S lékařem Markem Dvořákem praskala univerzitní aula ve švech

Published: 30.04.2024

Pardubák, který „narval“ aulu. Lékař a záchranář letecké záchranné služby Marek Dvořák navštívil 29. dubna Univerzitu Pardubice v rámci další debaty cyklu Čaj o páté. Bylo to vůbec poprvé, kdy byl hostem rodák z Pardubic, a na zájmu diváků to bylo znát.

Marek Dvořák má velmi osobitý a svérázný projev, už od prvních okamžiků tak bylo zřejmé, že se debata ponese ve svižném tempu a humorném duchu.

„Chtěl jsem být policistou, to trvalo do mých osmi až devíti let. Na kole jsem měl houkačku, jezdil jsem po pardubickém sídlišti Dubina a zastavoval jsem děti za to, že jedou moc rychle,“ vyprávěl s úsměvem Marek Dvořák.

Na základní škole absolvoval kurz první pomoci u Českého červeného kříže a už v té době se rozhodl, že se místo policisty nakonec stane lékařem urgentní medicíny. Momentálně kombinuje práci u pozemní a letecké záchranné služby v Hradci Králové a na urgentním příjmu v Motole.

Letecká záchranná služba se od běžné „záchranky“ zas tolik neliší, vybavení je víceméně totožné. Jsou ale místa, kdy se vrtulník vyplatí nasadit – typickým příkladem jsou zásahy v nepřístupném terénu. Princip je takový, že vrtulník by měl letět tam, kde má nějaký benefit.

Vzhledem velkému zájmu diváků převzali mikrofon lidé v sále a jeden za druhým pokládali Marku Dvořákovi různé dotazy. Jak odpočívá po náročných případech? Marek Dvořák se usmál a s humorem sobě vlastím odpověděl, že on moc odpočívat neumí. Vzápětí ale dodal, že si mu s tím nejvíce pomáhá jeho žena a děti.

Mezi diváky seděli budoucí záchranáři, ale i pacienti, které pan doktor zachránil. Diskuse se tak několikrát z veselé vlny stočila i k vážnějším tématům.

„Když v sobě najdete přesvědčení a sami sobě věříte, že něco dokážete, tak ono to většinou skutečně dobře dopadne,“ uvedl Marek Dvořák.

Na otázku, zda má nějaký rituál, který ho přepne zpět do reálného světa, Marek Dvořák odpověděl: „U každého pacienta chci udělat maximum, abychom si ve chvíli, kdy z místa zásahu odlétáme, byli jistí, že jsme udělali vše, co šlo. To je ten rituál.“

Zájem diváků byl opravdu obrovský, kromě zcela zaplněné auly byla zpřístupněna i posluchárna pro diváky, kteří se z kapacitních důvodu do hlavního sálu nevešli. Ti mohli sledovat živý přenos a pokládat své otázky. V samotném závěru se Marek Dvořák setkal i s nimi.

Děkujeme všem za velký zájem a omlouváme se těm, na které se bohužel nedostalo.

Poslední debata letního semestru se koná 7. května 2024 v univerzitní aule. Hosty budou Eva a Marek Adamczykovi.

Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice
Text: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE