univerzita-volneho-casuweb102061.png
Studentská 95, budova EB posluchárna E2, Fakulta filozofická kontakt

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice nabízí cyklus přednášek pro veřejnost známý jako Univerzita volného času. Záměrem organizátorů je představit dějiny lidské civilizace v celé jejich šíři a současně prezentovat humanitní vědní obory vyučované na Fakultě filozofické.

26. 9. 2024 od 14:00 hod.

Města a společnost ve východním Středomoří a v Mezopotámii I. a II.

Přednáší: Mgr. Lucie Valentinová, Ph.D. a Mgr. et Mgr. František Válek, Ph.D.

Blok dvou přednášek se zaměří na proměny měst a míst, ve kterých se lidé shromažďovali, v oblasti východního Středomoří a Mezopotámie. Budeme se postupně zabývat vznikem nejstarších měst jako byl Çatal Hüyük či Uruk, ale také údajným nejstarším chrámem Göbekli Tepe. Přesuneme do oblasti budoucí antické civilizace a podíváme se na uspořádání krétského Knóssu a města Akrotiri, které pohřbila sopečná láva ostrova Santorini. Zastavíme se u toho, jak moc se tyto lokality lišily od svých mykénských sousedů na řecké pevnině. Následně se opět vrátíme do Mezopotámie, do měst Babylon a Nimrud. Závěrem se podíváme na proměnu měst v této oblasti v helénském období. Po celou dobu budeme sledovat, co můžeme z architektonického uspořádání, nástěnných maleb a dochovaných textů odvodit o tamějším uspořádání společnosti, náboženství a politických vztazích.

Kde: Studentská 95, budova EB posluchárna E2, Fakulta filozofická