Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Publikováno: 05.05.2025

Studentky Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice uspěly v Celostátní studentské vědecké konferenci Historie 2025, která se konala ve dnech 29.–30. dubna 2025 v Hradci Králové. Karolína Vitvarová a Michaela Matoušková se s konferenčními příspěvky umístily na děleném 5.–6. a 8.–10. místě. Jejich studie budou publikovány v odborném sborníku z této akce. 

Karolína Vitvarová přednesla interdisciplinárně pojatou sondu Regionalismus ve slepé uličce? Současná rezidenční architektura na úpatí Krkonoš a její tichá kontroverze.

Michaela Matoušková ve svém příspěvku Pacienti vojenského špitálu v Josefově v 1. polovině 19. století ve světle komisních protokolů, prezentovala svůj dlouhodobý výzkum vojenské nemocnice v pevnosti Josefov. 

Tato konference se koná každoročně už od počátku 90. let minulého století. Od roku 2002 se pravidelně účastní i naši studenti. Každé historické pracoviště na ni má právo vyslat maximálně dva reprezentanty, kteří vzejdou z ústavního kola soutěže. Více informací k Celostátní studentské vědecké konferenci a jejím předchozím ročníkům naleznete zde.

Další informace a fotogalerie je zpřístupněna na webových stránkách UHK.

Publikováno: 01.05.2025

"Pardubický kraj by dnes nebyl tím, čím je, kdyby se tu už ve středověku neusadily desítky šlechtických rodů. Zanechaly po sobě nejen zámky a kostely, ale také stopy v krajině i v příbězích měst a vesnic."

Poslechněte si čtyři díly pořadu, který historici včetně Františka Šebka a Jiřího Kubeše natočili ve spolupráci s Šárkou Rusnákovou pro Český rozhlas Pardubice. 

Čtyři epizody nabízí poutavé dějiny čtyř šlechtických rodů, které se svými vizemi podepsaly na podobě tohoto regionu. Dozvíte se o pánech z Pardubic, o Kinských v Chocni, o Thunech v Cholticích a o Slavatech z Chlumu.

Publikováno: 30.04.2025

Naši studující se zúčastnili volejbalového turnaje v rámci PCU Games, který se konal od 23. do 26. dubna 2025 v belgických Antverpách. Celkem se přihlásilo 46 univerzitních týmů z 12 zemí, což vytvořilo velmi silnou konkurenci. Ženy vybojovaly zlaté medaile, muži pak bronzové.

Atmosféra byla skvělá a organizace turnaje byla na vysoké úrovni, což přispělo k celkovému úspěchu akce. Turnaj nabídl jedinečný mezinárodní studentský sportovní zážitek, který podporuje sportovní etiku, fair play a univerzitní přátelství. Jejich hodnoty jsou zaměřeny na podporu sportovního ducha, respektu a přátelství mezi sportovci z různých zemí a kultur. 

Ženský tým hrál systémem každý s každým na dva vítězné sety. Přestože ženy postupovaly ze skupiny z druhého místa, fantasticky zahrály finálový zápas a v tie-breaku dokázaly porazit domácí tým. Muži byli rozděleni do dvou skupin, kde vítězové skupin hráli o medaile a druzí ze skupin o 3. místo. Mužský tým bohužel prohrál jedno utkání ve skupině, což rozhodlo o jejich účasti v boji o bronzovou medaili.

Tento úspěch je skvělým výsledkem pro Univerzitu Pardubice a je důkazem, že univerzitní volejbal na naší škole dosahuje vynikajících výsledků. 

Jsem nesmírně hrdá na naše studenty. Ženský tým předvedl fantastický výkon, zejména ve finálovém zápase, kde dokázaly porazit domácí tým v tie-breaku. Mužský tým také bojoval statečně, a i přes jednu prohru ve skupině si vybojovali bronzovou medaili. Je to skvělý úspěch pro naši univerzitu. Chci poděkovat všem našim studentům za jejich tvrdou práci, odhodlání a talent. Reprezentovali naši univerzitu vzorně a přinesli nám úžasné výsledky. Jsme na vás nesmírně hrdí a těšíme se na další úspěchy v budoucnu. Děkuji také vedení Univerzity Pardubice, že nám umožnilo tuto akci absolvovat," uvedla Mgr. Pavla Procházková z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Mužský tým se ještě předvede na FINAL FOUR Univerzitní volejbalové ligy, které se bude konat 6. - 7. 5. 2025 na Sokole v Brně, kam jste zváni. První zápas hrají v úterý od 19:30 proti UTB Zlín a bude to hodně těžký zápas.

Volejbal ženy

1. místo: Univerzita Pardubice (Česká republika)

2. místo: AP University of Applied Sciences and Arts Antverpy (Belgie)

3. místo: Maastrichtská univerzita (Nizozemsko)

Volejbal muži

1. místo: AP University of Applied Sciences and Arts Antverpy (Belgie)

2. místo: České vysoké učení technické v Praze (Česká republika)

3. místo: Univerzita Pardubice (Česká republika)

Soupiska UPCE – ženy

MillonigováEliškaFZS
DrozdováTerezaFChT
MentlováDenisaFChT
LaifrováSáraFChT
MondíkováLucieFES
KoníčkováElaFES
BobačíkováMarkétaFES
UhlířováTerezaFES
SofianiduSofia FChT

Soupiska UPCE – muži

ŠandaMartinFChT
HovorkaMichalFES
TichýMarekFES
NejmanLukášFES
ŠotolaPetrDFJP
GraurIlieDFJP
KhorolenkoVsevolodDFJP
VenhartJáchymDFJP
VlachMikolášFES

Publikováno: 29.04.2025

Od krásy k užitku aneb zelená a zeleň na všechny pády, téma XIII. pardubického bienále, které proběhlo ve dnech 24.-25. dubna 2025 v krásných prostorách pardubického Ekocentra Paleta, se drželo již více než dvacetileté tradice těchto setkání: otevírat témata, jimiž žije současná společnost, a zamyslet se nad tím, jak jej reflektují humanitní vědy. 

Tedy nejen historie (i když historiků se na akci sejde vždy nejvíc), ale i filosofie, antropologie, literární věda, dějiny umění. Také v posledním bienále se nám podařilo zvolit téma, o které byl živý zájem. Více jak čtyřicet badatelek a badatelů z rozličných pracovišť v českých zemích, na Slovensku, ba i v Polsku, představilo zeleň jako jeden z motivů paradigmatického obratu v historiografii, filosofii a náboženství, zamysleli se na reflexí zeleně a zelené ve verbální a nonverbální komunikaci, nad její symbolikou v umění, heraldice, sfragistice i odívání, nad proměnami jejího vnímání.

Dalším, velmi aktuálním tématem, byla otázka zelené vegetace jako indikátoru kvality bydlení, zeleně jako důležitého prvku urbanistických konceptů moderní civilizace. A v neposlední řadě zazněla otázka důvěrného vztahu zeleně a lidské bytosti: jak se prosadila zeleň v kuchyni, medicíně, eubiotice a reformních myšlenkách školské výuky „bez střechy“ a v přírodě.

Více než čtyři desítky příspěvků neopomněly snad žádné zelené téma. Snad jen jedno, nanejvýš aktuální: Nepodařilo se nám nakonec naplnit sekci s předpřipraveným názvem „Zelená je tráva“, věnovanou dějinám pěstování a využití konopí. Na „konopie“, jak se nazývá ve starších česky psaných pramenech, a které nechybělo mezi technickými rostlinami pěstovanými na kdekterém větším statku, tak snad dojde příště. 


Text: Milena Lenderová, Martin Čapský, Pavel Panoch
Foto: Michal Jeřáb, Univerzita Pardubice

Publikováno: 25.04.2025

Za přínos k rozvoji historických a chemických věd předal v pátek 25. dubna rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek prestižní vědecké ocenění dvěma známým vědeckým osobnostem. Čestné doktoráty převzali historik raného novověku a 19. století prof. Karl Vocelka a expert na materiálové vědy prof. Himanshu Jain.

„Obě osobnosti dlouhodobě spolupracují s Univerzitou Pardubice a významně přispěly k rozvoji klíčových vědeckých oborů na našich fakultách. Udělením titulu doctor honoris causa oceňujeme nejen jejich mimořádné zásluhy ve výzkumu a vědecko-výzkumné a tvůrčí činnosti, přínos k rozvoji Fakulty filozofické a Fakulty chemicko-technologické, ale také jejich zásluhy o zvýšení prestiže celé naší univerzity,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Mimořádná akce přivítala v Aule Arnošta z Pardubic také významné hosty, mezi kterými byli představitelé samospráv, rektoři českých vysokých škol, členové Vědecké rady Univerzity Pardubice a Správní rady Univerzity Pardubice a zástupci partnerů univerzity. 

Více o oceněných osobnostech:

Prof. Dr. Himanshu Jain - Doctor Honoris Causa Univerzity Pardubice za mimořádný přínos k rozvoji vědy a výzkumu v oblasti materiálových věd.

Prof. Dr. Jain je absolventem Banaras Hindu University ve Váránasí a Indian Institute of Technology v indickém Kánpuru. Doktorát získal na Columbia University v New Yorku. Působil jako vědecký pracovník v Brookhavenské národní laboratoři a na různých pozicích na Lehigh University v Bethlehemu v Pensylvánii. Byl zakládajícím ředitelem Mezinárodního materiálového ústavu pro novou funkcionalitu skelných materiálů (IMI-NFG) při National Science Foundation a Institutu pro funkční materiály a zařízení (I-FMD) na Lehigh University. V současnosti zastává pozici T. L. Diamond Distinguished Chair Professor of Engineering and Applied Science a Professor of Materials Science and Engineering na Lehigh University v Bethlehemu v Pensylvánii, USA. 

Prof. Dr. Jain je držitelem 12 patentů a publikoval více než 420 vědeckých prací v oblasti základního i aplikovaného výzkumu skelných materiálů. Jeho h-index je 60. Je rovněž editorem 10 knih z téhož oboru. Jeho práce byla oceněna řadou cen. Patří mezi ně zejména Zachariasenova cena za vynikající výzkum v oblasti skelných materiálů, Cena Otto Schotta nejprestižnějšího mezinárodní ocenění v oblasti vědy o skle a Cena N. F. Motta, uznání za vysokou kvalitu vědecké práce v oblasti vědy o skle. Přednášel a prováděl výzkum také na Univerzitě v Cambridge nebo na Univerzitě v Aberdeenu, UK. 

Prof. Jain již 25 let spolupracuje s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice v oblasti chalkogenidových skel a jejich aplikací ve foto- a nanolitografii, fotonice a senzorice. Od roku 2017 působí jako člen mezinárodního poradního výboru Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNAT) Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, které je od roku 2016 součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR. Od roku 2020 je také členem Mezinárodní vědecké rady Univerzity Pardubice, poradního orgánu rektora, zejména v oblasti vědeckého výzkumu, vývoje, inovací a další tvůrčí činnosti.

a. o. Univ. Prof. Dr. Karl Vocelka - Doctor honoris causa Univerzity Pardubice za mimořádný přínos k poznání dějin raného novověku a 19. století ve střední Evropě a za podporu a spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Emeritní profesor Univerzity ve Vídni a historik raného novověku a 19. století Karl Vocelka se zásadním způsobem zasloužil o rozvoj mezinárodního výzkumu dějin rakouské habsburské monarchie v 16. až 19. století. 

Prof. Vocelka pochází z rodiny s českými kořeny z Plzeňska, ale většinu svého profesního života spojil s Univerzitou ve Vídni, kde vystudoval dějiny a germanistiku, získal doktorát a habilitaci. Působil také jako ředitel Institutu für Geschichte (2000-2004, 2007-2012) a několik let strávil na Standfordské univerzitě v USA. Vytvořil rozsáhlé vědecké dílo z kulturních dějin čítající autorství či podíl na autorství u téměř 60 knih, autorství více než 220 článků v odborných časopisech a kapitol, napsal přibližně 300 recenzí či zorganizoval 14 výstav. Je autorem mnoha kvalitních monografií především z dějin raného novověku a 19. století. Nejznámější jsou jeho díla o Rudolfovi II., o Františku Josefovi I. a jeho manželce či o rodu Habsburků. Některé z prací vyšly i v češtině. V posledních 15 letech publikoval řadu prací a dva historické romány společně se svou manželkou Michaelou Vocelka. 

Je držitelem Čestného vyznamenání za zásluhy o zemi Vídeň a byl oceněn Akademií věd České republiky udělením medaile Františka Palackého. Stal se prvním prezidentem privátního Ústavu pro výzkum raného novověku ve Vídni, který začal vydávat časopis Frühneuzeit-Info, dnes jeden z nejprestižnějších časopisů v oboru. Podílí se na práci redakčních rad v různých středoevropských časopisech, včetně tří českých – jde o Časopis Matice moravské, Folia Historica Bohemica a Pražský sborník historický. Pravidelně přednáší v zahraničí a často zajíždí na americké univerzity. Díky prof. Karlu Vocelkovi je součástí knihovny UPCE značná část jeho léta budované několikajazyčné knihovny, která obsahuje asi 4 000 svazků knih a časopisů.

 

Publikováno: 24.04.2025

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice se zapojila do mezinárodního Dne Země vybudováním záhonu přímo v kampusu před budovou G a následnou panelovou diskusí o vnímání veřejného prostoru v éře klimatické krize.

Dobrovolnice a dobrovolníci přiložili ruce k dílu a chopili se rýčů, svahových tvárnic, kolečka, sazenic a semínek a výsledná zahrádka v kampusu bude nyní dělat radost kolemjdoucím. 

V panelové diskusi jsme se bavili mimo jiné o tom, jak dále zpříjemnit kampus naší univerzity.

Publikováno: 24.04.2025

Pardubické Divadlo 29 v polovině dubna opět hostilo další ročník oblíbené neformální akce zvané LitCon. Tradiční setkání studentů i akademických pracovníků pod záštitou Katedry literární kultury Univerzity Pardubice s sebou přineslo bohatý program plný autorského čtení i hudebních vystoupení. Hlavní hostkou byla básnířka, spisovatelka, bohemistka a výtvarnice Bronislava Volková.

Volková přítomným představila průřez své básnické tvorby formou působivého autorského čtení. Sama uvedla, že psaní poezie se pro ni v jednu chvíli stalo únikem od seriózní vědecké činnosti. „Dlouhá léta jsem se paralelně věnovala vědě a poezii. Když jsem ji začala psát intenzivněji, byla pro mě úžasně krásnou úlevou od vědecké práce,“ líčila Volková.

Vědkyně strávila více než 40 let v exilu, a tak vyprávěla, jak se prolínal její literární a akademický život na zahraniční univerzitě. Ne vždy se její literární tvorba setkávala s pochopením. „Byla jsem tím v Americe docela podezřelá,“ smála se Volková.

Obratem však dodala, že skloubit tyto dva životy je možné, sama přitom ke své umělecké tvorbě přistupuje velice volně. Nikdy předem neví, jestli se pustí do koláže nebo psaného textu. „Básně se píší, jen když přijdou,“ řekla autorka.

Řeč přišla mimo básnických či prozaických děl také na akademické publikace. Publiku blíže představila odbornou knihu A Feminist's Semiotic Odyssey through Czech Literature. 

Její studie představila alternativní pohledy na významná díla a autory české a středoevropské literatury ve feministické a neelitářské perspektivě, mezi nimi byl i Karel Hynek Mácha. „Když jsem přijela po revoluci do Čech a dělala tady přednášku o Máchovi, vzbudilo to strašný rozruch, akademici byli těžce uražení,“ řekla Volková. Slavné Máchovy šifrované deníky odbornou i laickou veřejnost překvapily svým sexuálním obsahem.


Text: Miroslav Bradáček, student 2. ročníku Historicko-literárních studií
Foto: Petr Špaček, Univerzita Pardubice

Publikováno: 23.04.2025

Efektivní záchrana a evakuace studentů, kteří jsou ohroženi požárem a zplodinami požáru. To bylo téma středečního taktického cvičení na Univerzitě Pardubice. Cílem cvičení bylo ověření spolupráce zaměstnanců školy s hasiči a orientace hasičů v neznámém a zakouřeném prostředí.

Po 10 hodině se ve středu ozvalo celou budovou varování v češtině a v angličtině, které signalizovalo požár a stovky studentů i zaměstnanců opouštěly výškovou budovu v kampusu. Po evakuaci sledovaly příjezd několika hasičských záchranných složek, které pomocí žebříku zachraňovaly zraněného. 

Podle scénáře cvičení měl totiž požár vypuknout v počítačové učebně ve 4. podlaží. Zkrat v prodlužovacím kabelu ho roztavil a nastal požár. Požární čidlo v místnosti mělo sepnout a spustit na recepci poplach. Poté už vše probíhalo podle všech nastavených předpisů. Univerzita Pardubice se touto mimořádnou akcí rozhodla prověřit, jak je sama připravena na podobné situace a zda dokáže i správně spolupracovat s hasiči.

Univerzita děkuje všem za trpělivost a pochopení. 

Publikováno: 23.04.2025

Katedra filosofie a religionistiky Univerzity Pardubice měla tu čest přivítat ukrajinského filosofa, novináře a spisovatele Volodymyra Yermolenka, který přijal jejich pozvání a 16. dubna 2025 vystoupil s přednáškou Thinking in Dark Times.

Přednáška proběhla formou řízeného rozhovoru, který vedli Alena Roreitnerová a vedoucí katedry Ondřej Krása. 

Rozhovor nabídl prostor k zamyšlení nad současnou situací na Ukrajině, rolí filosofie v době krize i širšími společenskými a kulturními souvislostmi.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili této otevřené debaty, a těšíme se na další podobná setkání!


Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice
Text: Jan Pražák, Propagační centrum FF UPCE

Publikováno: 22.04.2025

Studentky a studenti FF UPCE dne 14. 4. 2025 v návaznosti na úspěch první přednášky uspořádali již druhou akci Café Universitas. Cílem přednášek je poskytnout prostor pro setkávání studenstva a veřejnosti s expertkami a experty na různorodá témata.

Ve druhé přednášce Jan Valendin obecenstvu představil základy moderní měnové teorie (MMT) v kontrastu se současným ekonomickým paradigmatem. V jednoduchém úvodu se vysvětlilo, co jsou peníze, jak vznikají a zanikají a s jakými potížemi se potýká běžná neoliberální ekonomická teorie. Na konec nechyběla ani přátelská debata nad možnostmi, které by MMT mohla přinést např. pro financování Nové zelené dohody.


Tým Café Universitas
Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice