dsc_1812_181864.jpg

Published: 29.03.2022

Katedra cizích jazyků Fakulty filozofické pořádala letos ve dnech 21. – 23. března již tradiční Dny teorie a praxe. Na rozdíl od loňského online ročníku se všichni zúčastnění setkali v prezenční formě. Cílem nabízené série přednášek odborníků z praxe je přiblížit vybraná odborná témata studentům programu Německý jazyk pro odbornou praxi (NJOP) a dalším studentům zejména profesně orientovaných studijních programů.

V pondělí 21. 3. vystoupili v rámci Dne s kulturou a cestovním ruchem dva přednášející. PaedDr. Jan Mazuch, náměstek primátora města Pardubice, seznámil posluchače v přednášce Strategie rozvoje cestovního ruchu pro turistickou oblast Pardubicko s potenciálem našeho regionu v oblasti cestovního ruchu a kultury. Hovořil také o konkrétních realizacích projektů v současnosti. Bc. Václav Prchal, vedoucí cestovního ruchu Třebíč a manažer destinace Třebíčsko, zaměřil svou přednášku Německý jazyk v cestovním ruchu na otázky týkající se německy mluvící turistické klientely na Třebíčsku a nutnost vícejazyčné vybavenosti pracovníků v této oblasti. Jako absolvent pardubické germanistiky promluvil o osobním kariérním rozvoji, který ho zavedl na tuto pozici.

Úterní přednášky se konaly pod společným názvem Den s firemní praxí a úředním překladem. S tématem Připravenost kandidátů u pohovorů a na co si dát pozor zahájila program Mgr. Pavla Jelínková, HR manažer pro ČR u firmy Schaeffler. Na prezentaci praktických zkušeností z oblasti personalistiky navázala živá diskuze se studenty. Současným trendem v požadavcích na uchazeče o pracovní pozici je nejen odbornost, ale také schopnost vícejazyčné komunikace. Mgr. Bc. Jan Mašarák seznámil studenty v přednášce Úřední překlad z němčiny – z praxe soudního překladatele s obecnými zásadami úředního překladu a praktickou část zaměřil na překladatelská úskalí a dilemata. Závěrem vystoupil s přednáškou Export zahraniční firmy v době pandemie absolvent pardubické germanistiky Adam Stačina, M.A., manažer exportního oddělení firmy BIO PLANÉTE Öhmühle Moog GmbH. Představil nové firemní strategie rozvíjené v době omezených možností exportu a upozornil na nutnost vícejazyčných kompetencí na pozici manažera.

Středa, Den se ŠKODA AUTO, byla věnována jedné z firem, kde studenti NJOP vykonávají praxe na základě Rámcové smlouvy o spolupráci. Mgr. Tereza Navrátilová v Kariérní přednášce seznámila studenty s možnostmi stáží, trainee programů a absolventských pozic. Ing. Martina Zimmermann, MBA a Mgr. Natália Hudecová, MBA prezentovaly téma Diverzita ŠKODA AUTO. Cílem podpory rozmanitosti je nejen prosperita velkého koncernu, ale i spokojenost jednotlivých zaměstnanců.

Společným jmenovatelem celého přednáškového cyklu byla fundovanost přednášejících, atraktivita a aktuálnost témat a otevřené otázky studentů. Mnohostrannost v odbornosti, komunikaci a přístupu k řešení jsou dobrými možnostmi, jak se vypořádat s výzvami v akademickém světě i profesní praxi.