Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Publikováno: 28.05.2025

Seznamovák UPCE, to je týden zážitků, informací o škole a poznávání spolužáků. Věř, že o tohle opravdu nechceš přijít. Těšíme se na tebe!

Proč jet na Seznamovák?

  • Seznámíš se se svými spolužáky.
  • Předáme ti informace o studiu a kreditovém systému.
  • Užiješ si týden plný zábavy.
  • Dostaneš možnost stát se součástí aktivní studentské komunity.
  • Věnovat se ti budou zkušení instruktoři z vyšších ročníků.

Na co se můžeš těšit:

  • Seznamovací týmové aktivity, soutěže a hry
  • Airsoft, beerpong, Seznamovák race, kruháč, aktivity na pláži
  • Mezifakultní souboje: plážový volejbal a fotbal, cheerleaders, desetiboj
  • Paddleboardy, skákací boty, virtuální realita, společenské hry a spousta dalšího nejen sportovního vybavení
  • První večer kostýmová party, Miss Seznamovák, táborák, bojovka, Red Bull iBattle
  • Všechny aktivity jsou dobrovolné, všechno vybavení je k zapůjčení zdarma!

Sleduj nás na Instagramu: SeznamovakUPCE

KDY:             4. 9. - 9. 9. nebo 9. 9. - 14. 9. 2025
KDE:               Máchovo jezero – Doksy, kemp Bílý Kámen
                     chatky včetně lůžkovin a polopenze

CENA:             Záloha = 1290 Kč do týdne od vyplnění přihlášky
                      (Informace ti zašleme e-mailem a SMS po vyplnění přihlášky.)
                      Doplatek = 3 990 Kč nejpozději 10 dnů před začátkem akce

DOPRAVA:     Samostatně nebo naším autobusem z Pardubic (250 Kč)
                      z ulice Studentská 84, Pardubice II
                      (Čas upřesníme e-mailem.)

Přihlášku vyplň na webu. Tam najdeš i více informací: Seznamovák UPCE


Akci nepořádá Univerzita Pardubice. 

Kontakt na pořadatele: 

Seznamovák UPCE
info@seznamovakUPCE.cz
721 083 383
Jan Němec

Publikováno: 23.05.2025

V sobotu 7. června 2025 ožije univerzitní kampus setkáním bývalých studentek a studentů při příležitosti 1. Srazu absolventů Univerzity Pardubice. Celouniverzitní dopolední program začne v 10:00 a nabídne dopoledne plné prohlídek, okének do historie a absolventský oběd v menze.

Fakulta filozofická připravila pro své absolventky a absolventy samostatný odpolední blok, který slavnostně zahájí děkan fakulty doc. Jiří Kubeš ve 13:15. 

A co všechno vás čeká? Odpoledne nabídne jak formální část, v níž bude představen vývoj jednotlivých pracovišť fakulty, tak neformální část odehrávající se ve venkovních prostorách u sportovišť Katedry tělovýchovy a sportu.

Odpolední program Fakulty filozofické

13:1513:30 | Úvodní slovo děkana Jiřího Kubeše (posluchárna EB–E2)

13:3015:00 | Představení pracovišť FF UPCE (15 min. bloky) (posluchárna EB–E2)  

15:3016:30 | Antropo kino (učebny EB 01018 a EB 01019)
projekce krátkých dokumentárních filmů z produkce vizuální antropologie FF UPCE

  • 15:30 | Samuel Dufek – Rap. Českej? (2022, 16 min)
  • 15:50 | Matúš Kamenický – Na vlně života (2023, 23 min)
  • 16:15 | Aleš Jež – The Imagination of Taiwan (2021, 15 min)
     
  • 15:30 | Libor Dušek, Vratislav Karas – Už není toho dechu (2023, 17 min.)
  • 15:55 | Tomáš Boukal a Milan Durňak – Cesta mrtvých (2021, 36 min)

Doprovodný neformální program ve venkovních prostorách (13:00–16:30)

Posezení pod širým nebem s hudební kulisou studentek a studentů FF UPCE.

13:00–14:00 | Mayuka Fujiwara – skladby na saxofon a na klarinet
14:00–15:00 | Samuel Bogumský – kytarový grunge
15:00–16:30 | DJ LickMySoul

Možnost využití sportovišť – volejbal, plážový volejbal, nohejbal... 

Fotokoutek – zachyťte si vzpomínku na tento den.

Občerstvení zajistí Café Robinson, chráněné pracoviště podporující osoby s duševním i jiným onemocněním. Těšit se můžete na výborné domácí zákusky, dorty, slané koláče, bezlepkové i vegetariánské speciality.

Prosíme návštěvníky, aby si pro případné platby (alkoholické nápoje) vzali hotovost.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Podrobnější informace včetně registrace naleznete na webu. 
Sraz absolventů UPCE   


Za nepříznivého počasí se program z venkovních prostor přesune pod tělocvičnu.
Změna programu vyhrazena.

Publikováno: 22.05.2025

Do stojanů v kampusu Univerzity Pardubice dorazilo nové vydání časopisu MY UPCE. Nenechte si ujít rozhovor s motokrosovým závodníkem Danielem Mandysem. Student Fakulty ekonomicko-správní baví fanoušky akčními videi na sociálních sítích.

Autorka sci-fi knih, doktorandka Fakulty chemicko-technologické Marie Znamínková, si splnila dětský sen. Právě dopisuje poslední díl trilogie Generace, připravuje také scénář pohádky a vidět ji můžete i v televizních seriálech.

Jaké pivo mají v Etiopii? Odpovídá absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky Lukáš Horník, jehož do Afriky přivedla práce elektro-projektanta.

Tyto i další zajímavé texty najdete už teď ve 114. vydání časopisu Univerzity Pardubice MY UPCE v tištěné i on-line podobě.

Publikováno: 19.05.2025

Univerzita Pardubice má nově dvě speciální luční louky ve tvaru svého loga. Na plochách u Fakulty chemicko-technologické a u Technologického pavilonu v Doubravicích už brzy vykvetou druhově pestré trávy a byliny, které společně vyseli studenti a zaměstnanci. 

Tyto „logolouky“ nejsou jen vizuálně působivým prvkem, který zpestřuje univerzitní kampus. Jsou především živým prostorem, který podporuje biologickou rozmanitost, zadržuje vláhu, přispívá ke snižování teplot v okolí a nevyžaduje časté sečení jako klasické trávníky. 

Tento záměr spojuje identitu univerzity s respektem k životnímu prostředí – ukazuje, že i drobné změny v prostoru mají smysl. Rozkvetlá loga budou nejen krásná, ale i funkční. Univerzita tak dává najevo, že udržitelnost a péče o krajinu jí nejsou lhostejné. Tady univerzita opravdu kvete.

Projekt vznikl ve spolupráci Mgr. Petry Zaninové, manažerky udržitelného rozvoje na UPCE a Fakulty chemicko-technologické. Za pomoc děkujeme také zahradnici Ing. Lence Derbekové.

foto Milan Reinberk 

Publikováno: 19.05.2025

Tradiční derby dvou univerzitních týmů v e-sportu letos opět vyhrála Univerzita Pardubice. Bojovalo se ve třech hrách. Fanoušci univerzitním reprezentantům fandili v Counter-Strike 2, sledovali jejich strategie v League of Legends a Rocket League . Derby bylo napínavé opět do poslední chvíle. Tým Univerzity Hradec Králové naši hráči porazili 2:1.

Publikováno: 16.05.2025

Ve dnech 20.–23. března 2025 se konala akce Josefské sympozium na zámku Křtiny. Akce umožňuje odborníkům i veřejnosti společně diskutovat nad různorodými tématy například z oblasti práva a mediace, školství a sociální práce a propojuje tak tyto a další sféry do jednoho celku. V rámci této akce jsme se jako dvě studentky navazujícího magisterského studijního programu Resocializační pedagogika Univerzity Pardubice zúčastnily celodenního programu dne 21. března, při kterém jsme prezentovaly vytvořený web s názvem Terapeutické rodičovství. 

Tento web vytvářel v akademickém roce 2023/2024 náš celý třetí ročník bakalářského studijního programu Humanitní studia, a to v rámci celosemestrálního projektu pod záštitou Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a její dílčí Katedrou věd o výchově. Tvorba webu byla realizována pod odborným vedením Mgr. Lucie Hájkové. Web byl vytvářen pro organizaci Vesta Pardubice z.s., která celý projekt podporovala.

Koncept terapeutického rodičovství je zaměřen především na specifický přístup k dětem s traumaty, který se věnuje jejich potřebám, emocím a pozitivnímu vzájemnému vztahu mezi dítětem a rodiči. Web je rozčleněn na čtyři hlavní záložky, kterými jsou pěstounská péče, terapeutické rodičovství, poradenství náhradním rodičům a také poradenství dětem, na které se v této problematice nesmí zapomínat. Na jednotlivých záložkách lze dále nalézt dílčí podoblasti, které se věnují detailnějším tématům souvisejícím s danou částí webu. Pro příklad si můžeme uvést typy a zprostředkování pěstounské péče, principy a přínosy terapeutického rodičovství, nejrůznější terapie, které mohou náhradní rodiče realizovat s dětmi a tipy nejen pro budoucí pěstouny.

