Foto: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta

Published: 15.02.2024

Dne 9. 2.2024 se v pražském Karolinu Univerzity Karlovy konalo slavnostní zahájení pětiletého projektu Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (CoRe), jehož součástí je i Fakulta filozofická Univerzity Pardubice.

There is a crack, a crack, in everything.
That’s how the light gets in.
-Leonard Cohen

Cílem konference bylo uceleně představit motivace, rozsah, interdisciplinární povahu, a v neposlední řadě i aplikovatelné výstupy projektu. Kromě klasických vědeckých výstupů, jako jsou prezentace na konferencích či vědecké články v recenzovaných časopisech, projekt nabídne i “evidence-based” podklady pro zákonodárce, osnovy pro školní kurzy, či vzdělávací programy v podobě her. Všechny výstupy si přitom kladou za cíl pomoci české společnosti budovat odolnost vůči krizím, jako je klimatické změna, nukleární válka, nebo rostoucí politická polarizace.

Projekt zastřešuje devět “výzkumných záměrů”, které dohromady sdružují přibližně 200 výzkumnic a výzkumníků z deseti významných českých vědeckých institucí. Mezi členkami a členy projektu můžeme najít filozofy, sociology, religionistiky, ale i programátory, matematiky, nebo právníky.

Konference se zároveň zúčastnili zástupci Evropské komise, Mezinárodní vědecké rady, a Ministerstva školství a tělovýchovy. MŠMT projekt financuje částkou 500 000 000 Kč, což z projektu činí jeden z 26 excelentních vědeckých výzkumů, které se v Česku nyní realizují.

Za Fakultu filozofickou UPCE se projektu účastní:

• Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D.
  • doc. Laura Candiotto, Ph.D.
  • doc. Ondřej Beran, Ph.D.
  • Mgr. Myrthe Bartels, Ph.D.
  • Mgr. Silvia Caprioglio Panizza, Ph.D.
  • Mgr. Lesley Jamieson, Ph.D.
  • Mgr. Niklas Forsberg, Ph.D.
  • Mgr. Serhij Kiš

Foto: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
"Název a registrační číslo projektu: „Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti“, Reg. č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004595"