UPCE

Večer nabitý poezií a slam poetry

19. 5. 2022

Zaplněné sedačky pardubického divadla. Nervozita ve vzduchu. Horko a jeden osamělý mikrofon stojící uprostřed prázdného jeviště. I tak by se dala popsat atmosféra před zahájením večera autorské poezie a slam poetry v Divadle 29. 

Viktor Němec, student Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, pořádá již druhým rokem autorská čtení místního básnického klubu Poezie o páté. Když se objevila možnost zapojit se do kulturní výzvy projektu Rozjeď to, neváhal a zorganizoval večer plný autorské poezie a slam poetry.   

Program odstartovala trojice mladých básníků – Jan Češík, Vojtěch Stieber a Eliška Nechvátalová. Autoři osobitým způsobem přednesli svou tvorbu a postupně balancovali mezi vážnými a veselými básnickými motivy. Podle toho, z čeho předčítali, mohli diváci poznat, zda se jedná o novější, či starší tvorbu – papírové lístečky, archy papíru a mobil.  

V druhé části večera vystoupili Tali a Anatol Svahilec, vlajková loď české slam poetry. Slam poetry vznikla v polovině 80. let v Americe a od té doby se rozšířila po celém světě. Autoři-performeři se soustředí na to, co sdělují a jakým způsobem to sdělují. Slam poetry zároveň stojí na pomezí poezie a divadla. Pardubice tak měly jedinečnou příležitost zažít slamovou arénu, ve které mezi sebou soutěží dva slameři a získávají body od publika. Diváci se přenesli do školy v přírodě, dozvěděli se, co dělají úspěšní lidé, nebo zažili dobrodružnou cestu s nákupem domů.   

Kdo na akci zavítal, ten si prodloužil život o několik let, neboť bezprostředním výbuchům smíchu se nedalo odolat.  

Jan Pražák
Poradenské a propagační centrum FF UPCE