Publikováno: 23.06.2026
Dne 13. května 2026 se studenti 1. ročníku oboru Ochrana hmotného kulturního dědictví (OHM) vydali na odbornou exkurzi do Olomouce, kterou absolvovali společně se studenty 1. ročníku oboru archivnictví z Univerzity Palackého. Program byl zaměřen na prohlídku vybraných sakrálních památek v historickém centru města.
Exkurzi skvěle připravily a vedly Mgr. Jana Oppeltová, Ph.D., a Mgr. Věra Slavíková, Ph.D., které účastníkům představily nejen architektonický vývoj jednotlivých staveb, ale také jejich kontext v rámci dějin církevních řádů. Olomouc je známá mimořádnou koncentrací historických památek, což umožnilo nahlédnout do typů církevní architektury v různých slohových obdobích.
První zastávkou byl kostel Neposkvrněného početí Panny Marie pocházející z 15. století, kde si účastníci prohlédli bohatě zdobený interiér i konstrukci unikání gotickou konstrukci krovu. Poté skupina zamířila do gotického farního kostela sv. Mořice, který je pozoruhodný z mnoha hledisek, a zaujaly nás různě staré gotické klenby. Další část programu zahrnovala návštěvu kostela Panny Marie Sněžné, jenž je součástí rozsáhlého jezuitského areálu.
Po dopoledním programu jsme se přesunuli na půdu Univerzity Palackého, kde bylo připraveno občerstvení a zároveň vytvořen prostor pro neformální diskusi o studiu a motivacích k volbě jednotlivých oborů. Následně exkurze pokračovala návštěvou kapucínského kostela Zvěstování Panny Marie, kde bylo možné sledovat typické znaky řádové architektury, a dále kostela sv. Kateřiny v areálu bývalého kláštera klarisek.
Závěr exkurze patřil prohlídce historického jádra Olomouce včetně městských domů a radnice. Účastníci tak měli možnost porovnat architekturu jednotlivých církevních staveb a pozorovat rozdílnosti v architektuře dané specifičností jednotlivých řádů a zároveň vnímat širší urbanistický kontext města. Exkurze byla pro všechny zúčastněné přínosná nejen z odborného hlediska, ale také jako příležitost k navázání kontaktů mezi studenty obou univerzit. Na podzim je plánována společná návštěva Pardubic, kde by měla spolupráce dále pokračovat.
Text, foto: Mgr. Zuzana Stránská-Vařeková, Ph.D.



















































