Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

20.09.2023

Hello, Hola, Ciao, Bonjour, Olá!

Přemýšlíte nad studiem v zahraničí? Láká vás poznávání nových lidí a kultur? Chcete si zlepšit angličtinu a získat zkušenosti ze zahraničí? Tak je tahle informace právě pro vás!

Rádi bychom vás informovali, že se můžete přihlásit na Erasmus! Přihlášky pro výjezdy v letním semestru AR 2023/2024 jsou otevřené a deadline pro jejich zaslání je 27. září 12:00.

Vyjet můžete na studijní pobyt či na praktickou stáž. A na stáž můžete vyjet dokonce i jako absolventi po státnicích.

Jak se přihlásit?

Připravte si motivační dopis v angličtině, rozmyslete si, kam byste chtěli jet, v případě studijního pobytu vyplňte předběžný studijní plán (Learning Agreement) a přihlášku pošlete!

Seznam partnerských univerzit pro studijní pobyty naleznete v sekci Studium - Studium a stáže v zahraničí - Studijní pobyt Erasmus - Partnerské univerzity.

Nenechávejte přihlášení na poslední chvíli, už je nejvyšší čas si vybrat, kam vyjedete!

Jak se přihlásit na studijní pobyt zjistíte zde: Jak se přihlásit na studijní pobyt

Jak se přihlásit na praktickou stáž zjistíte zde: Jak se přihlásit na praktickou stáž

Výběrové řízení má dvě části:

1) Jazykové testování - online test + friendly talk v angličtině (bude probíhat 2. - 6. 10.)

2) Fakultní pohovor, kde zkonzultujete výběr univerzity a předmětů a také vaši motivaci pro výjezd (bude probíhat 2. - 6. 10.)

Více na intranetu v sekci Studium a stáže v zahraničí.

Chcete vědět více?

Veškeré informace o výjezdech v rámci programu Erasmus+ naleznete na studentském intranetu v sekci Studium a stáže v zahraničí. 

A pokud byste měli ještě nějaké dotazy, tak kontaktujte Štěpánku Kubů, koordinátorku Erasmus+ výjezdů na stepanka.kubu@upce.cz.

19.09.2023

V pondělí 18. září 2023 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků Studentské soutěže Nakladatelství Academia. Vítězkou v kategorii Humanitní a společenské vědy se stala Zdeňka Horáčková. 

Do 11. ročníku studentské soutěže bylo přihlášeno celkem 40 magisterských prací. Soutěž tradičně probíhá ve třech soutěžních kategoriích: 

  • Vědy o živé přírodě a chemické vědy, 
  • Vědy o neživé přírodě,
  • Humanitní a společenské vědy. 

Do daných kategorií je možné přihlašovat magisterské diplomové práce obhájené v daném soutěžním období s hodnocením výborně. 

Odborná porota složená z předních představitelů české vědy vybírá v každé soutěžní kategorii jednu vítěznou práci. 

Vítězkou Studentské soutěže Nakladatelství Academia v kategorii Humanitní a společenské vědy za rok 2022 se stala Mgr. Zdeňka Horáčková s prací Spor o Piombino a jeho reflexe na císařském dvoře v první polovině 17. století. 

Porotci hodnotí nejen faktickou správnost, ale také čtivost a schopnost upoutat čtenáře. Vítězné diplomové práce jsou následně vydány knižně pod hlavičkou nakladatelství.

„Ráda bych poděkovala hodnotící komisi, nakladatelství a samozřejmě Fakultě filozofické Univerzity Pardubice a svému školiteli docentu Pavlu Markovi za spoustu cenných rad. Věřím, že až kniha vznikne, bude hezkým počtením pro všechny, kteří mají rádi Itálii stejně jako já,“ uvedla v děkovné řeči Zdeňka Horáčková.

Ocenění Zdeňky Horáčkové je skvělou vizitkou Fakulty filozofické a navazuje na úspěchy našich studentek a studentů historie, kteří se v předchozích ročnících soutěže umístili na prvních příčkách.  

Studentská soutěž Nakladatelství Academia vznikla v roce 2012. Je určena studentům a absolventům českých vysokých škol se sídlem v České republice. Záměrem soutěže je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy.


Autor: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE
Foto: Josef Landergott, Akademie věd ČR

19.09.2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 
milé studentky, milí studenti

Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás i tento akademický rok zveme na pravidelná setkání a chaty.

