Přednáškový cyklus Vybrané otázky umělé inteligence
-

Katedra filosofie a religionistiky FF UPCE zve a zájemkyně a zájemce z řad široké veřejnosti i Univerzity Pardubice na přednáškový cyklus Vybrané otázky umělé inteligence.

Během posledních let dochází na poli umělé inteligence (AI) k výraznému posunu. Zejména rozvoj generativních konverzačních nástrojů (např. ChatGPT, Copilot, Bard, Claude) a generátorů obrázků (např. Midjourney, DALL-E, Deeply Vision) vzbudil značnou pozornost i v akademickém prostředí. Kurz Vybrané otázky umělé inteligence si klade za cíl tento vývoj reflektovat a vytvořit na univerzitě takové prostředí, které akademické obci umožní smysluplně začlenit umělou inteligenci do svého fungování a vést o ní informovanou diskusi.

Kurz je koncipován jako série přednášek, které prozkoumávají rozličné aspekty této dynamicky se rozvíjející oblasti. Témata budou pokrývat, mimo jiné, následující oblasti ve vztahu k AI: technická stránka, proměny vzdělávání, právní aspekty, filozofická reflexe, etika AI, využití ve výzkumu, vztah k humanitním vědám a podobně. Přednášejí jak lidé z UPCE, tak externí hosté.

Kurz je otevřený a netřeba se na něj registrovat. Studentky a studenti si ale kurz mohou zapsat za 3 kredity.

On-line v MS Teams

Program:

• 23. 9. 2024 | Petr Doležel - Úvod do umělé inteligence/užití AI v průmyslu
  • 30. 9. 2024 | Ondřej Krása - Rizika AI: Poslední vynález lidstva? I
  • 7. 10. 2024 | Ondřej Krása - Rizika AI: Poslední vynález lidstva? II
  • 14. 10. 2024 | Vladimír Fišera - Démon AI. Jak se učit (myslet) v době umělé inteligence?
  • 21. 10. 2024 | Martin Vraný (host) - (Ne)přátelské převzetí: AI aplikace v businessu
  • 28. 10. 2024 | -- STÁTNÍ SVÁTEK --
  • 4. 11. 2024 | Kateřina Mazurová - AI nástroje pro práci studenta
  • 11. 11. 2024 | Lucie Alalu (host) - Lidská práva a důstojnost v době umělé inteligence
  • 18. 11. 2024 | Barbora Kovářová a Leoš Bednář (host) - Umělá inteligence a práva autorská
  • 25. 11. 2024 | Laura Candiotto - Do we understand what AIs do to us?
  • 2. 12. 2024 | František Válek - AI v humanitních vědách/AI a sociální konstrukce reality
  • 9. 12. 2024 | Veronika Kolínová a Tomáš Zach - Studium a používání AI na UPCE
  • 16. 12. 2024 | Petr Hájek - Nedávné pokroky v oblasti velkých jazykových modelů