Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 24.04.2024

V pondělí 15. dubna 2024 zavítalo na Fakultu filozofickou 90 žáků ze Střední školy Lomnice nad Popelkou. Středoškoláci tak měli unikátní možnost navštívit prostory univerzitního kampusu a strávit dopoledne s vysokoškolskými studenty. 

Samotná návštěva navazovala na několik výjezdů, které začátkem roku naši akademici podnikli v rámci programu Fakulta v pohybu. Tentokrát se ale role trochu prohodily – nehýbala se fakulta, ale lomnická výprava.

Početnou skupinu tvořili studenti 1. – 3. ročníků oborů Cestovní ruch a Nutriční asistent. Pro většinu z nich bylo setkání s vysokoškolským prostředím první zkušeností. Úvodem se seznámili s historií univerzity, vyzkoušeli si interaktivní kvíz nebo si prohlédli akademické taláry, které se používají se při slavnostních obřadech. 

V průběhu dopoledne pro ně byla připravena tři programová stanoviště. Anglisté je seznámili s anglickými idiomy a studenti pomocí obrázků skládali příběh. S historiky se prostřednictvím 3D skeneru dostali „pod kůži“ památkám a nakonec si každý vyrazil svůj vlastní pražský groš. Dopolední náplň uzavírali antropologové s krátkometrážním dokumentárním filmem Už není toho dechu a společně se studenty debatovali o důležitosti etnografie. 

Děkujeme za návštěvu a věříme, že se s některými středoškoláky za pár let setkáme v roli vysokoškoláků na Univerzitě Pardubice. 


Text: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE
Foto: Martin Lelek, FF UPCE

Published: 22.04.2024

Pedagožka a odbornice Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické UPCE Mgr. Marta Pató, Ph.D. získala ve čtvrtek cenu Magnesia litera za nejlepší překlad. Kniha Lászla Szilasiho Třetí most vyšla v květnu 2023 v nakladatelství Protimluv.

Proč jste si k překladu vybrala právě román Třetí most? 

Překladová literatura nabízí jedinečnou příležitost dozvědět se něco o světě druhých. Hledala jsem pro překlad knihu a perspektivu, která českého čtenáře provede světem, který je sice dokonale zakotven v maďarském myšlení a cítění, která se ale nebude číst z perspektivy jinakosti, ale naopak bude pracovat s empatií českého čtenáře, knížku, v níž se i český čtenář bude cítit jako doma. 

Působíte na Katedře literární kultury, jak jste se dostala k překládání z maďarštiny? 

Po absolvování bohemistiky na FF UK jsem nastoupila jako lektorka češtiny na Institut Slavistiky filozofické fakulty v maďarském Szegedu, zároveň jsem tam i studovala, překládat jsem začala téměř okamžitě, samozřejmě do šuplíku, k publikaci drobných překladů byla ještě dlouhá cesta. 

Profesně se věnujete literární historii a hungaristice, považujete tedy překládání za součást vaší odborné práce? 

 Samozřejmě, překladatel, stejně jako redaktor, je nedílnou součástí literárního provozu. Naše historicko-literární studia jsou zaměřená právě na literární kulturu. Považuji za správné, možná i nutné, abychom, chceme-li vyučovat, zároveň i tvořili. Jinak nám studenti taky nemusí věřit. Co se týče samotného překládání, není jedno, jakou knížku člověk překládá, zvláště pokud se jedná o jazyk, překlady z nějž vycházejí poměrně málo. Určitý rozhled a teoretická znalost prostředí je tedy jistě dobrou překladatelovou pomůckou. Na katedře se snažíme pěstovat ve studentech dovednost literaturu hloubkově číst, interpretovat a tvořit, překladatel nedělá nic jiného. Dobrá literatura má mimořádnou schopnost zachytit člověka ve své křehkosti a zároveň celistvě, v krásné literatuře čtenáři zůstává výpověď vždycky trochu skrytá, čtenář si ji odhaluje postupně, každý jiným tempem, jinými prostředky a uplatňuje empatii, fantazii a emoce, tedy stránky, bez nichž se žádný člověk ani společnost neobejde. Zejména má ale krásná literatura dar totálně pohltit svého čtenáře, takže dojem a zážitek se v něm skládá v komplexní, celistvé sdělení. Myslím, že krásná literatura není nahraditelná publicistickými informačními zprávami, ba ani dílčími vědeckými studiemi, které jsou jistě potřebné, ale nestačí k tomu, abychom se něco dozvěděli o našem světě. 

Kulisou románu je jihomaďarský Szeged se svými kultovními místy, kostely, náměstími a skrytými zákoutími, kde jste v letech 1997-2007 působila na tamní filozofické fakultě. Nejširší prostor věnuje autor románu Třetí most světu bezdomovců. Myslíte, že právě téma bezdomovectví může českého čtenáře zaujmout? 

Během překládání jsem si uvědomila, že překládat autora tak chytrého a důmyslného není zase až tak jednoduché, nakonec ale právě nedějové, meditativní, lyrické pasáže byly tím, čeho jsem si při překládání užila nejvíce a čím by knížka mohla asi, doufám, zvláště potěšit. Téma bezdomovectví je obecné, s bezdomovectvím se setkal každý z nás. Myslím, že je dobré, když se člověk alespoň zamyslí, třeba i prostřednictvím téhle knížky, která ho do života na ulici pořádně namočí, do jaké míry jsme, nebo chceme být, hluší a slepí, nejen vůči takovému jednomu bezdomovci.   


Marta Pató  
je odborná asistentka na Katedře literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Vzdělání získala v Praze (Mgr. Bohemistika FF UK, Mgr. Hungaristika FF UK) a v Brně (Ph.D. Teorie areálových studií FF MU). Deset let působila na Univerzitě v Szegedu jako lektorka češtiny. Odborně se věnuje české recepci maďarské literatury (Péter Esterházy, Péter Nádas, Sándor Márai). Je spoluautorkou dvousvazkového dvojjazyčného Soupisu hungarik v LA PNP (Budapest, 2018). Příležitostně se věnuje literární publicistice a překladům z maďarštiny (Ferenc Barnás, Zsuzsa Rakovszky, Zsuzsa Takács, Erzsébet Juhász, László Szilasi, Attila Bartis ad.).

László Szilasi je literární teoretik, esejista a docent maďarské literatury na univerzitě v Segedíně. Napsal řadu literárněkritických knih, studií a esejů. Beletrii se věnuje v posledním dvacetiletí, je držitelem řady domácích literárních cen.

Foto: Michaela Říhová a Jakub Hnevkovský

Published: 18.04.2024

Srdečně zveme všechny studující, zaměstnané i širokou veřejnost na promítání dokumentu Po prolomení ticha, které se uskuteční v pondělí 6. května od 17:00Divadle 29 (Svaté Anežky České 29).

Dokument sleduje příběh Marie-Luisy Purkrábkové, studentky herectví pražské DAMU, a její odvážný krok vystoupit s anonymními svědectvími o sexuálním obtěžování a zneužívání moci ve škole. Film mapuje její osobní zápas, spojený se snahou opustit roli oběti a nalézt vlastní identitu.

Po promítání následuje diskuse k tématu prevence sexuálního obtěžování a potřebě budovat bezpečnější prostředí na vysokých školách. Pozvání do debaty přijaly ombudsmanka FAMU Pavlína Jůnová a zástupkyně organizace Konsent Klára Kadár

Zúčastněte se společné diskuze a přispějte k budování respektujícího prostředí na naší univerzitě.

Akce je pořádána v rámci konceptu SAFE UPCE.

Anotace filmu: 

Ze dne na den se život Marie-Luisy Purkrábkové, studentky herectví pražské DAMU, obrátil vzhůru nohama poté, co nahlas vystoupila s anonymními svědectvími o sexuálním obtěžování a zneužívání moci ve škole. Její performance a posléze iniciativa s názvem NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET se stala rozbuškou v českém vysokoškolském prostředí a spustila vlnu odhalování podobných kauz na dalších školách.

Aby mohla v očích druhých obhájit své konání, musela Luisa přijmout status aktivistky a mluvčí tématu, které se dotýkalo jejích nejhlubších ran. Opustila svět herectví a ujala se nové, nečekané role, která ji však svými nároky uvěznila a dovedla k vyhoření.

Rok po performanci sleduje režisér filmu Luisu a její zápas tuto roli opustit a znovu nalézt samu sebe. Díky jejich blízkému vztahu film přináší neobyčejně niternou výpověď o tom, jakým následkům musí oběť sexuálního obtěžování čelit, pokud se rozhodne veřejně promluvit.

Více informací k dokumentu najdete na webu distributora, informace k akci pak na FB události

Published: 12.04.2024

V úterý 9. dubna pokračoval v bsitru Laborka cyklus debat Čaj o páté. Hosty odpolední debaty byli amerikanista a překladatel Michal Kleprlík z katedra anglistiky a amerikanistiky a Kateřina Březinová, amerikanistka a vedoucí Iberoamerického centra Metropolitní univerzity Praha.

Co znamená, když se řekne „stay woke“? Hrála „woke témata“ roli při posledních amerických volbách v roce 2020? Jak to bude ve volbách nadcházejících? O těchto otázkách a oba hosté intenzivně debatovali a dali prostor také návštěvníkům, kteří prostory zcela zaplnili.


Další setkání z cyklu Čaj o páté se koná 29. dubna 2024 v univerzitní aule. Na Univerzitu Pardubice zavítá lékař a záchranář Marek Dvořák.

Foto: Radek Plžík, Univerzita Pardubice

Published: 12.04.2024

Cílem taktického cvičení bylo prověřit spolupráci složek Integrovaného záchranného systému. 

V areálu Univerzity Pardubice se ve čtvrtek uskutečnilo taktické cvičení s názvem "Aktivní útočník" pod velením Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. Hlavním cílem těchto cvičení je především prověřit součinnost složek integrovaného záchranného systému v rámci mimořádné události. Obdobné cvičení se v minulosti uskutečnilo například v areálu Pardubické nemocnice, Gymnázia Mozartova či přímo na krajském úřadě v Pardubicích.

„Bohužel jsem se setkal s laickými názory, že podobná cvičení složek integrovaného záchranného systému jsou vyhazováním peněz. Já jsem naprosto opačného názoru a jsem rád, že jej potvrzují odborníci. Vzpomínám si na útok Anderse Breivika na norském ostrově Utøya, který byl šokem nejen pro norskou společnost, ale i pro celý svět. Na základě toho se začala konat podobná taktická cvičení i u nás. Každé podobné cvičení IZS, ať už se jedná o problematiku hromadné dopravní nehody, zásahu proti ozbrojenému pachateli či například pád letadla má velký smysl a rozhodně v nich budeme ve spolupráci s kolegy pokračovat i v dalších letech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Svým rozsahem bylo dnešní cvičení z hlediska krajské policie mimořádné. „Takto velké cvičení na téma aktivního útočníka organizujeme po čtyřech letech. Naposledy to bylo v roce 2020 v Pardubické nemocnici, kde to ale s ohledem na covid nebylo tak velké jako dnes. Před samotným cvičením proběhlo proškolení zaměstnanců školy na metodu utíkej, schovej se, bojuj (tzv. USB). Dnešní cvičení mělo ukázat nejen to, jak jako složky integrovaného záchranného systému umíme společně koordinovat naši činnost, ale hlavně, jaký dopad školení mělo na samotné zaměstnance Univerzity Pardubice, jelikož se musí velmi rychle rozhodnout, jak budou reagovat. Každé cvičení má pro nás velký smysl a především věřím, že v obdobných situacích budeme zůstávat jen u cvičení,“ řekl krajský policejní ředitel Jan Ptáček. Pardubičtí krajští policisté provádí školení na ochranu měkkých cílů již od roku 2011, kdy jím prošly stovky lidí především ze školských zařízení a státních institucí jako jsou finanční úřady, úřady práce nebo krajský úřad. Policisté za poslední roky vidí velkou změnu k lepšímu v přístupu různých institucí k nastavení vlastní bezpečnosti, kdy si již připouští rizika ohrožení.

Podle rektora Univerzity Pardubice měli studenti i zaměstnanci o zapojení velký zájem. Do cvičení se jich zapojilo více než 400 ze všech sedmi fakult. „Pro naši univerzitu je důležité být součástí takového cvičení. Pro nás je to jedinečná příležitost ověřit si znalosti získané na školeních na ochranu měkkých cílů přímo v prostorách univerzity s našimi studenty, zaměstnanci a se složkami Integrovaného záchranného systému. Chtěl bych poděkovat krajskému ředitelství Policie ČR Pardubického kraje za aktivní spolupráci při řešení bezpečnosti na Univerzitě Pardubice,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Mgr. Martina MACKOVÁ
vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

Mgr. Dominik BARTÁK
tiskový mluvčí Pardubického kraje

Published: 11.04.2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 

milé studentky, milí studenti

Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás zveme na setkání a diskuzi.

Přijďte v úterý 16. dubna na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. 

Máte otázky k problematice nového rozpočtu univerzity nebo k aktuální situaci na UPCE? 

Od 12:30 do 13:30 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické. 

Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE. 

Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice

Published: 08.04.2024

Přijměte pozvání na přednášku profesora Muñoze na téma Dvůr a etiketa habsburské španělské monarchie (16.-17. století): Španělská monarchie jako dvorská monarchie. 

Přednáška se uskuteční 23. dubna 2024 ve 14:00 v Historickém ústavu Akademie věd ČR (Prosecká 809/76, Praha 9) a prostřednictvím Zoom (pro připojení přes Zoom je třeba kontaktovat Mgr. Zuzanu Vařákovou, varakova@hiu.cas.cz). Profesor Muñoz představí nejen vývoj dvora habsburské španělské monarchie, ale postihne i hlavní prvky dvora jako královské domácnosti a královské rady, bude se věnovat dvořanům a královským geografům, a nastíní i dopad, který měl vývoj habsburského dvora na dvorskou etiketu a ceremoniál obecně. 

José Eloy Hortal Muñoz je docentem raně novověkých dějin na Univerzitě Rey Juan Carlos v Madridu. Jeho hlavním badatelským zájmem jsou politické dějiny habsburského Nizozemí v 16. a 17. století, bruselský a madridský dvůr v obou stoletích, královská garda španělských Habsburků a konečně královská místa a geografie. Mezi jeho hlavní práce patří monografie Las guardas reales de los Austrias hispanos (Madrid, 2013); a (společně s Gijsem Versteegenem), Las ideas políticas y sociales en la Edad Moderna (Madrid, 2016). Vydal také knihu Politics and Piety at the Royal Sites of the Spanish Monarchy in the Seventeenth Century (Turnhout, 2021); a spoluvydal (s René Vermeirem a Driesem Raeymaekersem) knihu A Constellation of Courts: The Households of Habsburg Europe, 1555-1665 (Leuven, 2014); a (s Áfricou Espíldorou García a Pierrem-Françoisem Pirletem), El ceremonial en la Corte de Bruselas del siglo XVII. Los manuscritos de Francisco Alonso Lozano (Brusel, 2016), která byla v roce 2019 oceněna cenou Henryho Pirenna.

Published: 01.04.2024

UPDATE: Apríl, nicméně 14. patro FF UPCE skutečně čeká rekonstrukce, jen budete muset oželet nafukovací hrad, pískoviště a dětské hřiště.

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice připravuje ve střednědobém horizontu rozsáhlou rekonstrukci. Prostory ve 14. patře budovy EA projdou zásadní proměnou, a to včetně střechy.

Výstavba zbrusu nové herní plochy má za cíl rozšířit možnosti rekreace a posílit pocit vzájemné soudržnosti a sounáležitosti napříč fakultou.

„Moderní rekreační zázemí bude obsahovat spoustu možností k odreagování,“ vyzdvihuje proděkanka pro vzdělávání FF UPCE Irena Reimannová. 

Rekonstrukce je inspirována úspěšnými projekty ze zahraničních univerzit a zároveň respektuje historické kořeny uplynulých dvaceti let existence fakulty. V nejvyšším patře budovy se v samotných počátcích nacházel děkanát, tehdy ještě Fakulty humanitních studií.