Máte otázky k financování vysokých škol? Zajímáte se o plánované změny?  

Přijďte ve středu 20. září na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. 

Od 14:00 do 15:30 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické. 

Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE. 

Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice

18.09.2023

Univerzita Pardubice navštívila studenty čtyř gymnázií v Pardubickém kraji. Během dvou týdnů naši akademici a studenti prezentovali středoškolákům možnosti studia i vědecké poznatky zábavnou formou.  

Stovky žáků gymnázií v Pardubicích, Chrudimi, Poličce a v Jevíčku se aktivně zapojily do pokusů a výkladů našich fakult. Nadchli je nejen chemické pokusy, ale také zajímavé informace z dopravy a bezpečnosti provozu. Absolvovali ekonomické kvízy a otestovali si také svoje jazykové znalosti němčiny. Sami si také vyzkoušeli hmatové vjemy, prostudovali rentgenologické snímky a poznali funkce zdravotnických modelů.

Univerzita v pohybu bavila a vzdělávala žáky Gymnázia Pardubice, Dašická, Gymnázia Polička, Gymnázia Josefa Ressela, Chrudim a Gymnázia Jevíčko. 

15.09.2023

Naše doktorandka Bára zavítala na konci srpna na čtyřdenní konferenci do Norska. 

Jednalo se o prestižní mezinárodní celosvětovou konferenci European Association for the History of Medicine and Health, jejíž letošním téma bylo Crisis in Health and Medicine. Vše se odehrávalo v norském Oslu, v univerzitním kampusu Blindern.

„Ten musím říct, že je naprosto nádherný, zelený, spousta míst na práci jak pro jednotlivce, tak skupiny, spousta kaváren, míst k odpočinku. Celá konference byla inspirativní, například mě potěšilo, že jsem mohla naživo vidět přednášku Michaela Stolberga, což je jeden z předních historiků pro sociální dějiny medicíny a často ho ve svých publikacích cituji,“ uvádí Bára.

Součástí konference byl i doprovodný program, jako jsou návštěvy muzeí či plavba po okolních fjordech.

„Já jsem přednášela v panelu s názvem Medicine and Imperial Crises: A Comparative Approach, což byl panel, který vedla moje školitelka z druhé domovské univerzity v rámci mého Joint Degree studia na Universidad Autonóma de Madrid  – Darina Martykánová," dodává Bára.

Na konferenci se potkala i s kolegyněmi z  Univerzity Karlovy a Turecka. Všechny se osobně znají právě z konference z Pardubic, kterou pořádali v rámci GAČR projektu spolu s Vladanem Hanulíkem. Tomu říkáme užitečné propojování kontaktů. 

Její příspěvek se věnoval tématu nacionalismu a patriotismu českých lékařů a měl název Patriotic Gentleman: Czech Physicians from the Empire to the Republic (1880s-1940s) a vycházel z analýzy editovaných lékařských pamětí a vzpomínek, které jsou jedním z pramenů Bářiny dizertace. 

15.09.2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 
milé studentky, milí studenti

Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás i tento akademický rok zveme na pravidelná setkání a chaty.

Máte otázky k financování vysokých škol? Zajímáte se o plánované změny?  

Přijďte ve středu 20. září na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. 

Od 14:00 do 15:30 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické. 

Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE. 

Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice

14.09.2023

Tradiční adapatační kurz pro nové studentky a studenty angličtiny je už minulostí. 

Pětatřicet prváků si užilo tři dny ve Štířím dole na Vysočině. Program byl složený jak ze seznamovacích aktivit, tak i z „ochutnávek“ předmětů, které budou studenti studovat. Nechyběla dokonce ani noční hra. 

A jaká je zpětná vazba od účastníků kurzu? 

  • „Jsem ráda, že jsem jela – byl tady takový správný počet lidí na socializaci – není jich příliš, takže je možné se bavit s každým. Také je pěkné potkat se poprvé s učiteli mimo školu.“
  • „Dostala jsem, co jsem očekávala; byla jsem seznámena s předměty a učiteli. A noční hra byla skvělá.
  • „Hezký program, příjemný kolektiv – účel adapťáku splněn.“


Díky všem organizátorům a šestici studentů, kteří nové prváky přijali mezi sebe!

13.09.2023

Jak se asi cítí osamělá matka dospívajícího syna, který se po nehodě nachází roky ve vegetativním stavu? Co si asi říkali rodiče Jeníčka a Mařenky v noci předtím, než odvedli své děti do lesa? Co prožívá člověk, když ho opustí partner? 

Jaké to je, když bojujete s nepopsatelnou tajemnou nákazou, která vás vyřadí ze společnosti? Co se honí hlavou alkoholikovi, který způsobil dopravní nehodu a převrátil druhému člověku život vzhůru nohama? A jaké to musí být, když se vrátíte domů z práce a najdete v bytě neznámou mrtvolu? Kde jsou hranice lidského vědomí? Co se můžete dočíst v nevyžádané poště? Je lidská tolerance opravdu upřímná, nebo je to spíš zbabělost, která se schovává za požadavek korektnosti? Jak na podvodníka, který zneužije vaší dobromyslnosti? A je vůbec možné omládnout?

Odpovědi na tyto otázky anebo alespoň podněty k zamyšlení nad nimi najdete v knize povídek Z mlhy života, které přeložily studentky a student studijního programu Německý jazyk pro odbornou praxi Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. 

Kniha s ilustracemi Marcely Jaklové vyšla v nakladatelství Pavel Mervart. Autorský tým ve složení Jana Hegedüschová, Natalie Vaitová, Jana Polochová, Martin Palmieri, Karolina Jana Machačová, Monika Salavcová, Kateřina Fialová, Jana Nunvářová a Lucie Hánová vedla Helena Jaklová, která je jeho součástí a povídkový soubor edičně připravila.

Kniha povídek Z mlhy života obsahuje jedenáct překladů povídek Clemense Meyera a Clemense J. Setze. Oba prozaikové reprezentují současnou německou a rakouskou literární tvorbu a jsou mnohdy díky neotřelému pohledu na skutečnost označováni za kontroverzní. Společným jmenovatelem hlavních postav povídek je intenzivní vnímání vlastního já a jeho konfrontace s vnějším světem. Povídky tematicky odrážejí současný stav mezilidských vztahů, společnosti a tápání jedince ve vnitřním i vnějším světě. Hrdinové povídek jsou vykresleni jako věční a neúnavní hledači, jejichž konfrontace dospívají do neočekávaných a originálních situací se surrealistickým nádechem. V okamžicích osobních krizí jako by se snažili vykročit z mlhy života do opravdového žití. Výsledkem jejich odhodlání jsou však díky tlakům zvnějšku i vlastní slabosti většinou jen jakási polovičatá řešení.

Příjemné chvíle nad knihou přejí pardubičtí germanisté.

11.09.2023

Maďarský román Lászla Szilasiho Třetí most vychází v překladu Marty Pató z Katedry literární kultury a slavistiky FF UPCE.

Řada pedagogů působících na Fakultě filozofické UPCE se věnuje překládání. Také díky těmto překladům mají čtenáři možnost seznámit se s nejlepší literární produkcí jazykových oblastí, které jsou jinak málo dostupné. Jednou z takových oblastí je maďarština.

Působíte na Katedře literární kultury, jak jste se dostala k překládání z maďarštiny? 
Po absolvování bohemistiky na FF UK jsem nastoupila jako lektorka češtiny na Institut Slavistiky filozofické fakulty v maďarském Szegedu, zároveň jsem tam i studovala, překládat jsem začala téměř okamžitě, samozřejmě do šuplíku, k publikaci drobných překladů byla ještě dlouhá cesta. 

Nyní vychází ve vašem překladu román Třetí most. Proč právě tahle volba? 

Překladová literatura nabízí jedinečnou příležitost dozvědět se něco o světě druhých. Hledala jsem pro překlad knihu a perspektivu, která českého čtenáře provede světem, který je sice dokonale zakotven v maďarském myšlení a cítění, která se ale nebude číst z perspektivy jinakosti, ale naopak bude pracovat s empatií českého čtenáře, knížku, v níž se i český čtenář bude cítit jako doma. 

Profesně se věnujete literární historii a hungaristice, považujete tedy překládání za součást vaší odborné práce? 

