dsc_8541_200324.jpg

Published: 20.03.2023

Děkan Fakulty filozofické Jiří Kubeš tradičně ocenil žáky základních a středních škol, kteří se účastnili soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji.

Patnáctý ročník soutěže, kterou pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku, se konal 16. a 17. března 2023 v pardubickém Ideonu. Přestože většina soutěžních projektů je především z oblasti techniky, informatiky a přírodních věd, v posledních letech přibývá i těch společenskovědních a historických.

Projekty jsou rozděleny do dvou kategorií. V letošním roce byla drtivá většina společenskovědních a historických projektů zastoupena v kategorii Junior, která čítala téměř 20 projektů. Zástupci naší fakulty hodnotili rovněž čtyři středoškolské projekty, z nichž vybrali ten nejlepší.

Smyslem akce je podpořit a rozvíjet talent u žáků a mládeže s vědeckým a technickým nadáním a vzbudit zájem o vědu.

Ceny udělené Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice:

Kategorie Junior

• Beáta Filová a Sandra Havlíčková, Základní škola Vítějeves, za projekt Zastav zlo!
  • Barbora Mařáčková, Nella Šmerdová a Justýna Smrčková, Základní škola Svatopluka Čecha, Choceň, za projekt Jak bychom se učili, kdybychom se narodili před sto lety?
  • Vít Rozsíval a Vojtěch Kastner, Základní škola Svatopluka Čecha, Choceň, za projekt Řemesla století minulých.

Kategorie Středoškolák

• Nejlepší projekt – Timea Varjú, Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli, projekt Argumentační fauly

Foto: Milan Reinberk, Univerzita Pardubice