Arménie (n)a UPCE | Armenia at the University of Pardubice
Univerzita Pardubice, Studentská 84, Pardubice 532 10 kontakt

Prezentace výsledků archeologického výzkumu pardubických historiků, za osobní přítomnosti arménského velvyslance Jeho excelence Ashota Hovakimiana.

The presentation of the Pardubice University historians' archeological research with the personal presence of the Armenian Ambassador, His Excellency Ashot Hovakimian.

3. 5. 2022 | 10:45 hod. | místnost EB-E2

Akci je možné sledovat i on-line prostřednictvím MS Teams.

On-line přenos

Mezi 26. srpnem a 25. zářím 2021 se Univerzita Pardubice podílela v rámci projektu „Hayastan“ na průzkumu a dokumentaci archeologických nalezišť a architektonických památek v provincii Vayots Dzor ve východní části Arménie. Navázala tak na předchozí úspěšný projekt „Apostolus“ z let 2016 až 2019.

Studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice se podíleli na geofyzikálním průzkumu deseti archeologických, převážně pravěkých, nalezišť vybraných archeology Ústavu archeologie a etnografie Národní akademie věd republiky Arménie v Jerevanu, který je partnerskou organizací. Byla zkoumána naleziště v zázemí jeskyně s cílem nalézt soudobá sídliště. Další část prací se zabývala z 3D dokumentací vybraných památek a přírodního prostředí.

Jedním z výstupů projektu je také rekonstrukce tváří osob pohřbených v jeskyni, a to ve stejném období, kdy se zde připravovalo víno. Přímo v jeskyni proběhla v září 2021 prezentace rekonstrukce obličeje prvního z pohřbených mladíků. Rekonstrukce zbývajících tváří bude součástí akce Arménie (n)a UPCE.

Program akce

• 10:45 – 10:55 slavnostní zahájení (doc. Mgr. Jiří Kubeš, Ph.D. - děkan FF UPCE, J.E. Ashot Hovakimian - arménský velvyslanec)
  • 10:55 – 11:00 hudební vystoupení – Kateřina Lašová
  • 11:00 – 11:15 spolupráce Katedry věd o výchově FF UPCE a Univerzity v Jerevanu
  • 11:15 – 11:20 hudební vystoupení II. – Kateřina Lašová
  • 11:20 – 11:35 on-line zdravice z Jerevanu – Archeologický ústav
    • Boris Gasparyan (National Academy of Sciences of Armenia | Institute of Archaeology and Ethnography)
    • Artur Petrosyan (National Academy of Sciences of Armenia | Institute of Archaeology and Ethnography)
  • 11:35 – 12:00 výzkumy pardubických archeologů v Arménii (PhDr. Jan Frolík, CSc., Ústav historických věd FF UPCE, Ing. Jiří Šindelář a Mgr. Tomáš Belov – spolupracovníci přes geofyziku, 3D dokumentaci a rekonstrukci tváří)
  • 12:00 – 12:15 zážitky z expedice v Arménii (studentky Michaela Sedláčková, Daniela Ježdíková)
  • 12:15 – 12:30 diskuse

Akce se koná pod záštitou J.E. Ashota Hovakimiana, velvyslance Arménské republiky v České republice.
Under the auspices of H.E. Ashot Hovakimian, Ambassador of the Republic of Armenia to the Czech Republic.