Historie se na Univerzitě Pardubice vyučuje sice teprve od roku 1999, ovšem během krátké doby jsme se vypracovali natolik, že dnes nabízíme studium bakalářského i magisterského oboru Historie s dílčími specializacemi. Disponujeme doktorským studiem a máme právo habilitačního a profesorského řízení. Působí u nás na tři desítky učitelů, pravidelně řešíme grantové projekty, pořádáme mezinárodní konference (jednou za dva roky tzv. Pardubické bienále) a vydáváme časopis Theatrum historiae. Naši studenti jsou v republice vidět, často studují v cizině a ti nejlepší už publikují výsledky svých výzkumů v prestižních časopisech.
Bakalářské studium
HISTORIE |
specializace Archeologie |
specializace Archivní studia |
specializace Kulturně historická studia |
specializace Ochrana hmotných památek |
Navazující magisterské studium
HISTORIE |
specializace Archivní studia |
specializace Dějiny literární kultury |
specializace Gender History |
specializace Kulturně historická studia |
specializace Kulturně historická studia slovanských zemí |
specializace Péče o kulturní dědictví |
specializace Soudobé dějiny |
Doktorské studium
Historické vědy (prezenční i kombinované studium) |
Historical Sciences (prezenční i kombinované studium) |
Studijní materiály
Připravili jsme pro vás interaktivní učební pomůcky a studijní materiály ke kulturním dějinám
Věda a výzkum
Naše konference
Pravidelně pořádáme adventní kulatý stůl a pardubické bienále
Naše vědecké projekty
Řešíme celou řadu projektů.
Akce pro veřejnost
Každoročně organizujeme přednáškové a výukové cykly.
V současnosti se jedná o tyto akce:
Publikační činnost
Vědecký časopis:
Od roku 2006 vydáváme časopis Theatrum historiae.
Publikační činnost:
Vydali jsme již celou řadu publikací.
Výroba skla a jeho import (13.-18. století)
Přiřjměte pozvání na prezentaci knihy Regional Glass production and imports in Central Europe in the 13th-18th centuries. Part II: Chrudim, jejímiž autory jsou Jan Frolík, Jan Musil, Dana Rohanová a další. Akce se koná pod záštitou Univerzity Pardubice v Regionálním muzeu v Chrudimi dne 11. dubna 20…
Cyklus přednášek pro veřejnost (Historie)
Ústav historických věd zve zájemce (nejen) o historii na Cyklus přednášek věnovaný dějinám Pardubic, východních Čech ale i širším problémům českých a světových dějin. Přednáška doc. Kubeše z Cyklu přednášek ÚHV je z důvodu nemoci zrušena. Náhradní termín bude ve středu 20.12.2009 v 16:30 v místnost…
Profesor Jan Royt hostem ÚHV (23. května)
V úterý 23. května 2023 se sejdou akademici a studenti ÚHV na kolokviu s profesorem Janem Roytem, dlouholetým badatelem a uznávanou autoritou v oblasti dějin umění. Profesor Royt se zaměřuje zejména na středověké a raněnovověké umění, stejně jako i na téma laické zbožnosti, křesťanské ikon…
Dr. Homolová v Památníku Zámeček
Kolegyně Mgr. Dita Homolová, Ph.D. vystoupí s přednáškou v Památníku Zámeček 24. května 2023. Přiblíží problematiku šlechty v období první republiky a za druhé světové války. Přednáška proběhne ve středu 24. května od 18:00 v kinosále Památníku Zámeček, vstupné je 50 Kč. Mgr. Dit…
Akademická obec Ústavu historických věd
Vedení Ústavu historických věd svolává na úterý 30. 11. 2021 od 10:00 akademickou obec Ústavu historických věd. Vzhledem k panující pandemické situaci přesouváme událost do virtuálního prostoru. Připojit se můžete přes MS Teams. https://bit.ly/3HTgIes Důvodem konání je diskuse nad…
Novinky
Prof. Muñoz o etiketě a dvoře španělských Habsburků
Přijměte pozvání na přednášku profesora Muñoze na téma Dvůr a etiketa habsburské španělské monarchie (16.-17. století): Španělská monarchie jako dvorská monarchie. Přednáška se uskuteční 23. dubna 2024 ve 14:00 v Historickém ústavu Akademie věd ČR (Prosecká 809/76, Praha 9) a prostřednictvím Zoom (…
O mincích a měnové kaládě. Videopodcast s prof. Petrem Vorlem
Shlédněte nový videopodcast, natočený na pardubickém zámku s profesorem Petrem Vorlem. Dozvíte se mnohé o oběhu peněz, jejich (vrtkavé) hodnotě a různých nebezpečích, ohrožujících měnovou stabilitu. Profesor Vorel, který se tématu dlouhodobě věnuje, vysvětluje měnovou politiku Habsburků, ale i kroky…
Šlechta za okupace
Osudy šlechty v českých zemích v období Mnichova a nacistické okupace se aktuálně věnuje několik zajímavých událostí: Dne 22. září 2023 připomněla konference s názvem „Ve znamení tří deklarací“ osudy bývalé šlechty v době nacistické okupace Československa Německem. Konference, která se konala na p…
O geniu loci s F. Šebkem (22. května 2023)
Dr. František Šebek bude hostem setkání, jež organizuje senátorka Miluše Horská 22. května od 16 hodin na půdě Základní a praktické školy Svítání (Klášterní 52, Pardubice). Protože je dr. Šebek znalcem pardubické historie nad jiné povolaným, promluví o geniu loci právě toho místa, ve které…
Osobnost Viléma z Pernštejna je mnohovrstevná, říká historik Petr Vorel
Vilémovi z Pernštejna může dnešní krajské město děkovat. A taky to dělá. Celý rok si i vy můžete připomínat 500 let od úmrtí velkého podnikatele své doby. Podle historika Petra Vorla se Vilém dá považovat za druhého zakladatele Pardubic. „První středověké založení souvisí s rodem pánů z …