zdenkahkniha104364.jpg

Published: 09.10.2024

V září loňského roku proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 11. ročníku Studentské soutěže nakladatelství Academia. Odborná porota vybírala ze 40 přihlášených diplomových prací.

V kategorii Humanitní a společenské vědy zvítězila doktorandka ÚHV Zdeňka Horáčková s prací Spor o Piombino a jeho reflexe na císařském dvoře obhájenou na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice.

Nyní z této práce vyšla v nakladatelství Academia publikace s názvem Hra o Piombino. Česká a moravská šlechta ve sporu o italské knížectví (1603-1634)

Jak název napovídá, kniha pojednává o sporu o knížectví Piombino. Spor byl u císařského dvora ožehavým tématem už od přelomu 16. a 17. století a jeho vyřešení trvalo dalších třicet let. Pretendentů z řad italské šlechty, kteří chtěli získat říšské léno, bylo několik. V jednáních však nešlo jen o dědická práva. Zcela zásadně se v nich odrážela španělská velmocenská politika. Svou roli v této rozepři, která se dotýkala nejvyšších pater evropské politiky, sehráli i Polyxena z Lobkovic a olomoucký biskup, kardinál František z Ditrichštejna. Oba měli v řadách uchazečů své italské příbuzné, a u císařského dvora se tak stali jejich přímluvci.