dsc_2555_202150.jpg

Published: 19.04.2023

V pondělí 17. dubna zavítala na Univerzitu Pardubice paní Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult., stalo se tak v rámci projektu Čaj o páté. Přednáška s diskusí pod názvem Jaderná energie ve službách člověka přilákala velké množství zájemců, kteří zaplnili univerzitní aulu.

Dana Drábová své vystoupení zahájila krátkým historickým exkurzem, ve kterém shrnula uplynulých 130 let od objevení paprsků X Conradem Röntgenem, přes výzkumy Marie Curie-Skłodowské až po štěpení Uranu235.

„Mít milionkrát koncentrovanější oheň znamená mít milionkrát mocnější výbušninu, než jsou výbušniny konvenční,“ uvedla paní doktorka k možnostem zkoumání jaderných výbušnin.

Ve druhé části přednášky Dana Drábová otevřela otázky jaderné bezpečnosti. Připomněla jaderné havárie, dotkla se také stávající situace na Ukrajině a možností zneužití jaderné energie.

„O osudu jaderné energetiky nakonec rozhodne veřejné mínění, zda budou lidé jaderné energetice důvěřovat a nebudou se jí bát. Jaderná energie s námi je a bude, protože je součástí našeho vesmíru. Je na nás, abychom ji využili způsobem, kdy pro nás energie bude dobrým sluhou, a ne zlým pánem,“ uzavřela téma Drábová.

Závěr přednášky byl věnován kladným aspektům, především využití velkého množství tepla, které se objevuje při jaderných reakcích, pro výrobu elektrické energie. Pokud má být jaderná energie dlouhodobějším pomocníkem pro uspokojování energetických potřeb, je potřeba se více soustředit na slučování lehkých jader. Naše stále rostoucí starost o zmírňování vlivu člověka na klima tak vede k zintenzivnění zájmu o jadernou fúzi.

„Uvidíme, jestli budeme schopni energetický hlavolam, který před námi je, začít řešit s pomocí jaderné energie ve významnějším rozsahu, než jsme toho byli doposud schopni,“ dodala Drábová.

Celou přednášku po závěrečné diskusi uzavřela Dana Drábová pozitivní notou. Není třeba mít obavy, nakonec vše dobře dopadne, a pokud to tak nevypadá, tak to není konec.

Akci zorganizoval Michal Němeček, doktorand Fakulty filozofické, v rámci projektu Rozjeď to, který podporuje Univerzita Pardubice a Statutární město Pardubice.

Foto: Adrián Zeiner, Michal Němeček, Univerzita Pardubice
Text: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE