Noc vědců 2024 byla inspirovaná Kafkou

Published: 30.09.2024

Vše kolem nás neustále prochází proměnou a vývojem, a proto se i letos proměnila Noc vědců na jedinečnou oslavou vědy – a my jsme byli u toho.

Filosofové přemýšleli nad slavným experimentem Galilea Galileiho, který podle legendy shazoval různé předměty z šikmé věže v Pise, aby zjistil, který z nich dopadne rychleji. Na nakloněné rovině návštěvníci pozorovali chování těžší a lehčí kuličky, a nakonec odhalili, zda se obě kutálejí stejnou rychlostí. Pro ty hloubavější byla připravena i zajímavá ukázka vývoje umělé inteligence při překladech poezie Christiana Morgensterna.

Na druhém stanovišti katedry literární kultury se Franz Kafka zatoulal do světa pohádek. Ležérně rozvalený kafkobrouk pozoroval všechny zvědavce, kteří se za tmy a při zvuku psacího stroje pokoušeli pomocí UV baterek najít neviditelné brouky v pohádkových kulisách. Úspěch jejich pátrání dokazovalo množství malých Kafků, kteří se po celý večer potulovali po chodbách areálu Univerzity Pardubice v Doubravicích.

Děkujeme, že jste dorazili i navzdory nepříznivému počasí, a těšíme se na vás opět příští rok.

Text a foto: Jan Pražák, Poradenské a propagační centrum FF UPCE