Texty na webu jsou vytvořeny a rozloženy tak, aby pro čtenáře vytvářely příjemné a čtivé prostředí a zároveň byly srozumitelné. Celý web je doplněn o řadu originálních ilustrací, které jsme také vytvářeli v rámci tohoto projektu. Prostředí webu si klade za cíl sloužit jako výukový nástroj pro současné i budoucí pěstouny a také jako zdroj informací pro veřejnost a uchazeče o vykonávání pěstounské péče.

Zajímá-li Vás tato problematika více, můžete navštívit samotný web.


Za Katedru věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice,
Bc. Anna Štruplová & Bc. Simona Hasilová

Publikováno: 15.05.2025

Konec akademického roku na Katedře filosofie a religionistiky FF UPCE se nesl v duchu jedinečného rituálu, který připravily studentky a studenti v rámci předmětu Rituální dílna pod vedením Olgy Cieslarové.

Účastníci nejprve vkročili do společného kruhu a symbolicky prošli „bránou protivenství“. Poté vhodili do ohně dřívko s osobním zápisem a každý si pro sebe vytáhl hravý talisman, ve kterém jen on mohl najít skrytý význam pro svou cestu zkouškovým a dalším obdobím. 

Rituál byl zároveň chvílí ztišení, sdílení a bilance, ale i radostným přechodem do nové etapy studia. Celé setkání uzavřela přátelská hostina s opékáním špekáčků a neformální večer pod širým nebem.

Děkujeme všem, kdo se zapojili, a těšíme se na další společné rituály! Velké díky patří také fakultě za grantovou podporu, díky níž jsme mohli pořídit krásné ohniště – které bude sloužit podobným událostem i v budoucnu.


Text a foto: Jan Pražák, FF UPCE

Publikováno: 14.05.2025

Studentky a studenti FF UPCE dne 12. 5. 2025 uspořádali třetí a v tomto semestru poslední akci Café Universitas. Cílem přednášek je poskytnout prostor pro setkávání studenstva a veřejnosti s expertkami a experty na různorodá témata.

Přednáška Věry Mikušové byla zaměřena na morální aspekty lidského zacházení se zvířaty. Posluchačstvo bylo seznámeno s realitou života zvířat na malých, středních i velkých farmách – a to jak z vyprávění, tak i pomocí záběrů z dokumentárního filmu Svědectví Věry Mikušové a kolektivu.

Ústředním tématem bylo veganství – životní styl založený na soucitu, ohleduplnosti ke zvířatům a přírodě.

Zmíněny byly také ekologické dopady konvenčního stravování 🍽️ a přínosy, které může vyvážená rostlinná strava nabídnout lidskému životu.

Přednášky se účastnili i farmáři, a po přednášce tedy následovala i živá, ale civilizovaná diskuze.


Tým Café Universitas
Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice

Publikováno: 13.05.2025

Ve dnech 17.–22. dubna 2025 se Ilona Ďatko a Zdenka Šándorová z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické zúčastnily akademické mobility v rámci programu ERASMUS+ na Arménské státní pedagogické univerzitě Chačatura Abovyana v Jerevanu.

Tato mobilita navázala na desetiletou úspěšnou spolupráci mezi oběma institucemi a byla zaměřena na výzkumný projekt s názvem Sociální a edukační inkluze v České republice a Arménii se zaměřením na rodinu. Projekt představuje významnou výzvu pro teorii i praxi komparativní speciální a sociální pedagogiky v obou zemích a přináší hlubší pochopení kulturně podmíněných přístupů k podpoře rodin s dětmi se zdravotním postižením.

Součástí programu byla také výuka na Fakultě speciální a inkluzivní pedagogiky a odborná návštěva neziskové organizace Cesta štěstí, jednoho z mála denních center pro osoby s mentálním postižením v zemi. Proběhly rovněž společné korekční aktivity a příprava odborné publikace Arménská a česká rodina v zrcadle současnosti, zaměřené na rodiny pečující o dítě se zdravotním postižením.

Účastnice rovněž navštívily České velvyslanectví v Jerevanu, kde jednaly o možnostech další kulturní a akademické spolupráce. Významným obohacením pobytu bylo i poznání arménských velikonočních tradic, které zdůraznily duchovní hloubku a kulturní bohatství této zakavkazské země.

Arménie, jejíž historie sahá až do starověku, je považována za jednu z nejstarších křesťanských zemí na světě. Již v roce 301 přijala jako první stát křesťanství jako státní náboženství. Kulturní krajinu dodnes utvářejí staleté kláštery a kostely, mnohé z nich zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Národní identita je silně spojena s horou Ararat, která ač dnes leží na území Turecka, zůstává symbolem arménského dědictví a je součástí státního znaku.

Kulturní život Arménie je výrazně ovlivněn bohatou literární a hudební tradicí. Zmínku zasluhuje například epos David z Sasunu nebo dílo významného básníka Chačatura Abovyana, po němž nese jméno i hostitelská univerzita. Arménská kuchyně, založená na čerstvých surovinách a silném rodinném zázemí, i charakteristická pohostinnost místních obyvatel, tvoří nedílnou součást národní identity.

Výsledkem této mobility byla nejen příprava na další možné formy spolupráce v rámci programu ERASMUS+, ale také osobní i profesní obohacení účastnic. Desetileté partnerství mezi fakultami se tak nadále rozvíjí a přispívá k hlubšímu porozumění mezi dvěma rozdílnými, a přitom si blízkými kulturami.


Text a foto: Ilona Ďatko a Zdenka Šándorová, FF UPCE

Publikováno: 12.05.2025

Známý dabér a dabingový režisér Richard Wágner navštívil 28. dubna 2025 Univerzitu Pardubice. Debata z cyklu Čaj o páté symbolicky uzavřela letní semestr a přilákala především fanoušky filmového a herního dabingu.

Richard Wágner je známý svou vášní pro dabing a dlouhodobým úsilím o popularizaci dané profese. 
V poslední letech se proslavil především jako hlas hlavního hrdiny Jindřicha v počítačových hrách Kingdom Come: Deliverance, a tak není divu, že tentokrát zaplnili aulu především studentky a studenti.

Dabing jako vymodlená disciplína

Richard Wágner je vystudovaný kameraman a střihač, záliba v dabingu se u něj zrodila při sledování animovaných filmů a seriálů.

„Já zbožňuji Simpsonovy, pouštěl jsem si je a fascinovalo mě, že Rumburak dabuje Marge. Dabing je pro mě vymodlená disciplína, kterou jsem si přál dělat od doby, kdy mi bylo dvanáct let,“ vzpomínal Richard Wágner během debaty.

Začínal čtyřmi větami v animovaném seriálu Rick and Morty; a jako dvanáctiletý se pokoušel dabovat Louis de Funèse. O deset let později už naplno vstoupil do světa profesionálního dabingu. Do branže nastoupil v době digitální éry, která s sebou přinesla nové technologie i postupy.

„Objevuje se spousta nových a mladých režisérek a režisérů, kteří jsou pro profesi zapálení. Vyrostli na staré dabingové škole a záleží jim na tom, aby věci, které dělají, byly dobré. Mladí to neberou jako práci, ale něco, čím se živí a milují to, což je za mě největší proměna,“ popisoval Wágner.

Hraní, zpívání i 400 hodin ve studiu

Richard Wágner během večera potvrdil, že je velmi komunikativní člověk. „O mně se ví, že já tu pusu nikdy nezavřu,“ pronesl s úsměvem. Běžně se stává, že i po celodenním natáčení filmu, audioknihy, hry a reklamy s chutí vypráví. Diváky zajímala především jeho práce na počítačové hře Kingdom Come: Deliverance.

„Natáčení bylo dlouhé a velmi náročné, jednalo se o 400 hodin ve studiu, ale jsem rád, že jsem součástí tak kultovní věci, která fanoušky moc baví.“

Počítačová hra je podle něj neprozkoumané prostředí, nicméně srovnání s klasickým dabingem je obtížné.

„Je to pro mě extrémní zlom v kariéře, nic velkého tady dosud nebylo. Dabování filmu a hry moc porovnávat nelze, ale po technické stránce má hlavní role průměrně 350 replik – tak si vezměte, kolik filmů je 40 000 replik ze hry,“ popisoval Wágner.

Řeč přišla i na péči o hlas. „Nemám žádnou přípravu a rozmlouvadla, ale když jedu na natáčení, tak si rád zpívám v autě. Něco si zarepuju a procvičím si souhlásky a samohlásky,“ uzavřel Richard Wágner.

Dubnová debata byla příjemným zakončením letního semestru. Další setkání z cyklu Čaj o páté se uskuteční na podzim 2025.  Program bude zveřejněn začátkem září na webových stránkách Fakulty filozofické a sociálních sítích.

Celou debatu si poslechněte na Spotify, Apple Podcasts nebo YouTube.


Foto: Jan Chlad 
Text: Jan Pražák, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice