Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Publikováno: 15.04.2025

Kynžvart sehrál v létě roku 1840 významnou roli. Na popud kancléře Metternicha se zde sešli evropští diplomaté a hledali způsob, jakým v Evropě zajistit mír. O návrhu mírové ligy, na svou dobu velmi moderním, mluví prof. Miroslav Šedivý ve videu, které na státním zámku Kynžvart připravil Národní památkový ústav.

Poslechněte si, jaké bylo pozadí diplomatických jednání! 

Publikováno: 14.04.2025

Na Univerzitě Pardubice se konalo další setkání naší zahraniční komunity. Oddělení pro mezinárodní vztahy na akci, tentokrát zaměřenou na české velikonoční tradice, pozvalo zahraniční studenty, zaměstnance i jejich rodiny.

"Program zahrnoval prezentaci o velikonočních svátcích a zvycích, kolegové ze zahraničí se dozvěděli o tom, jak a kdy se Velikonoce v Česku slaví, jaké zvyky je provázejí a některé z nich si i s nadšením vyzkoušeli. Společně jsme zdobili velikonoční vejce barevnými vosky a nestačili se divit, jak zruční a kreativní byli i ti, kteří techniku viděli a vyzkoušeli poprvé. Do zdobení se zapojila i pětiletá dcerka našich vědců. Nakonec jsme se pustili do pletení velikonoční pomlázky z vrbových proutků," přiblížila Libuše Cermanová z Oddělení pro mezinárodní vztahy.

Setkání bylo skvělou příležitostí nejen k poznání českých velikonočních tradic, ale také k navázání nových kontaktů a přátelství mezi účastníky akce. Všichni si užili možnost seznámit se s kolegy z jiných fakult a kateder, se kterými by se jindy nepotkali, a sdílet své zážitky v přátelské a uvolněné atmosféře.

Oddělení pro mezinárodní vztahy děkuje všem za příjemné odpoledne a těší se na další setkání, která jistě přispějí k tomu, aby se i zahraniční kolegové na UPCE cítili jako doma.

Publikováno: 11.04.2025

Filozofická fakulta nenabízí pouze studium a vědecké výsledky, nabízí také své znalosti a kompetence soukromému sektoru. 

V úterý 8. 4. 2025 se uskutečnil druhý ročník Technology Day Univerzita Pardubice, na němž poprvé prezentovala svůj komerční potenciál i FF UPCE. 

Fakultu zastupoval František R. Václavík, který představil možnosti využití Laboratoře dokumentace a průzkumu památek (3D skenování a konstruování modelů staveb a objektů). 

Publikováno: 09.04.2025

Univerzita Pardubice nabídla soukromým společnostem nadějné technologie svých výzkumníků. Druhý ročník akce Technology Day UPCE organizuje univerzitní Centrum transferu technologií a znalostí (CTTZ) pod značkou symbolizující rozvoj inovací v Pardubickém kraji PARádní kraj. 

Letos naplánovala univerzita zařadit na program nabídku celkem 9 technologií a unikátních znalostí napříč fakultami UPCE. Vědci prezentovali například technologie pro diagnostiku dopravních staveb, 3D skener nadrozměrných zásilek, metodu jednoduchého chemického rozkladu biologicky obtížně odbouratelných kontaminantů z vod, reverzní inženýring staveb a objektů při průzkumu památek nebo testovací sadu pro vyšetření chuťových smyslů, na jejímž vývoji se podíleli výzkumníci hned ze tří fakult.

„Matchmakingové akce jako Technology Day jsou pro naši univerzitu klíčové. Pokud chceme úspěšně zavádět inovace do praxe, musíme být připraveni hledat synergii mezi výsledky našich vědců a potřebami průmyslu,“ řekl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Program Technology Day UPCE nabídl také přednášku o významu konceptu Innovamediaries, který reprezentuje prostředníky mezi byznysem a akademickým světem. Firemní sféra a její výzkumné potřeby byla zastoupena příspěvkem Jak VisionCraft propojuje vědu a byznys. S prezentacemi se představila také Agentura pro podnikání a inovace (API) a kapitálové společnosti (Česká spořitelna Seed Starter a Tensor Ventures).

