juraj_malicek_publikum.sk_182640.jpg

Published: 14.04.2022

Ve dnech 4. – 8. dubna 2022 hostila Katedra literární kultury a slavistiky v rámci programu ERASMUS+ dva renomované odborníky z Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie Filozofické fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře. Jde o pokračování spolupráce mezi oběma pracovišti zahájené již v roce 2019 hostováním pracovníků KLKS (Antonín Kudláč, Jiří Studený) v Nitře.

Nitranští hosté proslovili na pardubické univerzitě přednášky, kterými představili své aktuální výzkumné projekty. Doc. Mgr. Juraj Malíček, Ph.D. hovořil o uměleckých ztvárněních historické postavy Juraje Jánošíka, jež tvoří jeden z významných motivů novodobé kultury nejen slovenské, ale i české a polské. Mgr. Martin Boszorád, Ph.D., ředitel nitranského pracoviště, představil posluchačům základní teze své nové monografie o literárních mystifikacích, které dokumentoval konkrétními příklady z polistopadové slovenské beletristické produkce, a došlo i na porovnání s českým kontextem. Obě přednášky se setkaly s mimořádným zájmem přítomných studentů i akademických pracovníků a nalezly další odezvu v kuloárových diskusích.

Katedra literární kultury a slavistiky a Ústav literárnej a umeleckej komunikácie patří ve středoevropském prostoru mezi svým způsobem mimořádná pracoviště, podstata jejich činnosti totiž spočívá v účelně koncipované interdisciplinaritě, jež kontrastuje se současným trendem úzké oborové specializace. Přesto, že v českém vědeckém provozu není spolupráce se Slovenskem uznávána jako relevantní zahraniční odborná činnost, zájem o pokračování kontaktů nadále z obou stran trvá. Lze tedy doufat, že i v budoucnosti vydají tyto tradiční vztahy své inspirativní plody.