dsc_0079_186012.jpg

Published: 17.06.2022

Největší akce popularizující vědu, pořádaná Univerzitou Pardubice, s názvem Vědecko-technický jarmark se po dvouleté pauze vrátila do centra Pardubic.

Pernštýnské náměstí praskalo ve švech, děti i dospělí se mohli celý den formou interaktivních ukázek seznámit s mnoha vědeckými disciplínami.

Fakulta filozofická vtáhla návštěvníky o několik stovek let zpátky do historie. Zájemci poznávali, co měli ve znaku kloboučníci, rukavičkáři nebo barvíři. Zároveň se dozvěděli, že kdo nebyl členem cechu, nemohl provozovat řemesla.

Děti i dospělí potrápili své mozkové závity při luštění zapeklitých německých názvů měst. Někteří si dokonce pomáhali písní „Žádnej neví, co sou Domažlice, žádnej neví, co je to Taus.“

Největším lákadlem byla ražba malého groše. Tato drobná stříbrná mince byla zavedena do oběhu na počátku vlády císaře Rudolfa II. a patřila k nejběžnějším mincím rudolfínské doby. Bylo to vůbec poprvé, kdy se čeština v této podobě uplatnila na mincích.

Akce, která odstartovala letní popularizační aktivity univerzity, byla pořádána v rámci městských slavností Zrcadlo umění. Pokud jste za námi nestihli dorazit, v srpnu máte další šanci nás potkat ve Sportovním parku.