Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

den_valecnych_veteranu_2020_154482.jpg

Published: 26.10.2020

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice se i letos zapojuje do veřejné sbírky u příležitosti mezinárodního Dne válečných veteránů. Tradiční sbírka je již šestým rokem pořádána neziskovou organizací Post Bellum.

Na stovkách míst po celém Česku si lidé budou moci od začátku listopadu pořídit vlčí mák a vzdát tak úctu lidem, kteří na válečných frontách, v odboji i v novodobých konfliktech bojovali za svobodu a demokracii.

Den válečných veteránů se slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák, který je symbolem Dne válečných veteránů, pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

 

Veřejná sbírka probíhá od 1. do 30. listopadu. 

Sbírkové místo s kasičkou najdete v budově EA ve 12. patře před děkanátem FF UPa.

Letos výtěžek sbírky pomůže pamětníkům prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa ulehčit jejich každodenní starosti v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru a onemocněním covid‑19. Dobrovolníci obstarají hrdinům nákupy, různé pochůzky, zprostředkují odbornou pomoc nebo si s nimi jednoduše popovídají a pomohou zvládnout těžkou dobu domácí izolace.

Výtěžek sbírky umožní zdokumentovat a uchovat vzpomínky válečných veteránů ve veřejně přístupném archivu Paměť národa, aby jejich jedinečné příběhy nezmizely.

Sbírku je možné jednoduše podpořit on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz

 Přispějte 30 korun na pomoc hrdinům.


Post Bellum pomoc poskytuje prostřednictvím svého nově založeného Centra pomoci Paměti národa.Díky síti dobrovolníků napříč celou republikou dokáže pomoct skaždodenními starostmi,které sepro seniory mohou státskutečně obtížnými. Centrum pomoci Paměti národa umí zajistit nákupy čiobědy, vyzvednout léky, vyvenčit psa, obstarat odvoz klékaři nebo drobné pochůzky. Dokáže ale takézprostředkovat odbornou, například psychologickou pomoc. A vneposlední řadě pomáhajídobrovolníci zvládat pamětníkůmjejich domácí izolaci–díky telefonátům od lidí zCentra pomociPaměti národa se mohou pamětníci svěřit, sdílet svoje starosti i radosti, nebo si jednoduše jenpopovídat a být slyšet

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají. 

Více na www.denveteranu.cz   /   www.postbellum.cz / www.pametnaroda.cz