Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

studentky_univerzity_pardubice_uspely_v_celostatni_historicke_soutezi_archiv_hrebikova_horackova_158459.jpg

Studentky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice výrazně uspěly v Celostátní studentské vědecké konferenci Historie 2020. Veronika Hřebíková a Zdeňka Horáčková se svými studiemi získaly 2. a dělené 5. - 7. místo mezi nejlépe hodnocenými pracemi. Jejich příspěvky se budou navíc publikovat v odborném časopise.

„Držíme laťku hodně vysoko, což je pro Univerzitu Pardubice a zejména pak pro Ústav historických věd vynikající zpráva. Pardubičtí historikové jsou opět právem pyšní, neboť v nastoleném trendu pokračuje i další generace studentů. Z účastníků této soutěže se pravidelně rekrutují naši doktorandi a tato zkušenost jim pomáhá nastartovat jejich vědeckou kariéru,“ říká doc. Mgr. Jiří Kubeš, Ph.D., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Porota kvůli pandemické situaci hodnotila audio či videoprezentace příspěvků. Posuzovala předložené práce z pohledu originality volby a metodického pojetí tématu, využití archivních pramenů, jejich kritické zhodnocení a výběr literatury. Odborníci hodnotili i stylistickou a jazykovou úroveň zpracovaného textu.

Hned dvě ceny získala Veronika Hřebíková. Porota jí za příspěvek „Císařský vyslanec Josef Klement z Kounic na cestě po jižním Švédsku a východním pobřeží Dánska v létě roku 1776“ udělila druhé místo. Její odbornou práci vedl děkan Jiří Kubeš, který se specializuje na dějiny raného novověku a zejména na dějiny habsburských panovníků a jejich dvorů. Veronika Hřebíková si zároveň odnesla zvláštní ocenění jako autorka druhé nejlepší práce v soutěži o Cenu Josefa Šusty za rok 2020.

Mezi deseti nejlépe hodnocenými pracemi, na 5. - 7. místě, skončila také studie „Kardinál Ditrichštejn a jeho vztahy k římské kurii ve světle dopisů tří papežských nunciů (1621-1634)“ studentky Zdeňky Horáčkové. Autorka svou práci konzultovala s doc. Pavlem Markem z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který se zabývá dějinami raného novověku a dějinami Španělska.

Celostátní studentská vědecká konference Historie se koná každý rok už od počátku 90. let minulého století. Každé historické pracoviště na ni má právo vyslat maximálně dva příspěvky. Vysokoškoláci, kteří mohou studovat na Univerzitě Pardubice historii od roku 2001, se pravidelně dostávají do první desítky. Soutěž vyhráli před třemi lety, o rok později získali Cenu Josefa Šusty. V roce 1997 tuto soutěž vyhrál také současný děkan Fakulty filozofické Jiří Kubeš.

Pardubice 22. ledna 2021                                           

 

                                                                                           Mgr. Martina Macková

vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice