komensky121847.jpg
Univerzita Pardubice kontakt

Katedra filosofie Fakulty filosofické Univerzity Pardubice a Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku Filosofického ústavu Akademie věd České republiky pořádají mezinárodní konferenci:

Místo Komenského v dějinách evropského metafyzického myšlení

Jan Amos Komenský přisuzoval metafyzice roli „universální normy při budování velkého pansofického díla“. K podobě relativně uceleného konceptu trinitární pansofické metafyziky pojaté jako vědy o idejích dospěl osobitým pokusem o syntézu řady námětů, jež přejímal z rozsáhlého spektra tradičního i současného myšlení. Novým podnětem a pramenem pro uvažování nad Komenského koncepcí je nedávné souhrnné vydání a překlad jeho nejdůležitějších metafyzických spisů (Spisy o první filosofii. Praha, OIKOYMENH, 2017).

S případnými dotazy se obracejte na organizační výbor:

• Věra Schifferová, oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku, FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, schifferova@flu.cas.cz
  • Vojtěch Balík, oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku, FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, vbalik@flu.cas.cz
  • Jana Stejskalová, katedra filosofie, FF UPa, Studentská 95, Pardubice, jana-stejskalova@centrum.cz
  • Iveta Marešová, katedra filosofie, FF UPa, Studentská 95, Pardubice, IvcaMaresova@seznam.cz.

Soubory ke stažení Velikost
Program konference - pdf 492 kB