorvatsko-českých vztahů.


Chorvatsko-česká společnost (HČD) byla založena v roce 1992 jako sdružení občanů se záměrem obnovit dřívější dobré všestranné vazby mezi Chorvatskem a Českou republikou a podněcovat a rozvíjet nové. HČD pomáhá šířit informace o Chorvatsku v ČR a naopak, připravuje přednášky, výstavy, filmová a divadelní představení, odborné přednášky, konference, fóra, kongresy a podobná setkání. HČD také vybízí a usiluje o odborný rozvoj svých členů, povzbuzuje studenty a odborníky k prohloubení poznání všech aspektů chorvatsko-českých vztahů (jazyk, historie, tradice atd.). Sdružení spolupracuje s dalšími podobnými spolky a organizacemi v tuzemsku i zahraničí a se všemi organizacemi, které podporují jeho činnost. Vydává publikace a edice pro veřejnost a svou členskou základnu. Podporuje a navazuje hospodářské, turistické, studijní, sportovní a jiné přátelské vazby a vztahy mezi oběma zeměmi.

Záznam z fóra je k dispozici zde.