„Stejně jako naši pradávní předci, kteří se shromažďovali kolem ohnišť, aby si vyprávěli příběhy a navázali spojení, tak i moderní univerzita potřebuje hřiště jako symbolické místo setkávání pro intelektuální výměnu,“ vysvětluje etnolog Libor Dušek z katedry sociální a kulturní antropologie FF UPCE.

„Mimo jiné se můžete těšit na nafukovací hrad, opičí dráhu, bazénový koutek nebo pískoviště,“ dodává Irena Reimannová.

Stavební práce budou zahájeny letos v létě a potrvají přibližně jeden rok. Letní měsíce jsou pro projekty podobného charakteru ideální, neboť fluktuace studentů a zaměstnanců je v období prázdnin minimální a rekonstrukce tak nenaruší běžný provoz budovy. 


Přejeme vám hezký první aprílový den. 

Jan Pražák a Michael Novotný
Poradenské a propagační centrum FF UPCE

Video: Radek Plžík, Univerzita Pardubice

Published: 28.03.2024

Univerzita Pardubice (UPCE) oslaví třicet let od své přeměny z Vysoké školy chemicko-technologické. Výročí připomíná například venkovní výstava, která ukazuje, jak se za poslední tři desetiletí univerzita změnila. 

Výstava Tehdy a teď nabízí porovnání pohledů na současnost a minulost, kterou pomáhají zobrazit fotografie z univerzitního archivu. Velkoplošné panely s dobovými fotografiemi jsou instalované v univerzitním kampusu a areálu v části Doubravice. Nabízí dvojí pohled na podobu klíčových budov vysoké školy. V kampusu je možné si prohlédnout také historické fotografie budov Fakulty zdravotnických studií, Fakulty elektrotechniky a informatiky a Fakulty restaurování v Litomyšli.
„Univerzita Pardubice stojí na silných základech, které postavilo historicky v našem městě studium chemie. Nové fakulty daly naší univerzitě další moderní rozměr a nabídku vzdělávat se v širokém spektru oborů s kvalitním zázemím a v místě s dobrou dostupností,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek. 

Historie vysokého školství v Pardubicích sahá až do roku 1950, jako Univerzita Pardubice se škola prezentuje od 31. března 1994. Dnes nabízí na dnešních 7 fakultách studium ve více než 160 programech pro zhruba 7 tisíc mladých lidí. Největší historii má Fakulta chemicko-technologická, „nejmladší“ je Fakulta elektrotechniky a informatiky a početně nejmenší Fakulta restaurování v Litomyšli. 

Published: 28.03.2024

Univerzita Pardubice oslaví třicet let od své přeměny z Vysoké školy chemicko-technologické. Na univerzitní třicetiny studující i zaměstnance upozorní také některé výzvy akce Rozhýbejme univerzitu, která startuje symbolicky 1. dubna. Zapojte se do letošní výzvy a udělejte něco pro svoje zdraví!

Soutěž pořádá Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice a každý zájemce může s pohybem začít kdykoliv během měsíce dubna. Pro start v soutěži stačí uběhnout minimálně 2 kilometry, ujít 4 km nebo na kole ujet trasu 10 kilometrů.
V tom, jak dlouhou trasu urazí chůzí, během nebo jízdou na kole, budou soupeřit nejen jednotlivci, ale také fakulty a útvary. 

Celkovou délku pohybu za měsíc si univerzitní sportovci budou měřit pomocí mobilních aplikací. Výsledky se budou sčítat a průběžně zveřejňovat. Sledujte proto univerzitní web a sociální sítě.
Vítězný fakultní tým získá opět pohár a nejlepší jednotlivci odměny. Loni během této celouniverzitní akce celkem 420 nadšených sportovců uběhlo či ujelo rekordních 34 649 kilometrů. 

Připomeňte si loňské výsledky na https://www.upce.cz/akce-univerzity-pardubice-rozhybejme-univerzitu-mela-rekordni-ucast-i-vykony.