Fakulta filozofická Univerzity Pardubice nabízí cyklus přednášek pro veřejnost známý jako Univerzita volného času. Záměrem organizátorů je představit dějiny lidské civilizace v celé jejich šíři a současně prezentovat humanitní vědní obory vyučované na Fakultě filozofické.
24. 10. 2024 od 14:00 hod.
Město v éře nástupu knihtisku – nová etapa informačních válek?
Přednáší: prof. Mgr. Martin Čapský, Ph.D.
Už středověké městské rady si byly vědomy, že výkon jejich moci je spojen i s kontrolou oběhu informací. V řadě měst radní zakazovali tzv. pokoutní schůzky, jejichž konání si konšelé spojovali s možným spiknutím. Boj o moc neprobíhal vždy formou ozbrojeného vystoupení. Jeho všednější součástí byly fámy, klepy, posměšné písně, podobně jako letáky objevující se na kostelních vratech. Městské rady čelily narušování svého postavení snahou o kontrolu tzv. veřejných míst (např. náměstí či kostelů), ve kterých bylo možné verbálně oslovit větší množství posluchačů. S nástupem knihtisku se tyto strategie začaly ukazovat jako nedostatečné. Prostřednictvím tištěných letáků bylo možné oslovit publikum, aniž by se čtenáři vystavovali nebezpečí okamžité konfrontace s městskými orgány. Na úrovni měst ale i zemských úřadů se proto začala množit nařízení, která ostře vystupovala proti všem formám šíření „hanopisů“ a tvrdé tresty dopadaly na každého z jejich držitelů, byť by byli negramotní.
24. 10. 2024 od 15:45 hod.
Myšlenka ideálního města a její proměny: od Vitruvia až po 21. století?
Přednáší: doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D.
Přednáška bude věnována (městským) sociálním utopiím a urbánnímu plánování. Z historické, uměleckohistorické a sociologické perspektivy podá přehled a analýzu klasických utopických textů a konceptů, jejichž autoři spatřovali v ideálně uspořádaných kulisách městského prostředí předpoklad pro ideální uspořádání společnosti. V ohnisku zájmu výkladu budou nejen představy a návrhy renesančních utopistů, filosofů a architektů Thomase Mora (1478-1535), Leona Battisty Albertiho (1404-1472), Antonia di Pietra Averlina Filareta (cca 1400-1469), Vincenza Scamozziho (1548-1616) a Tommase Campanelly (1568-1639), dále pak texty britského průmyslníka Roberta Owena (1771–1858) a francouzského vizionáře družstevnictví Charlese Fouriera (1772–1838). Z období 20. století pak Socgorod – koncept socialistických měst sovětského urbanisty N. A. Miljutina (1889-1942) a vize dalších představitelů umělecké avantgardy. Ale také méně známé raně novověké misijní projekty Tovaryšstva Ježíšova a obnovené Jednoty bratrské v koloniální Americe. Přednáška dále zhodnotí vliv utopických konceptů na moderní společnost (experimenty budoucnostních sídelních struktur u vlivného švýcarského architekta Le Corbusiera (1887-1965)) a její přístup k otázce města, jeho současné proměně a budoucnosti.
Kde: Studentská 95, budova EB posluchárna E2, Fakulta filozofická