Publikováno: 08.11.2024
Michal Horák píše chytlavé písničky o věcech, které ho baví, a mezi jeho silné zbraně patří především autentický slovní humor a schopnost vystihnout vtipné životní situace. Stejně jako jeho písně i Michal sám srší pozitivní energií a dobrou náladou, což prokázal i při podzimní debatě Čaje o páté, v úterý 5. listopadu.
Hudbě se Michal Horák věnuje od svých třinácti let a za tu dobu si dokázal vybudovat silnou posluchačskou základnu. Do univerzitní auly dorazili v úterý odpoledne především studentky a studenti, pro které jsou Michalovy folkové hity dobře známé. Ve své dosavadní hudební kariéře vydal tři alba, získal ocenění Objev roku v anketě Zlatý slavík 2021 nebo obdržel nominaci na hudební Cenu Anděl.
Někoho by mohlo překvapit, proč je písničkář hostem debaty zasazené do univerzitního prostředí. Pojítek je ovšem dost – většina jeho písní byla nahrána v Pardubicích, často čerpá z historek z dob studia, a navíc je Michal Horák i doktorandem katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Většina rozhovoru se přirozeně točila kolem hudby a procesu skládání. Michal během svého působení na hudební scéně vydal už mnoho písní, a proto se nabízela otázka, zda je nějaké téma, které zpracovávat nechce.
„Já se ničemu záměrně nevyhýbám, když mě nějaké téma osloví, tak o něm písničku napíšu. Zá tématem si ale vždycky musím stát a své písničky a veřejné vystupování si obhájit,“ říká Michal Horák.
Na otázku, zda se ve své tvorbě opakuje, odpovídá: „To je problém každého autora. V tu chvíli je fajn spolknout svoje ego a nechat do toho vstoupit někoho jiného. Může se stát, že se člověk zacyklí, ale že bych chtěl s hudbou přestat, to asi ne. “
Příjemným osvěžením debaty byly dva hudební vstupy, v nichž zazněly skladby, které si publikum samo vybralo – například „V 7:25“, „Hej teto!“ nebo „Děda Jára je boss.“
Debata přeskakovala mezi různými tématy, dotkla se i Michalovy spolupráce s nadačním fondem Světluška. Diváci pokládali spoustu dotazů, včetně nabídky uměleckého tlumočení hudby do znakového jazyka. Publikum se dozvědělo i řadu bizarních historek z hudební branže, Michal prý na ně má zvláštní talent. Zaujala především ta, kdy byl jako host pozván do televizní debaty o závodech Formule 1, o kterých neví vůbec nic. Zato se Michal skvěle vyzná v motorkách, protože je vášnivým sběratelem strojů Jawa.
Další setkání z Cyklu Čaj o páté se uskuteční 2. 12. 2024 od 17:00 v univerzitní aule. Hosty budou olympionici Martin a Petr Fuksovi.
Foto: Jan Chlad
Text: Jan Pražák, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice