Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 09.12.2024

Dne 22. listopadu 2024 proběhlo valné shromáždění Sdružení historiků ČR, v rámci kterého byla slavnostně vyhlášena vítězná práce 22. ročníku Soutěže o Cenu Josefa Pekaře za rok 2024. Tuto cenu každoročně vyhlašují a organizují Sdružení historiků ČR a Pekařova společnost Českého ráje. 

Autorkou oceněné knihy „Mezi normou a  každodenní praxí: Správa komorních panství Pardubice, Poděbrady a Kolín v letech 1614–1702“ je historička PhDr. Zuzana Vlasáková, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice zaměřující se na raněnovověké dějiny. 

Po převzetí ceny představila autorka přítomným svůj výzkum a upozornila rovněž na navazující publikační výstupy k tématu, včetně grantové publikace „Chrudimský kraj léta Páně 1614“, která vyjde v prosinci letošního roku pod vedení prof. Petra Vorla. 

Slavnostní představení publikace se uskuteční 17. prosince ve Fibichově sále v Regionálním muzeu v Chrudimi.


Foto: Markéta Víšková

Published: 09.12.2024

Již tradičně měli v zimním semestru studenti učitelství anglického jazyka z katedry anglistiky a amerikanistiky možnost připravit a realizovat několik hodin pro školáky ze ZŠ Benešovo náměstí v rámci předmětu Sociální a pedagogická komunikace pod vedením doktorky Heleny Zitkové. 

Letos studenti prvního ročníku magisterského studia připravili sérii hodin pro třídu čtvrťáků. První hodina se nesla v duchu seznamování a navazování vztahů. Studenti si připravili aktivity, které pomohly prolomit ledy a vytvořit příjemnou atmosféru pro učení. 

Během dalších hodin se všichni společně ponořili do tematických okruhů "animals", "food" a "at the hospital". Zážitkovou formou, prostřednictvím interaktivních a komunikačních cvičení, si děti osvojovaly nová slovíčka, fráze a rozvíjely své jazykové dovednosti. 

Naši studenti rozvíjeli své pedagogické dovednosti v rámci společného plánování, přípravy, realizace a reflexe výuky. Poslední společnou hodinu si pro naše studenty připraví samy děti společně s jejich paní učitelkou magistrou Martinou Hezkou. 

Tato vzájemná výměna rolí je nejen skvělou příležitostí pro malé školáky, ale také cenným podnětem pro naše budoucí pedagogy k zamyšlení nad tím, jak děti vnímají výuku angličtiny.


Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice

Published: 09.12.2024

Studenti a zaměstnanci se mohou opět setkat s rektorem UPCE prof. Liborem Čapkem. Máte otázku k dění na naší univerzitě, ke vzdělávání nebo ke studiu? Chcete něco navrhnout nebo se dozvědět? Přijďte 17. prosince a ptejte se na to, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. Rektor rád zodpoví dotazy zaměstnanců a studentů.

Kde: bistro Laborka v pavilonu Fakulty chemicko-technologické

Kdy: 17. 12. 2024, 14.00 - 15.30 hod

Využijte příležitost a přijďte diskutovat s rektorem.

Published: 09.12.2024

Zveme vás na jednu z posledních letošních akcí. 

Čtvrtá debata Ceny literární kritiky
Básnické sbírky 3. čtvrtletí 2024

10. 12. 2024 v 17:00
Filozofická fakulta univerzity Pardubice

budova EB, místnost EB-01019

Diskutují
Jitka Bret Srbová, Jiří Zizler, Jakub Vaněk, Martin Lukáš

Moderuje Petr Šrámek 

Published: 29.11.2024

Univerzita Pardubice přináší akční nabídku vybraných publikací. Více informací o všech vydaných publikacích naleznete na eshop.upce.cz

Published: 28.11.2024

Proč se v médiích často zdůrazňuje jen určitá trestná činnost? Jak náročný je výslech dítěte? A je opravdu nutné mít na každé téma okamžitě vyhraněný názor? 

Na tyto otázky odpovídaly odbornice z různých profesí v rámci trestního řízení. Státní zástupkyně, forenzní psycholožka, bývalá vyšetřovatelka i soudkyně se na konci listopadu zúčastnily tradiční konference katedry věd o výchově FF UPCE, která se letos zaměřila na téma Dítě jako oběť trestného činu. 

I když šlo o náročná témata, kulatý stůl poskytl studujícím skvělou příležitost nahlédnout do procesů trestního řízení.

Největší ponaučení? Aby si člověk dokázal vytvořit názor, musí se dané problematice opravdu věnovat. Dokážeme o problému souvisle mluvit minimálně 5 minut? Pokud o něčem nic nevíme, jak můžeme pochopit, proč se to děje?


Foto: Radek Plžík, Univerzita Pardubice

Published: 26.11.2024

Fakulta filozofická se již podruhé zapojila do Týdne humanitních věd – popularizačně-vzdělávací akce, jejímž cílem je přiblížit humanitní obory široké veřejnosti.

Od 18. do 21. 11. 2024 mohli návštěvníci a návštěvnice zavítat na tři inspirativní přednášky, které spojovalo letošní motto „Mít odvahu vědět“, připomínající 300. výročí narození Immanuela Kanta.

Portréty války – Milan Durňak a Barbora Kocourková
Projekce krátkometrážních snímků vytvořených studujícími vizuální antropologie a ukrajinskými uprchlicemi a uprchlíky žijícími v Pardubicích přinesla silné příběhy o odvaze a naději. Po promítání následovala diskuse se zástupci realizačního týmu a vedoucí projektu, Barborou Kocourkovou a Milanem Durňakem. 

Antropolog pod dohledem Tálibánu – Libor Dušek
Přednáška Libora Duška o výzkumu v horských vesnicích severovýchodního Afghánistánu ukázala, jak vypadá odvaha v každodenním životě Váchánců. Autor sdílel své dobrodružné zážitky z terénu i pohled na život pod represivním režimem Tálibánu.

Nespoutaná AI – Ondřej Krása
Co se stane, když odstraníme všechna omezení umělé inteligence? Ondřej Krása provedl světem „nespoutaných“ jazykových modelů. Přednáška nastolila závažné etické otázky spojené s vývojem a využíváním AI v moderní společnosti.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a těšíme se na další ročník!


Foto: Radek Plžík, Univerzita Pardubice

Published: 22.11.2024

Ve zcela nové podobě se letos zájemcům o studium na brněnském veletrhu představila Univerzita Pardubice. Její moderní expozici vévodily panely s fotografiemi konkrétních studentů a nová barevná grafika vystihující claim UPCE Najdi svoji identitu. Na největší přehlídku pomaturitního vzdělávání zavítalo přes 30 tisíc návštěvníků.

Pestrost více než 100 studijních programů všech 7 fakult Univerzity Pardubice osobně představili sami vysokoškoláci, kteří s žáky a jejich rodiči sdíleli své zkušenosti. Kromě užitečných informací k přijímacímu řízení a k nabídce studia pro rok 2025/2026 se zájemci dozvěděli také o možnostech sportovních aktivit a využití volného času v moderním kampusu univerzity.

Univerzita se prezentuje téměř rodinnou atmostérou, přestože zahrnuje komunitu více než 7 tisíc vysokoškoláků. K dalším výhodám patří dobrá dopravní dostupnost, ucelený kampus a bezpečné zázemí krajského města. Během veletrhu se UPCE zapojila do každodenních živých vstupů univerzit v přednáškovém sále, a také do programu Věda pro život. Během něj popularizátoři vědy a studenti z Fakulty chemicko-technologické předvedli ukázky z oblasti molekulární gastronomie a potěšili návštěvníky speciálními druhy popcornu nebo třeba svítícími nápoji. Kromě aktuálních informací z jednotlivých fakult návštěvníci mohou získat také dárek v podobě tradičního perníčku v barvách univerzity.

Pro nerozhodnuté uchazeče bylo na veletrhu i testovací centrum, kde si žáci vyplnili elektronický test studijních typů. Na veletrhu Gaudeamus se prezentovalo rekordních 433 univerzit, vysokých škol, fakult, vyšších odborných škol a jiných vzdělávacích institucí. Kromě tuzemských a slovenských škol byly zastoupeny univerzity také z 15 zemí světa, včetně Velké Británie, Německa či Spojených arabských emirátů. 

Univerzita Pardubice nabízí zájemcům o studium více než 100 možností na 7 fakultách různých zaměření. Přihlášky jsou otevřené od 1. listopadu. Všechny studijní programy a další informace včetně přihlášky najdou uchazeči na webu https://studuj.upce.cz/.

Published: 21.11.2024

Docentka Monika Černá obdržela ocenění děkana Fakulty filozofické za významnou inovaci v přípravném vzdělávání učitelů. Mimořádná odměna děkana byla letos udělována poprvé. 

Začátkem dubna 2024 schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nová pravidla pro vysokoškolské studijní programy zaměřené na kvalifikaci pedagogických pracovníků.

Jedním z hlavních inspiračních zdrojů pro reformu přípravného vzdělávání učitelů a úpravu požadavků na akreditace učitelských programů se stal model zpracovaný katedrou anglistiky a amerikanistiky FF UPCE. Autorkou a garantkou této koncepce je právě docentka Monika Černá, která zásadně přispěla například k většímu zapojení praxe do průběhu studia učitelství.

„Díky dlouhodobější práci s žáky na praxích rozvinou studenti už během studia i náročnější učitelské dovednosti, jako je management třídy, hodnocení práce žáků a poskytování zpětné vazby nebo podpora žákům se speciálními vzdělávacími potřebami,” uvedl ministr školství Mikuláš Bek. 

Spolupráce mezi MŠMT a fakultami připravujícími budoucí učitele probíhala již od roku 2020.

Nominaci docentky Černé na mimořádnou odměnu projednala a jednohlasně podpořila Rada studijních programů FF UPCE.

Paní docentce srdečně blahopřejeme. 


Foto: Radek Plžík
Text: Jan Pražák, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice

Published: 20.11.2024

Ve dnech 31. října a 1. listopadu 2024 proběhla na Katedře anglistiky a amerikanistiky mezinárodní konference In/Outside the Frame, sdružující odborníky napříč širokým spektrem filologických disciplín a pedagogicko-didaktických témat. 

Po úvodním slově vedoucí katedry doktorky Olgy Roebuck si účastníci poslechli hosta konference, anglistu Davida Livingstona z Univerzity Palackého v Olomouci. Za doprovodu banja všem představil fenomén tábornické písně, nesoucí pozoruhodné paralely mezi zaoceánskou kulturou a českým prostředím, a za podpory publika zazpíval několik písní na ukázku.

Poté už se posluchači přesunuli do jednotlivých sekcí, kde měli příležitost projít se členitou krajinou současné anglofonní literatury, v níž autoři pátrají po identitě jedince i kulturních společenství a hledají paralely mezi historií a současností, rozkrýt komunikační strategie v soudobém jazyce, jak je odhalují korpusová data nebo analýza diskurzu, a nahlédnout na moderní trendy ve výuce angličtiny očima studentů i učitelů.

Celá akce, doplněná večerním rautem a neformálním setkáním, proběhla v přátelské atmosféře, kde měli přednášející a posluchači možnost prodiskutovat současná témata a navázat kontakty pro budoucí projekty.


Text: Kateřina Keplová, Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UPCE
Foto: Radek Plžík