obrazek-munoz094234.jpg

Published: 08.04.2024

Přijměte pozvání na přednášku profesora Muñoze na téma Dvůr a etiketa habsburské španělské monarchie (16.-17. století): Španělská monarchie jako dvorská monarchie.

Přednáška se uskuteční 23. dubna 2024 ve 14:00 v Historickém ústavu Akademie věd ČR (Prosecká 809/76, Praha 9) a prostřednictvím Zoom (pro připojení přes Zoom je třeba kontaktovat Mgr. Zuzanu Vařákovou, varakova@hiu.cas.cz). Profesor Muñoz představí nejen vývoj dvora habsburské španělské monarchie, ale postihne i hlavní prvky dvora jako královské domácnosti a královské rady, bude se věnovat dvořanům a královským geografům, a nastíní i dopad, který měl vývoj habsburského dvora na dvorskou etiketu a ceremoniál obecně.

José Eloy Hortal Muñoz je docentem raně novověkých dějin na Univerzitě Rey Juan Carlos v Madridu. Jeho hlavním badatelským zájmem jsou politické dějiny habsburského Nizozemí v 16. a 17. století, bruselský a madridský dvůr v obou stoletích, královská garda španělských Habsburků a konečně královská místa a geografie. Mezi jeho hlavní práce patří monografie Las guardas reales de los Austrias hispanos (Madrid, 2013); a (společně s Gijsem Versteegenem), Las ideas políticas y sociales en la Edad Moderna (Madrid, 2016). Vydal také knihu Politics and Piety at the Royal Sites of the Spanish Monarchy in the Seventeenth Century (Turnhout, 2021); a spoluvydal (s René Vermeirem a Driesem Raeymaekersem) knihu A Constellation of Courts: The Households of Habsburg Europe, 1555-1665 (Leuven, 2014); a (s Áfricou Espíldorou García a Pierrem-Françoisem Pirletem), El ceremonial en la Corte de Bruselas del siglo XVII. Los manuscritos de Francisco Alonso Lozano (Brusel, 2016), která byla v roce 2019 oceněna cenou Henryho Pirenna.