Mladí umělci se představili Pardubicím

8. 6. 2022

Kresby, plakáty, potištěné plátěné tašky a samolepky zaplnily v pátek a v sobotu stánky prvního pardubického art marketu. 

Jakub Seidl, student Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, se odmala věnuje kresbě a v posledních letech se specializuje na digitální tvorbu. Jako jeden z dalších studentů zvedl hozenou rukavici v projektu Rozjeď to a uspořádal Zhruba Pardubický Art Market

Inspiraci našel v zahraničí, kde je koncept prodejních stánků s uměním běžnou praxí. V rámci dvoudenní akce na třídě Míru představila svou tvorbu pětice mladých umělců: Dana Kápičková, Vojta Koller, Bea Mílová, Lea Ministrová a Kuba Seidl. Organizátoři si kladli za cíl především sdílet zkušenosti a navazovat kontakty s lidmi, kteří mají k umění vztah.  

„Akci jsme si všichni moc užili. První den jsme lehce bojovali s větrem a s přípravou našich stánků tak, aby neodletěly. Rozhodně ale nakonec stálo za to vidět a potkat lidi, které naše tvorba zaujala a třeba si i něco odnesli domů,“ zhodnotil průběh art marketu Jakub Seidl.  

Začínající umělci z Pardubického kraje tak měli jedinečnou příležitost oslovit velké množství lidí a rozšířit povědomí o fungující umělecké komunitě. S další zorganizovanou akcí jistě osloví i váhající kolemjdoucí, kteří stánky pozorovali zpovzdálí.  

Jan Pražák
Poradenské a propagační centrum FF UPCE