UPCE

Zbyněk Vydra pro Historie.cs | Moskva slzám nevěří

13. 11. 2022

Jaká je současná mentalita ruského národa? Kde se vzalo ruské autoritářství, pocit ohrožení, nebo jejich rozpínavost? A jaký typ impéria Rusko představuje? Proč je územní prvek v ruském myšlení tak významný?

„Rusko roste od svého zrodu, pokud se podíváme na mapu a vidíme moskevskou Rus někdy v polovině 13. století, tak to byl stát, který byl velký asi jako Morava a od té doby se v podstatě stal tím, jak nabaloval další a další území, největším státem světa. Ruské impérium se formovalo jako impérium kontinentálního integračního typu. Rusové nikdy neměli zámořské kolonie, u kterých by si mohli říct: Tak my je prostě pustíme a tomu našemu jádru státu se nic nestane. Tam v podstatě je to všechno srostlé v jejich představě a Mikuláš I. říkal, že tam kde jednou zavlaje ruská vlajka, tak tam bude vlát napořád. Rusové se v té imperiální pýše prostě nejsou schopni smířit s tím, že ztratí nějaké území.“  

Vysvětlil Zbyněk Vydra, historik našeho Ústavu historických věd a odborník na dějiny Ruska v 19. a 20. století, který byl jedním z hlavních hostů pořadu. Historik je mimo jiné spolautorem publikace Dějiny Ruska, která se na konci listopadu dočká akutalizovaného vydání obohaceného o stručný výklad o souvislostech období mezi ruskou anexí Krymu v roce 2014 a další otevřenou agresí proti Ukrajině v únoru 2022.

Společně s ním v pořadu diskutovali český novinář a překladatel z ruštiny Libor Dvořák a Alexej Kelin, spoluautor Dějin Ruska 20. století. Pusťte si díl Moska slzám nevěří pořadu Historie.cs.