Univerzita opět představila firmám technologie s potenciálem pro reálné uplatnění v praxi. Společnosti zase dostaly možnost prezentovat svoje požadavky na spolupráci s výzkumnými týmy UPCE. „Transfer technologií a znalostí je průsečíkem dvou světů s odlišnými motivacemi. Na jedné straně stojí výzkumník s cílem rozvíjet vědecké poznání svého oboru. Na druhé straně je firma, která potřebuje generovat zisk. Naším úkolem je dohodnout se s oběma na společném realizovatelném cíli. Akce Technology Day nám v tom výrazně pomáhají,“ uvedl šéf Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice Ing. Tomáš Novotný, Ph.D., LL.M.

Odborná porota vyhlásila nejlepší z prezentovaných technologií a znalostí. Hodnotila se inovativnost a potenciál uplatnění v praxi, srozumitelnost prezentace a motivace výzkumného týmu. 

Výsledky:

1. místo – výsledek spolupráce 3 fakult (FZS, FChT a FEI). Testovací sada na vyšetření poruch chuti. Tým autorů technologie: MUDr. Jan Vodička, Ph.D., Fakulta zdravotnických studií; doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D., Fakulta chemicko-technologická; prof. Ing. Petr Doležel, Ph.D., Fakulta elektrotechniky a informatiky

2. místo – 3D skener nadrozměrných zásilek – Ing. Martin Dobrovolný, Ph.D., Fakulta elektrotechniky a informatiky

3. místo – Jednoduchý chemický rozklad biologicky neodbouratelných kontaminantů vod – prof. Ing. Tomáš Weidlich, Ph.D., Fakulta chemicko-technologická

Členové poroty:

Předseda: Tomáš Vlasák – ředitel regionální kanceláře CzechInvest,
Branislav Štefanča – lead manažer projektu Cheers4EU zaměřeného na cirkulární ekonomiku,
Jan Faflík – Senior Associate, Tensor Ventures,
Petr Kopeček – Senior Investment Manager, Česká spořitelna Seed Starter.

UPCE představila na Technology Day celkem 9 technologií z 5 fakult:

  • Jednoduchý chemický rozklad biologicky neodbouratelných kontaminantů vod – prof. Ing. Tomáš Weidlich, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická
  • Technologie pro diagnostiku dopravních staveb – Ing. Aleš Šmejda, Ph.D. – Dopravní fakulta Jana Pernera
  • Vyšetřovací testy chuti – doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky a Fakultou zdravotnických studií
  • 3D skener nadrozměrných zásilek – Ing. Martin Dobrovolný, Ph.D. – Fakulta elektrotechniky a informatiky
  • Elektrolyty pro lithiové a sodíkové akumulátory – doc. Ing. Tomáš Syrový, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická
  • Vzdělávací karetní hra se zdravotnickou tematikou – Mgr. Jan Pospíchal, Ph.D. – Fakulta zdravotnických studií 
  • Aditivum pro nátěrové hmoty – doc. Ing. Jan Honzíček, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická
  • Laboratoř dokumentace a průzkumu památek (3D skenování a konstruování modelů staveb a objektů) – Mgr. Vladan Hanulík, Ph.D. – Fakulta filozofická
  • Bio-epoxidy a jejich využití – doc. Ing. Martin Hájek, Ph.D. – Fakulta chemicko-technologická

Univerzita Pardubice pořádá v dubnu další Technology Day, a to pro municipality, na kterém propojí své výzkumníky se zástupci měst, obcí, krajských samospráv a místních akčních skupin (MAS). 

Publikováno: 08.04.2025

Co mají společného nová testovací sada na poruchy chuti, zařízení k nakládání letadel a desková hra pro záchranáře? Všechny vznikly na Univerzitě Pardubice. A všechny se díky speciálnímu týmu dostávají do reálného světa.

Naší rolí je dělat z nápadů skutečnost. Vědcům pomáháme s patenty, hledáme pro jejich objevy využití v praxi, spojujeme je s firmami i veřejnými institucemi,“ říká Tomáš Novotný, vedoucí Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice. To má 5 členů, každý se věnuje jiné oblasti – od právní ochrany přes analýzy až po vzdělávání.

Rychlorande jako spojnice

Velkým testem práce zmíněného týmu bude takzvaný Technology Day. Koná se hned dvakrát. Ten první, určený firmám, bude 8. dubna. „Představíme technologie, které mají šanci uspět na trhu. Vítězný projekt získá mentoring a postoupí do celostátní soutěže.“ Druhá akce 22. dubna cílí na starosty a lidi z veřejné správy. „Budeme mluvit o vodě, ovzduší, dopravě anebo plánování. Chceme ukázat, že univerzita má co nabídnout i městům a obcím.“

Jak tedy propojit vědce a firmy, které jejich výsledky následně využívají? „Pořádáme něco jako rychlorande pro nápady a spolupráci. Každá strana představí, co nabízí nebo poptává. A pak se hledají společné zájmy, projekty, možnosti spolupráce. Nechceme, aby dobré nápady končily v šuplíku. Naším úkolem je dát jim šanci měnit svět,“ dodává Novotný.

Autor: Jakub Malý, Český rozhlas Pardubice
Celý rozhovor s Ing. Tomášem Novotným, Ph.D., LL.M., ING-PAED IGIP si můžete poslechnout v pořadu Máme hosty ČRo Pardubice.

Publikováno: 03.04.2025

Budoucnost byla nosným tématem letošního ročníku akce Společnost a její správa na Univerzitě Pardubice. Mezi hosty, kteří se zamýšleli na tématy budoucnosti, byl tentokrát i britský velvyslanec Matt Field. Zajímavými tématy nabitý program se odehrál v prostorách kampusu UPCE.

Akce, kterou pořádá Fakulta ekonomicko-správní a Fakulta filozofická je určená především pro studenty a zaměstnance univerzity. Kromě britského velvyslance byli dalšími hosty letošního ročníku například výkonný ředitel Greenpeace Petr Winkler, autor knihy Budoucnost nepráce a odborník na digitální trendy Filip Dřímalka, koordinátorka tématu AI z Národního pedagogického institutu Ivana Böhmová nebo místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal. Součástí akce byly také workshopy ve spolupráci se společnostmi Greenpeace a Národním pedagogickým institutem.

Čtvrtý ročník akce Společnost a její správa navazuje na úspěšné předchozí ročníky, jejímiž hosty byli např. influencer Karel Kovy Kovář, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková nebo reportér České televize Richard Samko. Akci dávají záštitu děkan Fakulty ekonomicko-správní UPCE prof. Jan Stejskal a děkan Fakulty filozofické doc. Jiří Kubeš. 

Publikováno: 03.04.2025

Ve spolupráci s Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice se ve středu 2. dubna uskutečnil další ročník akce Společnost a její správa, tentokrát zaměřený na budoucnost. Studenti a studentky měli možnost po celý den navštěvovat inspirativní přednášky, v nichž hosté reflektovali aktuální a palčivé otázky současného světa.

FF UPCE pozvala Tadeáše Žďárského z iniciativy Nerůst NaZemi, který se věnoval tématu neslučitelnosti nepřetržitého ekonomického růstu se snahou o záchranu planety. Stručně řečeno: chceme-li chránit Zemi, musíme hledat alternativu ke kapitalismu.

Dalším hostem byl Martin Richter, spoluzakladatel společnosti Aignos, který představil možnosti využití generativní umělé inteligence pro simulaci reality. Ve své přednášce se věnoval také negativním aspektům AI, zejména jejímu vlivu na uměleckou tvorbu. Jako příklad uvedl návrh titulní strany univerzitního časopisu, kde umělá inteligence vedla ke konformitě a potlačení autorského rukopisu.

Vyvrcholením celodenního programu byla přednáška Matta Fielda, britského velvyslance v České republice. Matt Field vystudoval antropologii, religionistiku a obchodní studia, byl tak ideálním hostem propojujícím ekonomické a humanitní zaměření obou fakult. Ve své anglicky vedené přednášce upozornil na to, že dnešní svět se mění rychleji než kdy dříve – možná nejvýrazněji od konce druhé světové války. Proto je podle něj klíčové neustále provádět reality check a reflektovat, co se kolem nás děje.

V souvislosti s umělou inteligencí zdůraznil, že každá krize přináší nové příležitosti. Zároveň připomněl, že Češi i Britové mají mnoho důvodů k hrdosti.

Své vystoupení zakončil Matt Field optimistickou výzvou: „Being curious is the greatest superpower.“


Foto: Adrián zeiner, Univerzita Pardubice
Text. Jan Pražák, Propagační centrum FF UPCE

Publikováno: 31.03.2025

Ve čtvrtek 27. března 2025 měli studenti a pracovníci naší fakulty možnost vyslechnout na pozvání Katedry literární kultury přednášku PhDr. Jaromíra Typlta, básníka, esejisty, performera a výstavního kurátora, s lákavým názvem Vyvolávání duchů v Podkrkonoší

Host představil tento pozoruhodný kulturní fenomén nejprve v širším mezinárodním kontextu, posléze se soustředil na spiritismus v podkrkonošském regionu, kde na konci 19. století nabyl podoby alternativního náboženství. Jaromír Typlt rovněž na řadě příkladů poutavě dokumentoval výtvarnou tvorbu duchověrců, která dnes jakožto nově objevovaná součást takzvaného art brut budí velkou pozornost sběratelů umění. 

Vystoupení doprovázené množstvím obrazového i textového materiálu obohatilo nabídku témat, na která se Katedra literární kultury zaměřuje a která nabízí nejen univerzitní, ale i širší veřejnosti. V tomto konkrétním případě navíc setkání s Jaromírem Typltem navázalo na nedávnou publikaci téhož pracoviště Společné obrazy. Tři dekády východočeské literární kultury 1990–2020, kde byla Typltovi jako básníkovi a znalci nejen podkrkonošské kulturní tradice věnována zasloužená pozornost.


Text: PhDr. Antonín Kudláč, Ph.D.

Publikováno: 27.03.2025

Výsledky voleb

Členy Akademického senátu FF UPCE byli zvoleni tito kandidáti

Komora akademických pracovníků (jméno a příjmení [s tituly], pracoviště)

  1. PhDr. Ladislav Vít, Ph.D. (Katedra anglistiky a amerikanistiky)
  2. Mgr. Kateřina Keplová (Katedra anglistiky a amerikanistiky)
  3. PhDr. Vítězslav Prchal, Ph.D. (Ústav historických věd)
  4. doc. Mgr. Ondřej Beran, Ph.D. (Katedra filosofie a religionistiky)
  5. Mgr. Zbyněk Vydra, Ph.D. (Ústav historických věd)
  6. PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D. (Katedra věd o výchově)
  7. Mgr. Filip Tesař, Ph.D. (Katedra sociální a kulturní antropologie)
  8. Mgr. Šárka Nekvapil Jirásková, Ph.D. (Ústav historických věd)
    9.– 10. Mgr. David Rozen (Katedra filosofie a religionistiky) 
    9. – 10.  Mgr. Lada Viková, Ph.D. (Katedra sociální a kulturní antropologie)

Komora studentů (jméno a příjmení [s tituly], ročník, pracoviště, kontakt):

  1. Martina Kohoutková (Katedra věd o výchově)
  2. Vojtěch Budina (Katedra anglistiky a amerikanistiky)
  3. Bc. Lucie Elsnerová (Ústav historických věd)
  4. Mgr. Anna Zouhar Adamčiková (Ústav historických věd)
  5. Bc. Natálie Eberlová (Ústav historických věd)

Náhradníky Akademického senátu  FF UPCE byli zvoleni tito kandidáti

Komora akademických pracovníků (jméno a příjmení [s tituly], pracoviště):

  1. doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D. (Ústav historických věd)

Komora studentů (jméno a příjmení [s tituly], ročník, pracoviště, kontakt):

  1. Petra Fiedlerová (Katedra anglistiky a amerikanistiky)
  2. Bc. Jindřich Fišer (Ústav historických věd)
  3. Anna Tvrzníková (Katedra filosofie a religionistiky)
  4. Mgr. Jindra Lavrenčíková (Ústav historických věd)
  5. Bc. Petr Měchura (Katedra filosofie a religionistiky)

Výsledky voleb

Náhradníky do Akademického senátu Univerzity Pardubice za akademické pracovníky jsou (v pořadí):

  1. PhDr. Mgr. Ilona Ďatko, Ph.D. (Katedra věd o výchově) 
  2. doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D. (Ústav historických věd) 

Náhradníky do Akademického senátu Univerzity Pardubice za studenty jsou (v pořadí):

  1. Martina Kohoutková (Katedra věd o výchově)
  2. Mgr. Anna Zouhar Adamčíková (Ústav historických věd)

Publikováno: 26.03.2025

Armádní pilot a astronaut Aleš Svoboda spolu s vedoucím studentského týmu LASAR Simonem Klingou byli hosty dalšího setkání z cyklu Čaj o páté, které se konalo v pondělí 24. března na Univerzitě Pardubice. Debata se přirozeně točila kolem vesmíru a kosmonautiky.

Aleš Svoboda je stíhací pilot Armády ČR a člen záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA). Do tohoto prestižního týmu se dostal v roce 2022, kdy uspěl v konkurenci 22 000 uchazečů. Simon Klinga, teprve sedmnáctiletý talent, dosáhl na konci roku 2024 mimořádného úspěchu – se svým studentským týmem LASAR vyslal do vesmíru vlastní družici na palubě rakety SpaceX.

Oba hosté nebyli v Pardubicích poprvé. Aleš Svoboda bydlí nedaleko Pardubic a je absolventem Univerzity Pardubice. Simon Klinga město několikrát navštívil při svých cestách mezi Brnem a Prahou.

Česká stopa ve vesmíru

Velká část rozhovoru se zaměřila na roli České republiky ve vesmírném průmyslu a na to, jaké příležitosti nás v budoucnu čekají.

„Technologie jsou dnes mnohem dál než v minulosti. Co nás ale brzdí, jsou naše vlastní ambice a to, čeho chceme v nejbližších letech dosáhnout. Důležitá je především motivace a ochota investovat úsilí i potřebné prostředky,“ vysvětlil Aleš Svoboda.

Simon Klinga jeho slova potvrdil:
„Pokud se chcete stát astronautem, můžete. Ale musíte si za tím jít. Příležitost je tady a teď – po 45 letech máme šanci poslat dalšího Čecha do vesmíru. Možná už taková možnost znovu nepřijde. Vidím kolem sebe čím dál víc lidí, kteří se snaží udělat maximum, aby to vyšlo.“

„Cílem není jen přistát na Měsíci a zapíchnout tam vlajku, ale naučit se tam efektivně fungovat – využívat nerostné suroviny a provádět dlouhodobý výzkum,“ zdůraznil Svoboda význam programu Artemis. 

Jak se stát astronautem?

Debata se dotkla i náročného výběrového řízení ESA. Kromě minimálních požadavků na vzdělání, tříleté praxe a znalosti jazyků byla vstupním kritériem zdravotní způsobilost na úrovni rekreačního pilota. Už v prvním kole se snížil počet uchazečů z 22 000 na 1 500, až se nakonec do finální sedmnáctky dostal i Aleš Svoboda.

Během rozhovoru si diváci mohli prohlédnout reálný model družice, kterou tým LASAR pod vedením Simona Klingy vyslal na oběžnou dráhu. Právě díky tomuto projektu se středoškoláci probojovali do prestižní soutěže Conrad Challenge. Jejich řešení pro opravu nefunkčních družic, které přestanou komunikovat ze softwarových důvodů, zaujalo porotce NASA v Houstonu.

„Na první pohled může programování pro ISS znít složitě, ale začíná se s jednoduchými věcmi a postupně se posouváte dál. ESA má podrobné návody krok za krokem, což nám umožnilo do kosmonautiky proniknout. Nakonec jsem pochopil, že nikde jinde být nechci – tohle je obor, ve kterém se chci pohybovat a udržet se,“ popsal Simon Klinga.

Budoucnost české kosmonautiky

Kromě témat, jako jsou komerční lety do vesmíru, zavádění stíhaček F-35 nebo zjištění o skutečné barvě Slunce, zazněla i zajímavá otázka z publika: Co můžeme udělat pro to, aby se více Čechů dostalo do vesmíru?

„Chceme, aby projekt Česká cesta do vesmíru podporoval technické obory (STEM) a inspiroval mladé lidi. Kosmické aktivity jsou důkazem naší technologické vyspělosti – pokud vytvoříme dostatek příležitostí, nebudou muset mladí lidé přemýšlet, jestli zůstat v Česku, nebo se ze zahraničí nevrátit,“ reagoval Svoboda.

„Musíme si uvědomit, že na to máme. Do vesmíru bychom neměli posílat jen vědce, ale i umělce, právníky, filosofy nebo programátory. Vědci nejsou blázni, ale normální lidé, kteří určují směr, kterým se bude lidstvo ubírat. Mým snem je, aby se z nich staly Rock Stars – osobnosti, ke kterým budeme vzhlížet a které budeme obdivovat,“ uzavřel téma Klinga.

Mise Zero-G

Březnová debata byla skvělou pozvánkou na víkendovou Misi Zero-G. Dvacet šest nejúspěšnějších žáků a studentů, kteří prošli intenzivním půlročním testováním, zažije jedinečný stav beztíže na palubě speciálně upraveného Airbusu A310. Na jejich cestě ke hvězdám je budou doprovázet právě Simon Klinga a Aleš Svoboda.

Záznam debaty si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube kanálu Univerzity Pardubice. 


Foto: Jan Chlad 
Text: Jan Pražák, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice