dscf4071_199838.jpg

Published: 13.03.2023

Ve dnech 27. a 28. 2. 2023 proběhl 6. ročník mezinárodní konference Search for Indigenous America. Ta vznikla před sedmi lety na Slovensku jako platforma pro setkávání badatelů ze Slovenska a České republiky, kteří se zabývají původními obyvateli Ameriky.

Od jejích počátků se zapojovala řada akademiků z celého světa. Čtyřikrát se konala na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Katedra sociální a kulturní antropologie FF UPCE se zhostila jejího pořádání již podruhé. Letošního ročníku se zúčastnilo téměř 25 vystupujících.

V plenární přednášce představil Dr. Robert Keith Collins ze San Francisco State University tematiku zaměřenou na kulturní výměny, zejména na ekonomiky indiánů a jejich vliv na kolonizující společnost.

Multidisciplinárně pojatá hybridní konference nabídla bloky týkající se religionistických témat, zvláště k oblasti Mezoameriky, reprezentace indiánů v česko-slovenském prostoru, archeologické a také literárně-vědní příspěvky. Součástí konference byl i kulatý stůl k tematice psaní slova indián a k názvům jednotlivých indiánských skupin Severní Ameriky.

V rámci programu proběhlo i uvítání nové knihy – Na křídlech aztéckého orla, jejímiž editory jsou Tomáš Retka, Tomáš Boukal a Adam Horálek. Publikace byla věnována doc. Oldřichu Kašparovi k jeho jubileu.

Konference byla také přípravou pro rok 2024, kdy Katedra sociální a kulturní antropologie bude hostit 45. ročník největší evropské konference zaměřené na severoamerické indiány – American Indian Workshop (AIW).

Foto: Milan Durňak, Univerzita Pardubice