osmickyakce111566.jpg
budova EB, učebna E2 kontakt

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice připravila pro akademickou obec i veřejnost v průběhu roku 2018 přednášky v kontextu událostí fenoménu „osmičkových výročí“ roku 2018 od středověku až do současnosti.

V pondělí 29. října proběhne přednáška: Rok 1938 v Československu a ve světě (doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D.)

Rok 1938 byl nabitý událostmi jak ve světě, tak v Československu. Ve Španělsku probíhala občanská válka, do níž přes rozhodnutí Společnosti národů o nevměšování zasahovaly i další země. Japonsko pokračovalo ve svém útoku proti Číně, proti čemuž Společnost národů také nedokázala účinně zasáhnout. V březnu 1938 došlo k obsazení Rakouska Německem, a poté přišlo na řadu Československo. Výrazně oživila činnost Sudetoněmecká strana, postupující v souladu s pokyny z Německa, a československá vláda byla nucena čelit stále novým požadavkům a provokacím. V letních měsících Hitler vystupňoval nátlak na západní demokratické státy, jež pod hrozbou válečného střetu ustoupily ve věci československého pohraničí, zdánlivě ve prospěch zachování míru. Mnichovská dohoda znamenala začátek tzv. druhé ČSR, jež musela řešit odstoupení pohraničních území a péči o desítky tisíc uprchlíků ze Sudet, nejen Čechů, ale také židů a německých antifašistů. O své územní nároky se přihlásilo Polsko a Maďarsko. Slovensko a Podkarpatská Rus získaly autonomii, jež se stala předzvěstí úplného zániku posledního demokratického státu v tehdejší střední a východní Evropě.