Fakulta filozofická hostila zasedání Asociace děkanů filozofických fakult

Published: 07.06.2024

Fakulta filozofická hostila na konci května zasedání Asociace děkanů filozofických fakult.

Jednání se zúčastnily jako hosté prof. Michaela Hrubá (členka předsednictva Rady vysokých škol) a doc. Martina Hřebíčková (členka předsednictva Grantové agentury ČR zodpovědná za SHUV). Prof. Hrubá informovala o hodnocení výzkumných organizací, které čeká vysoké školy v roce 2025. Diskutovaly se plánované změny v tomto hodnocení oproti hodnocení, které proběhlo v roce 2020. Doc. Hřebíčková upozornila na blížící se termín obnovy části členů odborných panelů Grantové agentury ČR a vyzvala děkany a děkanky ke spolupráci na nominaci kvalitních a v oboru uznávaných osobností. Následně se diskutovaly některé aspekty fungování Grantové agentury ČR.

Zástupci filozofických fakult dále shrnuli vývoj vyjednávání o rozpočtu vysokých škol na rok 2025 a vyjádřili podporu aktivitám ČKR, RVŠ a Hodiny pravdy, která plánovala setkání v Praze na 3. června 2024. Děkani a děkanky se také navzájem informovali o postupu a stavu přípravy učitelských studijních programů v nových rámcových programech. Na závěr byly shrnuty novinky z jednání o novele vysokoškolského zákona, k němuž se nyní scházejí v parlamentu pozměňovací návrhy. Řada z nich není promyšlená a mohou vysoké školství poškodit. V této souvislosti se také diskutovaly přístupy jednotlivých fakult k počtu doktorandů a organizaci doktorského studia, které bude novelou výrazně změněno.

Popularizační vzdělávací akce Týden humanitních věd se bude i v roce 2024 konat na všech filozofických fakultách sdružených v asociaci. Tématem týdne bude motto Mít odvahu vědět.

Výkonný výbor asociace nově tvoří kromě předsedy Jana Stejskala (FF UPOL) a děkana FF UPCE Jiřího Kubeše také děkan FF ZČU David Šanc, protože příští zasedání se bude konat v listopadu 2024 v Plzni.