img_0622_204416.jpg

Published: 09.06.2023

Mám takový pocit, že jsme trochu zapomněli na letošní Sociocon. Proto přinášíme krátké ohlédnutí.

Tradiční studentská konference katedry sociální a kulturní antropologie FF UPCE se letos uskutečnila již počtrnácté. Celodenní program v Divadle D29 nabídl atraktivní diskuse, prezentace celoročních výzkumů našich antropologů či dokumentární a absolventské filmy.

Návštěvníci nahlédli do tajů každodenního života Masajů v severní Tanzánii, byli svědky doby osamění seniorů za koronaviru nebo z jeřábů domů shlíželi na ženy v továrnách.

Představeno bylo několik publikací, za zmínku stojí kolektivní monografie Na křídlech aztéckého orla nebo kniha Po stopách lidojeda.

Premiérovou ochutnávku přinesly Portréty války, krátkometrážní vizuálně-antropologické snímky, jež jsou tvůrčím interkulturním dialogem, reflektujícím současné životy našich ukrajinských sousedů.

Celý program zakončil koncert uskupení HUKU – hudba v různých kulturách v podání našich studentů. Na energii písně Paš o Paňori budou návštěvníci letošního ročníku dlouze vzpomínat.

Akce byla součástí Multikulturního týdne Pardubice a neobešla by se bez institucí a partnerů, kterých si vážíme a dlouhodobě s nimi spolupracujeme:

• Statutární město Pardubice
  • Divadlo D29
  • ​Kalyna – Komunitní uprchlické centrum, z. s.
  • Institut Paměti národa Pardubice

Foto: Dorota Zapaľačová