Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Básně se píši, jen když přijdou: LitCon uvítal bohemistku a spisovatelku Bronislavu Volkovou. S přednáškou o Máchovi v Česku vzbudila rozruch

Published: 24.04.2025

Pardubické Divadlo 29 v polovině dubna opět hostilo další ročník oblíbené neformální akce zvané LitCon. Tradiční setkání studentů i akademických pracovníků pod záštitou Katedry literární kultury Univerzity Pardubice s sebou přineslo bohatý program plný autorského čtení i hudebních vystoupení. Hlavní hostkou byla básnířka, spisovatelka, bohemistka a výtvarnice Bronislava Volková.

Volková přítomným představila průřez své básnické tvorby formou působivého autorského čtení. Sama uvedla, že psaní poezie se pro ni v jednu chvíli stalo únikem od seriózní vědecké činnosti. „Dlouhá léta jsem se paralelně věnovala vědě a poezii. Když jsem ji začala psát intenzivněji, byla pro mě úžasně krásnou úlevou od vědecké práce,“ líčila Volková.

Vědkyně strávila více než 40 let v exilu, a tak vyprávěla, jak se prolínal její literární a akademický život na zahraniční univerzitě. Ne vždy se její literární tvorba setkávala s pochopením. „Byla jsem tím v Americe docela podezřelá,“ smála se Volková.

Obratem však dodala, že skloubit tyto dva životy je možné, sama přitom ke své umělecké tvorbě přistupuje velice volně. Nikdy předem neví, jestli se pustí do koláže nebo psaného textu. „Básně se píší, jen když přijdou,“ řekla autorka.

Řeč přišla mimo básnických či prozaických děl také na akademické publikace. Publiku blíže představila odbornou knihu A Feminist's Semiotic Odyssey through Czech Literature. 

Její studie představila alternativní pohledy na významná díla a autory české a středoevropské literatury ve feministické a neelitářské perspektivě, mezi nimi byl i Karel Hynek Mácha. „Když jsem přijela po revoluci do Čech a dělala tady přednášku o Máchovi, vzbudilo to strašný rozruch, akademici byli těžce uražení,“ řekla Volková. Slavné Máchovy šifrované deníky odbornou i laickou veřejnost překvapily svým sexuálním obsahem.


Text: Miroslav Bradáček, student 2. ročníku Historicko-literárních studií
Foto: Petr Špaček, Univerzita Pardubice