Samozřejmě, překladatel, stejně jako redaktor, je nedílnou součástí literárního provozu. Naše historicko-literární studia jsou zaměřená právě na literární kulturu. Považuji za správné, možná i nutné, abychom, chceme-li vyučovat, zároveň i tvořili. Jinak nám studenti taky nemusí věřit. Co se týče samotného překládání, není jedno, jakou knížku člověk překládá, zvláště pokud se jedná o jazyk, překlady z nějž vycházejí poměrně málo. Určitý rozhled a teoretická znalost prostředí je tedy jistě dobrou překladatelovou pomůckou. Na katedře se snažíme pěstovat ve studentech dovednost literaturu hloubkově číst, interpretovat a tvořit, překladatel nedělá nic jiného. Dobrá literatura má mimořádnou schopnost zachytit člověka ve své křehkosti a zároveň celistvě, v krásné literatuře čtenáři zůstává výpověď vždycky trochu skrytá, čtenář si ji odhaluje postupně, každý jiným tempem, jinými prostředky a uplatňuje empatii, fantazii a emoce, tedy stránky, bez nichž se žádný člověk ani společnost neobejde. Zejména má ale krásná literatura dar totálně pohltit svého čtenáře, takže dojem a zážitek se v něm skládá v komplexní, celistvé sdělení. Myslím, že krásná literatura není nahraditelná publicistickými informačními zprávami, ba ani dílčími vědeckými studiemi, které jsou jistě potřebné, ale nestačí k tomu, abychom se něco dozvěděli o našem světě. 

Nejširší prostor věnuje autor románu Třetí most světu bezdomovců. Myslíte, že právě téma bezdomovectví může českého čtenáře zaujmout? 

Během překládání jsem si uvědomila, že překládat autora tak chytrého a důmyslného není zase až tak jednoduché, nakonec ale právě nedějové, meditativní, lyrické pasáže byly tím, čeho jsem si při překládání užila nejvíce a čím by knížka mohla asi, doufám, zvláště potěšit. Téma bezdomovectví je obecné, s bezdomovectvím se setkal každý z nás. Myslím, že je dobré, když se člověk alespoň zamyslí, třeba i prostřednictvím téhle knížky, která ho do života na ulici pořádně namočí, do jaké míry jsme, nebo chceme být, hluší a slepí, nejen vůči takovému jednomu bezdomovci.   

Román vyšel v květnu 2023 v ostravském nakladatelství Protimluv.


László Szilasi 
je literární teoretik, esejista a docent maďarské literatury na univerzitě v Segedíně. Napsal řadu literárněkritických knih, studií a esejů. Beletrii se věnuje v posledním dvacetiletí, je držitelem řady domácích literárních cen.

Marta Pató  
je odborná asistentka na Katedře literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Vzdělání získala v Praze (Mgr. Bohemistika FF UK, Mgr. Hungaristika FF UK) a v Brně (Ph.D. Teorie areálových studií FF MU). Deset let působila na Univerzitě v Szegedu jako lektorka češtiny. Odborně se věnuje české recepci maďarské literatury (Péter Esterházy, Péter Nádas, Sándor Márai). Je spoluautorkou dvousvazkového dvojjazyčného Soupisu hungarik v LA PNP (Budapest, 2018). Příležitostně se věnuje literární publicistice a překladům z maďarštiny (Ferenc Barnás, Zsuzsa Rakovszky, Zsuzsa Takács, Erzsébet Juhász, László Szilasi, Attila Bartis ad.).

Foto: Tomáš Morvay

06.09.2023

Studenti bakalářských a navazujících magisterských programů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice mají možnost získat stipendium na podporu zahraničního pobytu, který si sami zorganizují za účelem např. zlepšení jazykových dovedností, pro výzkum ke kvalifikační práci, absolvování studentské praxe atp.

Tato podpora je určena pouze pro cesty, k jejichž financování nelze využít programu Erasmus.

Zahraniční pobyt musí trvat minimálně 1 měsíc (30 dnů) a student může žádat o podporu ve výši až 25 000 Kč s ohledem na konkrétní zemi, kde se mobilita uskuteční (o výši přidělené částky bude vždy rozhodováno individuálně, s přihlédnutím k odhadovanému objemu cestovních a pobytových nákladů spojených se zvolenou destinací). Student si předem sjedná spolupráci s oficiální institucí (univerzity, archivy, knihovny, muzea, vzdělávací agentury).

Výjezd může být uskutečněn kdykoli v průběhu zimního semestru akademického roku 2023/24, nejpozději však do 15. 12. 2023.

V případě zájmu vyplňte „Žádost o přiznání stipendia na podporu studia v zahraničí – Plán zahraničních mobilit“

Dokumenty doručte osobně na děkanát FF UPCE (paní Barboře Krpatové) do 30. listopadu 2023.